Gdzie po kredyt hipoteczny na zakup mieszkania?

2024-02-16 – ostatnia aktualizacja

Popyt na mieszkania od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie i z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że będzie rosnąć w najbliższych latach. Korzystają na tym zarówno banki, którzy oferują kredyty hipoteczne, jak i deweloperzy sprzedający mieszkania.

kredyt hipoteczny na zakup mieszkania

Obecnie, ze względu na wciąż niskie stopy procentowe, dostęp do kredytów hipotecznych jest stosunkowo łatwy. Warunki, aby otrzymać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania można sprowadzić do trzech głównych elementów: zdolności kredytowej, wiarygodności kredytowej oraz wymaganego wkładu własnego.

I to właśnie wysoki wkład własny, ustalony obecnie na poziomie 20% wartości kupowanej nieruchomości, może być pewnym utrudnieniem. Istnieją jednak propozycje kredytów hipotecznych z wkładem własnym minimalnym wynoszącym 10%, ale pozostałą część należy ubezpieczyć.

To nie jedyne obciążenie finansowym, które klient będzie musiał ponieść (np. ubezpieczenia czy opłaty pozabankowe). Wszystkie opłaty pobierane przez bank wpływają na wysokość raty kredytowej.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie 200 tys na 30 lat

Wybór banków, w których można znaleźć taki kredyt jest bardzo duży. Przyjmijmy, że mieszkanie kosztuje 250 tys zł, mamy zgromadzony odpowiedni wkład własny, a okres kredytowania wynosi 30 lat. Jakie propozycje bankowe znajdziemy?

kredyt hipoteczny na mieszkanie 200 tys zł na 30 lat

Kredyt hipoteczny na mieszkanie 500 tys na 30 lat

Drugie wyliczenia przedstawiają już większy kredyt, a mianowicie kredyt hipoteczny na 500 tys zł, a wartość mieszkania wynosi ok. 650 tys zł. Takie mieszkania są dostępne w Warszawie, trzypokojowe, u dewelopera na obrzeżach miasta. Zdolność kredytowa modelowego małżeństwa z jednym dzieckiem wynosi 650 tys. zł, i chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny na 0,5 mln złotych.

kredyt hipoteczny na mieszkanie 500 tys zł na 30 lat

Przedstawione wyliczenie rat kredytowych są oczywiście orientacyjne i szacunkowe dla pewnych modelowych przypadków. Z pewnością w każdym indywidualnym przypadku będą się one różnić, z powodów, które zostały podane powyżej. Niemniej jednak dają one pewien obraz czego należy spodziewać się ubiegając się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub innej nieruchomości.

Jeżeli planujesz zakup nieruchomości: domu lub mieszkania i brakuje Tobie środków finansowych, to do wyboru jest opcja z porównywarką i pośrednikiem finansowym. Ta druga opcja jest w szczególności polecane tym osobom, które nie orientują się zarówno w samym kredycie hipotecznym, jak i w ofertach kredytowych dostępnych na rynku. Najkorzystniejszy kredyt mieszkaniowy czy hipoteczny pomoże Tobie wybrać ekspert kredytowy.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok