Ile wyniesie rata kredytu gotówkowego?

2023-04-11 – ostatnia aktualizacja

Ile wyniesie rata kredytu gotówkowego? Wysokość raty kredytowej zależy od wielu czynników, najważniejsze będą oczywiście wysokość kredytu oraz okresu spłaty.

ile wyniesie rata kredytu gotówkowego

Dodatkowo na jej wysokość będą miały wpływ również kilka innych czynników.

Wysokość raty kredytu gotówkowego

Jakie są dodatkowe elementy wpływające na to, ile wyniesie rata, poza wysokością kredytu i czasem spłaty?

 • rodzaj rat (malejące lub stałe),
 • koszty kredytowe,
 • data wypłaty kredytu,
 • data płatności raty.

Na ofertę kredytową, jako całościową, zasadniczy wpływ ma ZAWSZE zdolność i wiarygodność kredytowa osoby składającej wniosek kredytowy.

Dlatego też wyliczenia dokonywane za pomocą kalkulatorów kredytowych mają wyłącznie charakter orientacyjny i informacyjny. Parametry wykorzystywane w kalkulatorach opierają się przeważnie na założeniach przyjętych dla reprezentatywnego przykładu danej propozycji.

Chcesz poznać wysokość raty? Skontaktuj się z bankiem

I to jest jedyny i najlepszy sposób, aby poznać jej wysokość. Nie jesteśmy wówczas skazani na rozczarowanie, że w kalkulatorze wyszło coś innego, a bank obliczył jeszcze coś innego.

Jak działa kalkulator rat kredytu gotówkowego

Nie jest to skomplikowane narzędzie finansowe, ale w dużym stopniu ułatwia orientacyjne obliczenia miesięcznego obciążenie z tytułu kredytu.

Zdecydowana większość kalkulatorów na stronach o tematyce kredytowej, jak i również na stronach banków, to proste i mało skomplikowane narzędzia. W zasadzie wystarczy wpisać tylko kwotę, czas kredytowania i… to wszystko. Niekiedy można jeszcze nieobowiązkowo skorzystać z dodatkowych elementów, np. wybierając rodzaj rat, dodatkowe produkty, itp.

Klikając przycisk OBLICZ otrzymujemy informacje o racie, czasami również o kosztach całkowitych kredytu i jego RRSO. Pamiętając cały czas, że obliczenia są szacunkowe.

Kalkulator kredytów gotówkowych, który zawiera propozycje z kilku banków nie zawsze pozwala sprawdzić, która propozycja będzie korzystniejsza. Dokładne informacje o ostatecznej ofercie, uwzględniającej oprocentowanie nominalne i rzeczywiste, prowizję, całkowity koszt oraz wysokość rat przedstawi bank podczas indywidualnej rozmowy.

Dobrą stroną kalkulatorów, poza obliczeniami, jest również to, że umożliwiają szybki kontakt z przedstawicielem wybranego banku poprzez udostępniony formularz kontaktowy.

Z czego się składa rata kredytu gotówkowego?

Rata kredytu gotówkowego składa się tylko z dwóch elementów. Jest to:

 • część kapitałowa – środki, które zostały pożyczone od banku,
 • część odsetkowa – odsetki od pożyczonego kapitału, które stanowią koszt odsetkowy.

Jeżeli dodamy do siebie obie te części, to otrzymamy wówczas wysokość raty.

Czy obie części raty są równe? Nie. Zależą one bowiem od rodzaju rat które mogą być:

 • równe (stałe) albo
 • malejące.

W obu tych ratach inne są proporcje pomiędzy częścią raty kapitałowej i odsetkowej.

Jeżeli wybrane zostaną raty stałe kredytu gotówkowego, to przez cały czas trwania umowy kredytowania wysokość rat będzie niezmienna.

Każda rata zawiera wówczas pełne odsetki, naliczone zgodnie z liczbą dni w miesiącu kalendarzowym od salda kapitału, który pozostaje do spłaty plus część kapitałową do spłaty.

W przypadku raty stałej na samym początku regulowania kredytu gotówkowego odsetki stanowią większą część raty, spłacany kapitał jest dużo mniejszy.

Plus raty stałej? Przez cały okres kredytowania wiemy, jaką kwotę będziemy płacić i tym samym lepiej jest zaplanować domowy budżet.

Pod warunkiem, że jest to kredyt ze stałym oprocentowaniem. Jeżeli wybrany został kredyt ze zmienną stopą oprocentowania, to oczywiście wysokość raty może się zmienić, jeżeli nastąpi zmiana wysokości stóp procentowych NBP.

Wybierając raty malejące, to wówczas część kapitałowa cały czas stała – przez cały czas trwania umowy. Zmienia się natomiast odsetkowa część raty. Na początku spłaty kredytu raty są wysokie, ale z każdym kolejnym miesiącem, stają się one coraz mniejsze.

Im mniejsze jest saldo do spłaty, tym koszt odsetkowy jest również coraz mniejszy.

różnica w ratach stałych i malejących
rata równa - podział na część odsetkową i kapitałową
rata malejąca - podział na część odsetkową i kapitałową

Ile wynosi rata kredytu 100 tys?

Przykładowe wyliczenia raty dla kredytu gotówkowego na 100 tys. zł. Najprostsze założenia:

 • kredyt gotówkowy 100 tys. zł,
 • oprocentowanie 12,50% w skali roku,
 • jedyny koszt, to odsetki,
 • raty równe.

Wysokość rat oraz całkowity koszt (równy odsetkowemu) kredytu gotówkowego:

 • 7 lat: 1 792,12 zł – 50 538,40 zł.
 • 8 lat: 1 652,88 zł – 58 676,56 zł.
 • 9 lat: 1 546,76 zł – 67 049,55 zł.
 • 10 lat: 1 463,76 zł – 75 651,40 zł.

Ile wynosi rata kredytu 250 tys?

Podobne wyliczenia można poczynić dla kredytu na 250 tysięcy złotych. Założenia będą takie same jak powyżej, czyli oprocentowanie nominalne roczne 12,50% i występuje tylko koszt odsetkowy.

Wysokość rat równych oraz całkowity koszt:

 • 7 lat: 4 480,31 zł – 126 346,01 zł.
 • 8 lat: 4 132,20 zł – 146 691,41 zł.
 • 9 lat: 3 866,89 zł – 167 623,88 zł.
 • 10 lat: 3 659,40 zł – 189 128,51 zł.

Przykładowe wyliczenia rat dla kredytów konsolidacyjnych, bo kredyty gotówkowe można skonsolidować, znaleźć można w poradniku kredytowym: Kredyty konsolidacyjne 2023.
Aktualizacja wpisu Ile wyniesie rata kredytu gotówkowego 11 kwietnia 2023 r.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok