Jak działa konsolidacja kredytów

2023-01-11 – ostatnia aktualizacja

Jak działa konsolidacja kredytów w banku? Twoje miesięczne obciążenia z płatności rat sprawiają, że bardzo trudno jest dopiąć domowy budżet? Kredyt konsolidacyjny może być skutecznym rozwiązaniem.

jak działa konsolidacja kredytów

Przede wszystkim połączenie różnych zobowiązań bankowych w jeden kredyt daje możliwość znacznego obniżenia miesięcznych rat. O tym jak działa konsolidacja kredytów i w jakim banku o taki kredyt możesz wnioskować, dowiesz się poniżej:

Porządkowanie finansów domowych można zacząć od konsolidacji kredytów, czyli „połączenia” wielu kredytów i pożyczek w jeden kredyt. Zamiast spłacać kredyt gotówkowy osobno, pożyczkę gotówkową w innym banku, a być może i kredyt ratalny, to korzystając z kredytu konsolidacyjnego będziesz miał do spłaty tylko jeden.

Jakie produkty podlegają konsolidacji?

To zależy od konkretnej oferty bankowej. Generalnie jednak, poza wspomnianymi produktami można skonsolidować:

  • limity na kontach bankowych oraz na kartach kredytowych,
  • kredyty hipoteczne,
  • kredyty samochodowe.

Niektóre banki skonsolidują również kredyt studencki, czy… inny kredyt konsolidacyjny.

Jednak w przypadku propozycji promocyjny rzadko jest to spotykane. Na stronie banku, w propozycji kredytowej najczęściej są wyszczególnione produkty, które można skonsolidować.

To wszystko pomoże nie tylko uporządkować zobowiązania, ale i dzięki temu będziesz pamiętać o jednej racie, zamiast o kilku, a do tego nowa rata może być niższa, niż suma rat, które płacisz obecnie.

jak działa konsolidacja kredytów w bankach

Jak działa konsolidacja kredytów i czy warto?

Czy warto skorzystać z takiej możliwości, to już inna „para kaloszy”. Z pewnością jest to jedno z nielicznych rozwiązań, aby poprawić płynność finansową w długim terminie. Po drugie, pozwala na poprawę zdolności kredytowej. Ale ponieważ jest to nowy kredyt, to i mogą wystąpić dodatkowe koszty, takie jak np. prowizja. Jest ona naliczana od wartości kredytu, jako pewien procent, np. 5%.

Odsetki to standardowy koszt i zawsze jest powiązany z kredytami.

Pamiętaj o tym, aby spłacić swoje bieżące zobowiązania w najbardziej korzystny sposób. Co to oznacza? Musisz wziąć pod uwagę, że obniżenie raty jest możliwe tylko w dwóch przypadkach:

  • znacznego obniżenia oprocentowania lub
  • przy wydłużeniu czasu spłaty kredytu.

Najczęściej w przypadku konsolidacji mamy do czynienia z tym drugim elementem. Wydłużając czas spłaty o jeden miesiąc zmniejsza się wysokość raty, ALE jednocześnie zwiększa się koszt odsetkowy (a tym samym i całkowity koszt kredytu).

Szukasz kredytu hipotecznego? Sprawdź propozycje w bankach i ekspertów finansowych. Dowiedz się jak są dodatkowe koszty kredytu hipotecznego poza odsetkami i prowizją!

Natomiast wysokość odsetek zależy od trzech czynników:

  • procentowania nominalnego,
  • wysokości kredytu,
  • czasu kredytowania.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy 100 tys. zł

Jeżeli chcesz się dowiedzieć dokładnie, jaka będzie rata i cena kredytu dla konkretnej konsolidacji, to należy skontaktować się z wybranym bankiem.

Dla zobrazowania konsolidacji – raty i kosztów całkowitych – można je wyliczyć przyjmując określone założenia.

Kredyt konsolidacyjny na 100 tys. zł. Okres kredytowania 5-10 lat. Oprocentowanie roczne nominalne 11,59%. Nie występują inne dodatkowe koszty, a raty są równe:

6 lat – 1 933,76 zł – 39 231,00 zł.
7 lat – 1 743,42 zł – 46 447,48 zł.
8 lat – 1 602,84 zł – 53 872,76 zł.
9 lat – 1 495,40 zł – 61 502,76 zł.
10 lat – 1 411,11 zł – 69 332,99 zł.

Oprocentowanie kredytu ma znaczenia, ponieważ im jest ono większe tym większy jest koszt zapłaconych odsetek.

Kredyt konsolidacyjny – nie jest to kredyt oddłużeniowy!

Wbrew obiegowym opiniom, że kredyt konsolidacyjny to kredyt oddłużeniowy, należy jednoznacznie i stanowczo podkreślić, że nie jest to prawda!

  • Nie oddłuża – powstaje tylko nowe zadłużenie.
  • Wysokość zadłużenia się zwiększa – ze względu na większy koszt całkowity.

Tak działa konsolidacja! Kredyt konsolidacyjny może chronić przed spiralą długów, która powstaje z powodu nadmiernego zadłużania się. Konsekwencją jest brak możliwości z poradzeniem sobie z regulowaniem rat.

Niejednokrotnie nawet niewielkie zmniejszenie się dochodów powoduje, że pojawiają się trudności z bieżącym uregulowaniem jednej raty. Co wówczas najczęściej robimy? Nie płacimy (bo, jakoś to będzie) lub sięgamy po szybką pożyczkę niebankową.

Jeżeli się obawiasz, że pożyczki i kredyty, które spłacasz mogą stać się w niedługim czasie dużym problemem, to skontaktuj się jak najszybciej z bankiem – być może okaże się, że kredyt konsolidacyjny, to rozwiązanie dla Ciebie.

Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z propozycją i wybrać najlepsze warunki, tak, aby oferta w pełni spełniała Twoje oczekiwania i możliwości finansowe.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok