Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Jak działa kredyt konsolidacyjny i konsolidacja kredytów? Przede wszystkim należy wiedzieć, że kredyt konsolidacyjne jest przeznaczony na spłatę wybranych zobowiązań bankowych. Potocznie mówi się, że konsolidując kredyty, łączymy je w jeden nowy.

jak działa kredyt konsolidacyjny

Nie ma obowiązku, aby spłacić wszystkie zobowiązania, które zostały zaciągnięte i które są spłacane aktualnie przez kredytobiorcę. Można wybrać dwa lub więcej i wyszczególnić we wypełnionym wniosku kredytowym. Po akceptacji wniosku – pozytywna ocena kredytowa – podpisywana jest umowa, na podstawie której bank spłaca zobowiązania.

Jak działa kredyt konsolidacyjny? Bank nie przekazuje kredytu konsolidacyjnego do dyspozycji kredytobiorcy, czyli środki finansowe nie są przelewane na jego konto. To bank sam spłaca zobowiązania kredytowe na podstawie podpisanej przez obie strony umowy kredytowej.

Przyjmując, że zostali spłaceni wszyscy bankowi wierzyciele, to zamiast kilku rożnych kredytów, spłacamy w jednym terminie i w jednym banku, jedną ratę kredytową.

W przypadku, jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę konsolidacyjną (bankową, rzecz jasna), to pieniądze otrzymujemy na konto, ale musimy samodzielnie pospłacać zobowiązania. Mamy na to określony czas. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że dzięki takiej pożyczce, możemy zamknąć nie spłacane limity w kontach (a które są wysoko oprocentowane) i za które płacimy wysokie odsetki, jak i również możliwa jest spłata pożyczek niebankowych.

Przykład szybkiej konsolidacji kredytów

O tym jak działa kredyt konsolidacyjny w praktyce, można się posłużyć prostym przykładem.

Suma wszystkich rat kredytowych (np. 2 kredyty w banku A i jedna pożyczka gotówkowa w banku B) pozostających do spłaty wynosi 21964,08 zł. Bank Konsolidujący przygotował propozycję kredytu na skonsolidowanie zobowiązań:

  • oprocentowanie nominalne 9,99%,
  • prowizja 5,25%,
  • liczba rat równych: 48.

Przy spłacie kredytu przez 4 lata, nowa rata kredytowa wyniesie ok. 586 zł. Całkowity koszt kredytu to 6174,13 zł (odsetki: 5020,56 zł, prowizja: 1153,57 zł) – o tyle jednocześnie zwiększy się wysokość zadłużenia w stosunku do zadłużenia przed konsolidacją.

Przeczytaj: Koszty kredytu gotówkowego na co zwrócić uwagę. Wybierając kredyt konsolidacyjny gotówkowy, koszty mogą być podobne – odsetki, prowizja, ubezpieczenie.

Dla kogo konsolidacja i kredyt konsolidacyjny?

Ponieważ jest to kredyt celowy, to nie nie wszyscy kredytobiorcy mają możliwość z niego skorzystania. Jest to jasne. Ale można jednak przenieść nawet i jeden kredyt do innego banku, jeżeli skorzystamy z dodatkowej gotówki.

Wówczas do konsolidacji jest włączona tzw. dodatkowa gotówka, która jest zwykłą pożyczką gotówkową.

Ale chcieć skonsolidować kredyty i wybranie propozycji kredytowej to nie wszystko. Nie jest możliwe zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu bez odpowiedniej zdolności kredytowej. Bilans domowych finansów musi być na tyle dobry, aby można było spłacać nowy kredyt.

To, po pierwsze. Po drugie, ważna jest wiarygodność kredytowa. Jeżeli wystąpią opóźnienia w regulowaniu rat, to prawdopodobieństwo otrzymania kredytu jest w praktyce bliskie zeru.

W firmie pożyczkowej nie ma możliwości uzyskania pożyczki konsolidacyjnej dla zadłużonych. Owszem, jest to pożyczka, ale gotówkowa, którą dowolnie można rozdysponować. Jednak należy mieć na uwadze, że będzie ona duuużo droższa niż bankowa. Czy warto jest skorzystać z pożyczki w firmie pożyczkowej? Jeżeli zaakceptujemy wysoki koszt takiej pożyczki…

Rozszerzenie tematu i dodatkowe informacje znajdziesz również w poniższych artykułach:

Przenieś swoje kredyty i zmniejsz ratę pożyczki.
Czy opłaca się łączyć kredyty?

2 komentarze do “Jak działa kredyt konsolidacyjny?”

  1. Kredyt konsolidacyjny, to prosty schemat: po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku kredytowego – zdolność kredytowa + wiarygodność kredytowa – wybrane produkty kredytowe są spłacane w całości, a bank udziela kredytobiorcy nowy kredyt. Jest to kredyt konsolidacyjny. Reguluje zatem jedno zobowiązanie, a więc również jedną ratę (często niższą, bo jest wydłużony czas spłaty). Zamiast kilku lub kilkunastu miesięcznych rat, spłaca jedną w jednym terminie.

    Jest to nowy kredyt, a wydłużenie czasu kredytowania powoduje, że trzeba zapłacić więcej odsetek. Tym samym i wysokość długi się zwiększa. Ale jest mniejsza rata, lepsza płynność finansowa i większa zdolność kredytowa. Pozwala zatem uzyskać ekstra gotówkę z dowolnym przeznaczeniem.

    Jeżeli masz odpowiednią zdolność kredytową, dobry BIK i poradzisz sobie z regulowaniem rat, to decyzja należy do Ciebie.

  2. Czy warto łączyć kredyty, jeżeli mam 2 i chce wziąc gotówkę dodatkowo na remont?

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok