2022-06-09 – ostatnia aktualizacja
Gdzie najlepiej jest pożyczyć pieniądze? Wydaje się najbezpieczniejszym wyborem będzie bank i dla wielu kredyto- czy pożyczkobiorców tak właśnie jest – nie ma innej opcji i nie korzystają z firm pożyczkowych. Jeżeli jednak zamierzasz skorzystać z usług podmiotu niebankowego, to pamiętaj o tym, aby dokładnie sprawdzić to, od kogo pożyczasz i na jakich warunkach.
W polskim prawie obowiązuje tzw. ustawa antylichwiarska, ale nie zwalnia to Ciebie od zachowania szczególnej ostrożności przy wyborze firmy pożyczkowej. Podjęte działania przy wyborze firmy pożyczkowej i analiza ofert nie tylko pozwoli zminimalizować ryzyko wyboru nierzetelnej firmy, ale również na korzystniejszy wybór.
Więcej na temat znajdziesz w serwisie kredytyporownywarka.pl oraz między innymi w artykułach:
- Szybka pożyczka niebankowa w internecie,
- Niebankowe pożyczki – zanim pożyczysz w firmie pożyczkowej.
Kredyt gotówkowy w firmie pożyczkowej?
Ważne jest, aby odróżnić kredyt od pożyczki i uświadomić sobie, że nie tylko nie ma „parabanków„, ale i pożyczka i kredyt, to dwa różne produkty z punktu widzenia prawa.
Kredyt gotówkowy można uzyskać wyłącznie w bankach i SKOK-ach i ich zasady są uregulowane przez Prawo bankowe.
- przedmiotem umowy zawsze są pieniądze,
- kredyt musi być przeznaczony na konkretny cel zapisany w umowie,
- każdy kredyt jest odpłatny – nie ma zatem kredytów gotówkowych darmowych za 0 zł (RRSO 0%),
- umowa musi mieć zawsze formę pisemną.
Pożyczkę gotówkową natomiast można uzyskać zarówno w bankach i SKOK-ach, ale i również w firmach pożyczkowych, jak i osób prywatnych.
- forma pisemna jest wymagana powyżej 1000 zł,
- przedmiotem pożyczki nie muszą być pieniądze,
- pieniądze z pożyczki mogą być przeznaczone na dowolny cel.
Nie jest prawdą, że pożyczki bankowe (a zwłaszcza te na stosunkowo niewielkie kwoty) wymagają dużych formalności. Co więcej, pożyczkę gotówkową w niektórych bankach można uzyskać przez internet, nawet i do 200 tys. zł!
Oczywistym jest, że niezależnie w jakiej instytucji pożyczamy pieniądze, mają one obowiązek (zgodnie z Ustawą o kredytach konsumenckich) sprawdzić zdolność kredytową potencjonalnego klienta, zanim wydadzą decyzję o udzieleniu finansowania.
Dodatkowo przed podpisaniem umowy klienta ma prawo do uzyskania formularza informacyjnego, w którym znajdą się informacje o szczegółach udzielania kredytu/pożyczki. Znaleźć można w nim m.in. zasady i terminy spłaty kredytu, koszcie całkowitym i jego poszczególnych elementów ( prowizje, odsetki i inne opłaty konieczne do poniesienia w związku z udzieleniem kredytu).