Jak dostać kredyt konsolidacyjny? Czym jest konsolidacja kredytów? W jakim banku zapytać o konsolidację kredytów i pożyczek? Najczęściej zadawane pytania dotyczące kredytów konsolidacyjnych. Nie szukaj daleko, tylko sprawdź w serwisie od A do Z.

jak dostać kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to z pewnością wygodne rozwiązanie, ale i niekiedy konieczne i jedynie możliwe. Z reguły nie przynosi oszczędności (jeżeli bierzemy pod uwagę koszt całkowity), ale na pewno pomoże poprawić płynność finansową. Najważniejsze informacje dotyczące kredytów konsolidacyjnych – kiedy należy skorzystać z takiego rozwiązania?

Alior Bank kredyt konsolidacyjny

Alior Bank kredyt konsolidacyjny

Propozycja dostępna w czerwcu 2021 r. Szczegóły i informacje dostępna w placówkach Alior Bank.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania RRSO oferty promocyjnej „Bezpieczna konsolidacja II” 8,95%.

 • Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 74 485 zł.
 • Całkowita kwota do zapłaty: 106 296,68 zł.
 • Oprocentowanie zmienne 6,20%.
 • Całkowity koszt kredytu: 31 811,68 zł, w tym prowizja: 0 zł, składka na ubezpieczenie od utraty pracy i NNW 7383,60 zł, odsetki 24 428,08 zł.

105 miesięcznych równych rat: 104 równe raty w wysokości 1012,36 zł, ostatnia wyrównująca 1011,24 zł. Kalkulacja na 15.04.2021 r. przeprowadzona na reprezentatywnym przykładzie.

Bank Pekao kredyt konsolidacyjny

Bank Pekao kredyt konsolidacyjny

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania RRSO pożyczki 8,13%.

 • Całkowita kwota pożyczki: 77 633 zł.
 • Całkowita kwota do zapłaty: 100 242,82 zł.
 • Oprocentowanie zmienne 7,20%.
 • Całkowity koszt pożyczki: 22 609,82 zł, w tym prowizja: 1576,26 zł, odsetki 21 033,56 zł.

81 miesięcznych równych rat: 80 równych rat w wysokości 1 237,57 zł, ostatnia wyrównująca 1 237,22 zł. Kalkulacja na 14.05.2021 r. przeprowadzona na reprezentatywnym przykładzie.

Bank PKO kredyt konsolidacyjny

Bank PKO kredyt konsolidacyjny

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania RRSO pożyczki 7,45%.

 • Całkowita kwota pożyczki: 55 000 zł.
 • Całkowita kwota do zapłaty: 70 198,63 zł.
 • Oprocentowanie zmienne 7,20%.
 • Całkowity koszt pożyczki: 15 198,63 zł, w tym prowizja: 0 zł, odsetki 15 198,63 zł.

84 miesięczne równe raty: 83 raty w wysokości 835,70 zł, ostatnia wyrównująca 835,53 zł. Kalkulacja na 22.03.2021 r. przeprowadzona na reprezentatywnym przykładzie.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako oferta, rekomendacja, zaproszenie do zawarcia umowy kredytu ani usługa doradztwa.

Co daje konsolidacja kredytów?

Spłata zaledwie dwóch zobowiązań kredytowych w tym samym czasie, np. pożyczki gotówkowej i zadłużenia na karcie kredytowej, może przyczynić się do trudności w „dopięciu” domowego budżetu. To również konieczność pamiętania o różnych terminach płatności poszczególnych rat

Założenia konsolidacji kredytów można w zasadzie sprowadzić do trzech zasadniczych celów:

W dwóch pierwszych przypadkach następuje obniżenie raty kredytowej poprzez wydłużenie okresu kredytowania. W ostatnim przypadku najczęściej jest następuje skrócenie czasu spłaty i zwiększenie raty.

co daje konsolidacja kredytów

Co oznacza kredyt konsolidacyjny?

Co to znaczy kredyt konsolidacyjny? Jest to rodzaj kredytu konsumenckiego udzielanego przez banki i SKOK-i, na spłatę posiadanych zobowiązań bankowych. Jest to kredyt celowy, który może być przeznaczony wyłącznie na spłatę innych kredytów i pożyczek.

Kredytu konsolidacyjnego nie uzyskasz w firmach pożyczkowych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Podmioty te udzielają pożyczki gotówkowe, które mogą być przeznaczone na dowolny cel, również na spłatę zobowiązań bankowych, ale zdecydowanie nie jest to najlepsze rozwiązanie.

co oznacza kredyt konsolidacyjny

Czy kredyt konsolidacyjny jest ubezpieczony?

Ubezpieczenie spłaty kredytu może dotyczyć każdego zobowiązania, w tym również kredytu konsolidacyjnego. W przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych, ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, ale bank może uzależnić pozytywne rozpatrzenie wniosku od jego wykupienia.

Wykupienie polisy ubezpieczeniowej skutkuje wzrostem kosztów całkowitych kredytu, przy niezmienionych warunkach oferty standardowej. Jeżeli bank zaproponuje skorzystanie z ubezpieczenia i jednocześnie zgodzi się na obniżenie prowizji lub oprocentowania, należy porównać koszt całkowity obu opcji kredytowych. Zapoznaj się oczywiście również z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Z opcją ubezpieczenia kredytu konsolidacyjnego, najczęściej spotkać się można w następujących sytuacjach:

Jednym z banków, który proponuje ubezpieczenie kredytu konsolidacyjnego, jest Alior Bank. Zakres pakietu ubezpieczeń z PZU SA obejmuje cztery ryzyka:

100% kwoty pożyczki:

źródło: aliorbank.pl 10.06.2021 r.

czy kredyt konsolidacyjny jest ubezpieczony

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca

W zasadzie, żaden kredyt konsumencki nie jest opłacalny, a w tym również i kredyt konsolidacyjny. Dlaczego? Ponieważ za pożyczony kapitał należy zapłacić odsetki, a często również i dodatkowe koszty.

To wszystko sprawia, że im większa łączna całkowita wysokość kosztów, to kredyt będzie droższy. Należy dodatkowo zwrócić uwagę, że w przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego wystąpią dodatkowo koszty:

Jeżeli jednak w przeszłości zostały zaciągnięte kredyty i pożyczki bliskie maksymalnemu oprocentowaniu (10% – tak było jeszcze w marcu 2020 r.) z oprocentowaniem stałym, to zamieniając je na znacznie korzystniejszą ofertę (obecnie oprocentowanie nominalne nie przekracza 7,20%), można zaoszczędzić na spłacanym kredycie.

Parametry kredytu na dzień 2.01.2020 r. Poza odsetkami nie występują inne koszty.

 • Kwota kredytu 10 000 zł.
 • Oprocentowanie nominalne stałe 10% w skali roku.
 • Czas kredytowania: 5 lat (60 miesięcy). Raty równe: 212,47 zł.
 • Całkowity koszt kredytu: 2 748,23 zł.

Spłaconych zostało 12 rat (2 549,64 zł = część kapitałowa 1622,68 zł + część odsetkowa 926,96 zł). Do spłaty pozostaje 10 198,59 zł (w tym odsetek: 1 821,27 zł).

Zdecydowaliśmy się przenieść kredyt do innego banku, który zaproponował poniższe warunki. Podobnie jw., dla uproszczenia wyliczeń zostało przyjęte, że jedynym kosztem kredytowym są odsetki. Parametry kredytu na dzień 2.01.2021 r.:

 • Kwota kredytu 10 198,59 zł.
 • Oprocentowanie nominalne stałe 7,00% w skali roku.
 • Czas kredytowania: 4 lata (48 miesięcy). Raty równe: 244,22 zł.
 • Całkowity koszt kredytu: 1 523,87 zł.

Czy zyskaliśmy na przeniesieniu kredytu do innego banku? Tak. Co prawda rata nieco wzrosła (ponad 30 zł), ale na odsetkach kredytowych zyskaliśmy prawie 300 zł.

Należy jednak pamiętać, że w większości przypadkach konsolidacja kredytów przeprowadzana jest w celu zmniejszenie obciążeń z tytułu regulowania zobowiązań. Patrząc z takiej perspektywy, konsolidacja jest z pewnością opłacalna, ponieważ więcej pieniędzy pozostaje w domowym budżecie i to bez konieczności zwiększania dochodów czy ograniczania innych wydatków.

czy kredyt konsolidacyjny się opłaca

Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

Jeżeli spłacasz już kredyt konsolidacyjny, to istnieje możliwość, aby skonsolidować kredyt z innymi zobowiązaniami. Należy mieć jednak świadomość, że banki z reguły dość niechętnie podchodzą do takiego rozwiązania.

Polityka banków dotycząca tego, co podlega konsolidacji, a co jest z automatu odrzucana, jest bardzo różnorodna. W niektórych bankach, gama konsolidowanych produktów jest bardzo szeroka i kończy się na kredytach hipotecznych, a w niektórych jest ograniczona praktycznie wyłącznie do kredytów i pożyczek gotówkowych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy możesz włączyć do konsolidacji kredyt konsolidacyjny, skontaktuj się z wybranymi bankami i zapytaj doradcę bankowego.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Z kredytu konsolidacyjnego mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy:

Ocena kredytowa, a więc zbadanie zdolności kredytowej oraz sprawdzenie historii kredytowej, ma miejsce w każdym przypadku, kiedy ubiegasz się o jakikolwiek kredyt bankowy. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że np. kilka tygodni wcześniej bank pozytywnie zaopiniował Twój wniosek o kartę kredytową lub przyznał limit w koncie. Każdorazowo kontaktując się z bankiem w sprawie oferty kredytowej, zgodnie z wymogami Ustawy o kredycie konsumenckim, bank przeprowadza rzetelną ocenę zdolności kredytowej.

Korzystając z kredytu konsolidacyjnego możesz skonsolidować TYLKO kredyty bankowe, czasami kredyty udzielone przez SKOK-i, a konsolidacji kredytowej w zasadzie nie podlegają pożyczki niebankowe.

Wszelkiego rodzaju zobowiązania niebankowe zaciągnięte w firmach pożyczkowych, mogą zostać uregulowane z dodatkowej gotówki, udzielonej w ramach kredytu konsolidacyjnego lub korzystając z pożyczki konsolidacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.