Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny?

2023-01-06 – ostatnia aktualizacja

Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny? W zasadzie tylko w banku. Niekiedy również i w SKOK-ach, ale nie jest to tak powszechny kierunek, ze względu na to, że zdecydowanie więcej produktów kredytowych i pożyczkowych spłacamy w bankach.

gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny w banku

Jeżeli konieczna jest konsolidacja kredytów i kredyt konsolidacyjny, to poniżej można się szybko zapoznać z propozycjami banków:

  • Pożyczka konsolidacyjna Bank Pekao – Prowizja 0%, RRSO 12,96%.
  • Kredyt konsolidacyjny Santander Bank Polska – Kwota kredytu do 300 000 zł, RRSO 18,16%.
  • Kredyt konsolidacyjny Bank BNP Paribas – Prowizja 0%, stałe oprocentowanie, RRSO 11,44%.
  • Internetowy Kredyt Konsolidacyjny Alior Bank – ubezpieczenie Pakiet NNW i utrata pracy dla kredytu powyżej 70 000 zł, RRSO 9,04%.
  • Pożyczka konsolidacyjna PKO Bank Polski – możliwość otrzymania dodatkowych środków, RRSO 12,57%.

Wyróżnić można w zasadzie dwa produkty na skonsolidowanie kredytów, które są oferowane przez banki: kredyt konsolidacyjny oraz pożyczkę konsolidacyjną. Są to produkty celowe, co oznacza, że nie można ich przeznaczyć na żaden inny cel, jak tylko na spłatę zobowiązań spłacanych w bankach.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

W zasadzie zostało to już wyjaśnione powyżej – kredyt celowy na spłatę wybranych kredytów i pożyczek, przeważnie bankowych.

W zasadzie nie ma jednej przyjętej definicji kredytu konsolidacyjnego. W niektórych publikacjach ekonomicznych dotyczących rodzajów kredytów, jak i samej konsolidacji, błędnie przyjmuje się, że jest to kredyt na skonsolidowanie długów. Nie zaznaczając jednocześnie, nie tylko rodzaju zadłużenia, które podlega konsolidacji, ale i zasadniczych warunków, w jakich taki proces może zostać przeprowadzony.1

Kredyt konsolidacyjny nie jest nowym produktem kredytowym w ofercie banków. Jest on udzielany konsumentom (ale i firmom) od ponad 30 lat. Tylko, że „głośno” zaczęło się robić od momentu, kiedy gwałtownie zaczęły rosnąć wydatki w gospodarstwach domowych (zwłaszcza tych, które związane są ze spłatą kredytów z oprocentowaniem zmiennym).

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest najczęściej wybierany

Warunki, na jakie są udzielane, nie różnią się w zasadniczy sposób od innych kredytów. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy, który jest najbardziej popularnym kredytem konsolidacyjnym, przypomina kredyt gotówkowy. Jaka jest różnica? Ma nieco lepsze warunki kredytowania, a wniosek kredytowy różni się od wniosku o kredyt gotówkowy tylko tym, że należy podać pożyczki i kredyty bankowe, które mają zostać spłacone.

Zabezpieczenie w spłacie są również podobne, jak w przypadku kredytów gotówkowych, udzielany jest również przez internet, do 250 000 zł z kredytowaniem rozłożonym do 10 lat.

Drugim rodzajem kredytów konsolidacyjnych są kredyty konsolidacyjne hipoteczne (kredyt konsolidacyjny hipoteczny proces kredytowy). Przypominają bardziej pożyczkę hipoteczną niż kredyt hipoteczny. W jednym i drugim przypadku zabezpieczeniem spłaty jest hipoteka na nieruchomości.

Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny w banku?

W dalszej części artykuły będzie można przeczytać o zaletach konsolidacji, ale i również o wadach kredytu (chociaż jakie są, to z dużym prawdopodobieństwem, każdy wie).

Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny? Oczywiście, że w banku! Jeżeli spotkasz się z twierdzeniem, że kredyt konsolidacyjny można otrzymać w firmach pożyczkowych w internecie, to ktoś próbuje ciebie wprowadzić w błąd. W instytucjach pożyczkowych (nie są to zatem banki) można otrzymać tylko pożyczkę gotówkową. I należy dodać, że znacznie droższą niż w banku.

Sprawdź propozycje kredytowe – są najnowsze i na bieżąco aktualizowane. Z wybranym bankiem lub bankami, można skontaktować się poprzez formularz kontaktowy. Przedstawiciel banku przedzwoni, a rozmowa telefoniczna nie zobowiązuje do skorzystania z propozycji.

Poniżej znajdziesz również najważniejsze pytania dotyczące konsolidacji kredytów i kredytów konsolidacyjnych. Więcej dodatkowych informacji znajdziesz również w serwisie w licznie zamieszczonych artykułach, np.:

Na czym polega konsolidacja kredytów

Nie jest to „połączenie” kredytów w jeden, ale tak powszechnie mówi się o konsolidacji kredytowej. Tak jak zostało to już napisane powyżej, nowym kredytem są spłacane inne zobowiązania kredytowe.

Skonsolidowane mogą być w zasadzie wszystkie posiadane zadłużenia, począwszy od najchętniej konsolidowanych kredytów i pożyczek gotówkowych, poprzez kredyty hipoteczne, a kończąc na zadłużeniach w limitach i kartach kredytowych.

Jednak praktyka pokazuje, że kredyty, które podlegają konsolidacji, ich liczba oraz wysokość maksymalna kredytu, uzależniona jest od oferty banku. Bardzo często w ofertach promocyjnych, które są znacznie lepsze niż standardowe, są wprowadzone ograniczenia, np. tylko dla nowych klientów banku.

Czy można skonsolidować pożyczki zaciągnięte w firmach pożyczkowych? Nie, ale można je spłacić z dodatkowej gotówki lub wybierając pożyczkę konsolidacyjną.

Czy opłaca się wziąć kredyt na skonsolidowanie kredytów?

Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny? W zasadzie można odpowiedzieć na to pytanie krótko i przecząco: nie.

To po co konsolidować kredyty? Główne cele konsolidacji kredytów, można sprowadzić do trzech zasadniczych punktów:

1.Zmniejszenie liczby kredytów, które mamy w swoim portfelu kredytowym,
2.Zwiększenie dochodu rozporządzalnego, poprzez zmniejszenie raty,
3.Zwiększenie zdolności kredytowej, dzięki mniejszej racie w stosunku do sumy rat konsolidowanych zobowiązań.

Wszelkie dodatkowe zalety konsolidacji są już tylko pochodną trzech wymienionych punktów.

W czasach kiedy stopy procentowe były obniżane przez RPP NBP, to można było się pokusić o szukanie oszczędności zaciągając nowy kredyt. Dzisiaj? Na początku 2023 roku nie jest to możliwe.

Natomiast kredyt konsolidacyjny, jak to kredyt, to same… kłopoty. Nie tylko, że należy oddać więcej niż się pożyczy – występuje przecież koszt kredytowy, ale im dłużej spłacamy zobowiązanie, tym większy będzie koszt całkowity i droższy kredyt. A przecież w inny sposób nie można obniżyć raty kredytowej.

Należy zatem dokładnie rozważyć czy konsolidacja pomoże nam zapanować nad domowymi finansami, czy może lepiej poszukać innego rozwiązania.

Inną możliwością jest zrestrukturyzowanie zadłużenia (restrukturyzacja kredytu gotówkowego) – wakacje kredytowe, prolongata w spłacie lub wydłużenie czasu jego spłaty. Jednak ograniczone do jednego zobowiązania, bo przy kilku będzie to zbyt czasochłonne.

Czy można skonsolidować limity i karty kredytowe

Oczywiście, że można skonsolidować zadłużenie w limitach kont bankowych oraz niespłacane zadłużenie w kartach kredytowych. Można byłoby napisać więcej: należy to zrobić. Ale kiedy?

Obecnie wysokie stopy procentowe powodują, że oprocentowanie nominalne kredytów i pożyczek jest duże. Ale większe jest jeszcze oprocentowanie limitów i kart kredytowych. Jeżeli posiadasz takie produkty kredytowe, to wystarczy zapoznać się z umową czy ostatnimi wiadomościami przesłanymi przez bank, aby zobaczyć, ile wynosi obecnie ich oprocentowanie.

Wysokie oprocentowanie nominalne będzie utrzymywać się jeszcze przez długie miesiące i nie jest wcale pewne, że w 2023 będzie dużo niższe od tego, które było w 2022 r.

Jeżeli nie spłacasz zobowiązania, to płacisz odsetki od wykorzystanego limitu w koncie lub zadłużenia w karcie kredytowej.

Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny na ich skonsolidowanie? Są banki, które pozwalają je skonsolidować, np. Alior Bank z kredytem konsolidacyjnym lub Bank Pekao z pożyczką konsolidacyjną.

Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych?

Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny to już wiesz, a jak otrzymać taki kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych? Jeden jest element kluczowy: ocena kredytowa przeprowadzona przez bank. Od niej zależy decyzja kredytowa.

Ocena kredytowa składa się z dwóch czynników: zdolności kredytowej oraz wiarygodności kredytowej.
Przy ocenie zdolności kredytowej kluczowe są uzyskiwane dochody i wydatki w gospodarstwie domowym. W dużym skrócie to tyle na ten temat (więcej możesz przeczytać tutaj: Co wpływa na zdolność kredytową i jak ją poprawić), ponieważ z pewnością o tym wiesz, ponieważ już spłacasz kredyty.

Oczywiście również ważna jest historia kredytowe w BIK. Bank sprawdzi również inne popularne bazy zewnętrzne, jak i bazy wewnętrzne. Negatywna wiarygodność kredytowa wykluczy z możliwości uzyskania kredytu.

Dlatego pamiętaj! O restrukturyzacji kredytów i konsolidacji kredytowej pomyśl znacznie wcześniej niż w momencie, kiedy opóźnienia w spłacie rat przekraczają 30 dni. Jeżeli nie odpowiadasz ma telefony z banku, przesyłane monity i w żaden sposób nie próbujesz naprawić sytuacji, to kłopoty finansowe tylko się pogłębią.

Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Na to pytanie, chyba, znaleźliśmy odpowiedź. Dużą zaletą konsolidacji jest poprawienie płynności finansowej domowego budżetu. Zmniejszona rata niewątpliwie poprawi stan domowego budżetu.

Jeżeli wybierzemy kredyt z oprocentowaniem zmiennym, to zmiana stóp procentowych spowoduje również zmianę oprocentowania nominalnego naszego kredytu i zmianę wysokości płaconej raty.

Z pewnością będziesz musiał lub musiała podjąć również inne dodatkowe działania, np. zmniejszenie innych wydatków lub zwiększenie dochodów, aby poprawa miała charakter długoterminowy. Oczywiście, że w żadnym przypadku nie powinniśmy dalej się zadłużać, bo efekt z konsolidacji będzie mizerny.

Z drugiej zaś strony, należy liczyć się z tym, że wysokość zadłużenia wzrośnie i wróci do poziomu przed konsolidacją dopiero po kilku lub kilkunastu zapłaconych ratach (w zależności od wysokości kredytu i czasu kredytowania).

Każdy kredyt, w tym również kredyt i pożyczka konsolidacyjna, wymagają przeanalizowania sytuacji finansowej. Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny, a może jest to konieczne? Jest to podejście indywidualne. Bo kto – bank, doradca finansowy? – zna lepiej twoją sytuację finansową niż ty sam?


1 Przyjęte definicje kredytu konsolidacyjnego, zarówno na stat.gov.pl, jak i na wikipedii nie wyczerpują poruszanego tematu. Nie uwzględniają np. podziału kredytów konsolidacyjnych ze względu na rodzaj zabezpieczenia, podmiot korzystający z tego finansowania.

Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny? aktualizacja artykułu 6 stycznia 2023 r.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok