Ile wynosi prowizja od kredytu

ile wynosi prowizja od kredytuIle wynosi prowizja od kredytu? To wszystko zależy od konkretnej oferty kredytowej. Są propozycje gdzie prowizja od kredytu wynosi 0%, obniżone o 50%, ale i takie, gdzie prowizja jest ustalona na poziomie 10% i więcej. Nie ma innej możliwości sprawdzenia, ile wynosi prowizja od kredytu, jak tylko sprawdzenie ofert w bankach.

Czy można uniknąć kosztów prowizji? Z pewnością wiesz już na co zwracać uwagę przy porównywaniu ofert bankowych i pozabankowych (przeczytaj: Porównanie Kredytów). Możemy się zastanowić w jaki sposób obniżyć koszty prowizji, a nawet czy jest możliwość uniknięcia tego kosztu. O ile przecież byłby tańszy kredyt gotówkowy, jeżelibyśmy nie musieli płacić prowizji!

Gdzie nie zapłacisz prowizji za pożyczkę

Limit w koncie lub karta kredytowa, wcale nie musi być tylko opcją na święta. Owszem, oprocentowanie nominalne może być na maksymalnym poziomie, ale odejdzie nam wysoka prowizja za możliwości zadłużania się w koncie lub na karcie. Dojdą oczywiście inne opłaty, jak np. uruchomienie limitu lub opłata roczna za użytkowanie karty, ale z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że będzie to tańszy sposób na pozyskanie gotówki niż tradycyjna pożyczka. Podobnie jak i przy innych kredytach, tutaj również musimy mieć zdolność kredytową, która ma dodatkowo wpływ na wysokość przyznanego limitu.

Przykład dla karty kredytowej dla jednego z banków: RRSO: 15,85%. Oprocentowanie zmienne nominalne 10% w skali roku. Opłata roczna za wydanie i możliwość użytkowania karty 160 zł. Umowa zawarta na okres 12 miesięcy.

Przykład dla limitu kredytowego w koncie osobistym: RRSO 11,52%. Oprocentowanie stałe w skali roku 10,00%. Prowizja za uruchomienie limitu 9,00 zł. Umowa zawarta na okres 12 miesięcy.

Jak widać na powyższych przykładach rrso jest niewiele wyższe od oprocentowania nominalnego i jest to tańsze rozwiązanie od pożyczki gotówkowej na 1 rok. Możemy również podnieść istniejący limit, a wówczas bank może zrezygnować z prowizji. W przypadku kart kredytowych limit można rozłożyć na raty. Wówczas takie oprocentowanie będzie bardziej korzystne, niż ma to miejsce w przypadku „zwykłej” karty kredytowej.

Prowizja, oprocentowanie kredytów i pożyczek

Najważniejszą sprawą w porównaniu kredytów gotówkowych poszczególne składowe kosztów kredytu, ale całkowity koszt takiego kredytu. Oprocentowanie jest niskie 5,99%, prowizja wynosi 5,50%, to taki kredyt gotówkowy jest lepszy od kredytu z oprocentowaniem nominalnym na poziomie 10% i prowizją 3%?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowani jest obecnie najlepszym wskaźnikiem do porównywania ofert kredytowych. Jest to całkowity koszt kredytu w ujęciu procentowym. Im jest on mniejszy, tym kredyt jest tańszy. Kredyt gotówkowy 10 000 zł na 3 lata z rrso 18,23% jest tańszy niż taki sam kredyt z rrso wynoszącym 23,71%.

W firmach pożyczkowych całkowity koszt pożyczki jest zdecydowanie wyższy niż w bankach. Owszem są pożyczki z rrso wynoszącym 0%, czyli pożyczamy i oddajemy tyle samo, ale są to jednorazowe przypadki pożyczek promocyjnych dla nowych klientów. Pożyczki na poziomie rrso 80% i więcej nie są rzadkością, podobnie jak pożyczki krótkoterminowe z rrso sięgającym 1000-2000%.

Niekiedy jesteśmy zmuszeni do skorzystania z pożyczki pozabankowej, bo małej pożyczki na krótki okres czasu nie otrzymamy, np. 500 zł na 3 tygodnie. W tym przypadku banki oferują nam limity w koncie i karty kredytowe.