Gdzie najlepiej jest pożyczyć pieniądze? Wydaje się najbezpieczniejszym wyborem będzie bank i dla wielu kredyto- czy pożyczkobiorców tak właśnie jest – nie ma innej opcji i nie korzystają z firm pożyczkowych. Jeżeli jednak zamierzasz skorzystać z usług podmiotu niebankowego, to pamiętaj o tym, aby dokładnie sprawdzić to, od kogo pożyczasz i na jakich warunkach.

gdzie najlepiej jest pożyczyć pieniądze

W polskim prawie obowiązuje tzw. ustawa antylichwiarska, ale nie zwalnia to Ciebie od zachowania szczególnej ostrożności przy wyborze firmy pożyczkowej. Podjęte działania przy wyborze firmy pożyczkowej i analiza ofert nie tylko pozwoli zminimalizować ryzyko wyboru nierzetelnej firmy, ale również na korzystniejszy wybór.

Więcej na temat znajdziesz w serwisie kredytyporownywarka.pl oraz między innymi w artykułach:

Kredyt gotówkowy w firmie pożyczkowej?

Ważne jest, aby odróżnić kredyt od pożyczki i uświadomić sobie, że nie tylko nie ma „parabanków„, ale i pożyczka i kredyt, to dwa różne produkty z punktu widzenia prawa.

Kredyt gotówkowy można uzyskać wyłącznie w bankach i SKOK-ach i ich zasady są uregulowane przez Prawo bankowe.

Pożyczkę gotówkową natomiast można uzyskać zarówno w bankach i SKOK-ach, ale i również w firmach pożyczkowych, jak i osób prywatnych.

Nie jest prawdą, że pożyczki bankowe (a zwłaszcza te na stosunkowo niewielkie kwoty) wymagają dużych formalności. Co więcej, pożyczkę gotówkową w niektórych bankach można uzyskać przez internet, nawet i do 200 tys. zł!

Oczywistym jest, że niezależnie w jakiej instytucji pożyczamy pieniądze, mają one obowiązek (zgodnie z Ustawą o kredytach konsumenckich) sprawdzić zdolność kredytową potencjonalnego klienta, zanim wydadzą decyzję o udzieleniu finansowania.

Dodatkowo przed podpisaniem umowy klienta ma prawo do uzyskania formularza informacyjnego, w którym znajdą się informacje o szczegółach udzielania kredytu/pożyczki. Znaleźć można w nim m.in. zasady i terminy spłaty kredytu, koszcie całkowitym i jego poszczególnych elementów ( prowizje, odsetki i inne opłaty konieczne do poniesienia w związku z udzieleniem kredytu).