Gdzie najlepiej kredyt konsolidacyjny

Gdzie najlepiej kredyt konsolidacyjny sprawdzić i zapoznać się z najnowszymi propozycjami w bankach? Poniżej w serwisie znajdziesz kredyty konsolidacyjne tradycyjne i przez internet oraz najważniejsze informacje dotyczące konsolidacji.

gdzie najlepiej kredyt konsolidacyjny banki

A co to takiego jest konsolidacja? Jednym zdaniem, jest to połączenie kredytów i pożyczek spłacanych w tym samym lub w różnych bankach, w jeden, większy kredyt, ale z niższą ratą.

Nie jest to kredyt dla osób, które nie mają zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej. Są to dwa zasadnicze czynniki brane pod uwagę przy analizie kredytowej. Wnioski kredytowe są odrzucane z powodu zbyt niskiej zdolności kredytowej lub na podstawie negatywnej historii kredytowej. O konsolidacji należałoby zatem pomyśleć w sytuacji, kiedy terminowe regulujemy raty kredytowe i nie mamy żadnych opóźnień.

W takim razie, kiedy wziąć pod uwagę konsolidację kredytową i gdzie najlepiej kredyt konsolidacyjny sprawdzić?

Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny?

Konsolidacja polega na tym, że bank udziela kredyt i spłaca nim nasze zobowiązania przedstawione do konsolidacji. Dlatego często mówi się, że jest to „połączenie” kredytów w jeden nowy. Środki finansowe nie zostają przelane na nasze konto bankowe, bo to bank zajmuje się spłatą naszych wierzycieli.

Czyli nie nie musimy robić, tylko przygotować umowy kredytowe… Nie do końca, bo jeszcze warto jest porównać kredyty w bankach, tak aby wybrać najbardziej korzystny.

Ale zanim porównasz, to warto sobie zadać pytanie: komu się to opłaca?

Wyłącznie banki na tym zarabiają, ponieważ to one udzielają kredyty i na tym zarabiają. A kredytobiorca? Korzysta również, ale nie oznacza to, że jest to dla niego korzystnie finansowo. Przede wszystkim dlatego, że jest to nowe zobowiązanie, a więc wiążą się z tym koszty kredytowe (prowizja, odsetki, opłaty dodatkowe, itp.). Taniej wychodzi spłacać kredyty osobno, zwłaszcza w sytuacji kiedy pozostaje nam kilka rat kredytowych.

Kredyt konsolidacyjny. Dla kogo?

Przede wszystkim kredyt konsolidacyjny jest kierowany do osób, które zaciągnęły kilka zobowiązań, spłacają je, ale suma rat kredytowych są zbyt duże. Nieprawdą jest natomiast, że z oferty kredytu konsolidacyjnego powinny skorzystać kredytobiorcy, którzy nie są w stanie regularnie spłacać zobowiązań. Podjęcie działań w sytuacji, kiedy mamy opóźnienia w płatności rat, jest najczęściej działaniem spóźnionym i tym samym decyzja o udzieleniu kredytu może być negatywna.

Teoretycznie konsolidacji podlegają wszystkie kredyty i pożyczki, które zostały zaciągnięte w bankach. Mogą to być zatem kredyty i pożyczki:

 • gotówkowe,
 • samochodowe,
 • ratalne,
 • studenckie,
 • hipoteczne (mieszkaniowe),
 • limity w kartach kredytowych,
 • limity w rachunkach ROR.

W praktyce wygląda to trochę inaczej, ponieważ banki prowadzą własną politykę udzielania kredytów, w związku z tym:

 • nie wszystkie zobowiązania mogą zostać skonsolidowane,
 • bank może wymagać, aby co najmniej jedno ze skonsolidowanych zobowiązań pochodziło z innego banku,
 • występuje dolny limit konsolidacji, np. 5 tys. zł, a nawet i 30 tys. zł.

Kredyt konsolidacyjny. Jakie są korzyści dla kredytobiorcy?

Mogłoby się wydawać, że jedyną zaletą konsolidacji kredytów będzie połączenie kilku zobowiązań w jeden kredyt. Z pewnością jest to duża zaleta, ale dodatkowo można wyróżnić kilka dodatkowych korzyści:

 • 1. mniejsza nowa rata kredytowa niż suma rat konsolidowanych kredytów,
 • 2. zamiast kilku przelewów miesięcznie (opłaty z tego tytułu) dokonujemy tylko jednej płatności,
 • 3. poprawa płynności finansowej,
 • 4. zwiększenie zdolności kredytowej,
 • 5. możliwość uzyskania dodatkowych środków w ramach konsolidacji.

Kredyt konsolidacyjny – rozwinięcie powyższych punktów

Ad. 1. Zmniejszenie raty kredytowej jest możliwe przede wszystkich poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Owszem, kredyt konsolidacyjny jest najczęściej niżej oprocentowany niż podobny kredyt gotówkowy, ale nie jest to czynnik decydujący o wysokości raty. Ale z drugiej strony wydłużenie czasu kredytowania wiąże się z większymi odsetkami od kredytu, a tym samym całkowity koszt kredytu wzrasta.

Oszacowanie rat i kosztów kredytowych dla kredytu konsolidacyjnego na 20 tys. zł:

 • 1 rok – rata 1 773 zł. Koszt całkowity 1 281 zł,
 • 2 lata – 937,92 zł. 2 510 zł,
 • 3 lata – 660 zł. 3 784 zł,
 • 4 lata – 522 zł. 5 102 zł,
 • 5 lat – 423 zł. 6 437 zł,
 • 6 lat – 369 zł. 7 605 zł,
 • 7 lat – 330 zł. 8 803 zł,
 • 8 lat – 302 zł. 10 033 zł,
 • 9 lat – 280 zł. 11 293 zł,
 • 10 lat – 263,20 zł. 12 583 zł.

Jak widać powyżej raty kredytowe maleją, jednak zwiększając np. czas spłaty z 6 do 7 lat, wysokość raty zmniejsza się o 39 zł, ale koszt całkowity wzrasta o prawie 1200 zł. Rata kredytowa musi być zatem dopasowana do możliwości finansowych, ale jednocześnie nie może być zbyt niska, aby nie zwiększać kosztów kredytowych.

Ad.2. W zależności od opłaty za przelewy i od ilości wykonywanych w miesiącu, można rocznie zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.

Ad.3. Poprawa płynności finansowej jest możliwa dzięki zmniejszeniu wydatków związanych z obsługą kredytów.

Ad.4. Zmniejszenie wydatków z tytułu spłaty kredytów zwiększa zdolność kredytową i dzięki temu banki mogą zaproponować lepsze warunki kredytowania i również dodatkową gotówkę.

Ad.5. Dodatkowa gotówka, to inaczej pożyczka gotówkowa, która jest automatycznie konsolidowana z pozostałymi zobowiązaniami. Kwota, którą można w ramach takiej oferty uzyskać zależy od banku. Może to być i 30% wartości konsolidowanych kredytów, jak i 100%.

Gdzie najlepiej kredyt konsolidacyjny? Przegląd banków

Gdzie najlepiej kredyt konsolidacyjny – propozycje banków dostępne są poniżej:

Powyżej znajdują się propozycje kredytów konsolidacyjnych gotówkowych (dostępnych również przez internet). Jeżeli w ramach konsolidacji chcielibyśmy skonsolidować również kredyt mieszkaniowy, to mamy wówczas do czynienia z kredytem konsolidacyjnym hipotecznym zabezpieczonym hipoteką na nieruchomości. Kontaktując się z bankiem również o taki kredyt możemy zapytać.

Podsumowując, kredyt konsolidacyjny nie jest kredytem oddłużeniowym i jest przeznaczony wyłącznie dla osób, które mają odpowiednią zdolność kredytową i pozytywną wiarygodność kredytową. Podobnie jak w przypadku innych kredytów należy przygotować wymagane przez bank dokumenty. W przypadku kredytów konsolidacyjnych będzie to: dokument tożsamości, zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach, umowy kredytowe (ale to może być również harmonogramy spłat zobowiązań).

Odpowiadając na pytanie: „Gdzie najlepiej kredyt konsolidacyjny?” najlepiej byłoby zapoznać się z propozycjami banków, a następnie porównać oferty kredytowe. Analizując kredyty konsolidacyjne pod względem ceny, należy zwracać uwagę na całkowity koszt kredytu oraz na wysokość RRSO. Oba parametry informują o wysokości kosztów całkowitych – pierwszy w ujęciu kwotowym, drugi w ujęciu procentowym (w skali roku). Im mniejsze obie wartości, tym dany kredyt będzie tańszy.

gdzie najlepiej kredyt konsolidacyjny

A jaki bank ma obecnie największy kredyt gotówkowy, sprawdzisz TUTAJ.

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok