Gdzie najlatwiej o kredyt konsolidacyjny

Gdzie najlatwiej o kredyt konsolidacyjny? W banku oczywiście. Ale zanim sprawdzisz jaki bank warto wybrać, to na samym początku, krótko odpowiemy co to jest kredyt konsolidacyjny i w jakiej konkretnej sytuacji z niego skorzystać.

Gdzie najlatwiej o kredyt konsolidacyjny

Oferty kredytów konsolidacyjnych znajdziesz wyłącznie w bankach i SKOK-ach. Jeżeli ktokolwiek twierdzi, że kredyt taki dostaniesz również w firmie pożyczkowej, to wprowadza Ciebie w błąd. W firmach pożyczkowych dostępne są tylko pożyczki gotówkowe i to dużo droższe niż podobnie bankowe.

O konsolidacji kredytów mówi się potocznie jako o połączeniu kredytów, mając na uwadze zamknięcie aktualnych spłacanych kredytów nowym kredytem – kredytem konsolidacyjnym właśnie.

Zamiast zatem wielu kredytów i pożyczek bankowych, które należy regulować w różnych terminach, pozostaje do spłaty jedno zobowiązanie.

Oczywiście nie ma konieczności konsolidacji wszystkich zobowiązań, bo można wybrać te, które chcemy wcześniej spłacić. Poza tym banki ustalają zakres konsolidacji, tzn:

 • kredyty i pożyczki, które można skonsolidować,
 • minimalna i maksymalną liczbę zobowiązań,
 • minimalna i maksymalną kwotę kredytu,
 • okres spłaty kredytu.

To są oczywiście warunki ogólne, a indywidualna i ostateczna oferta kredytowa, zależy już od indywidualnej oceny kredytowej. Uwzględnia ona zarówno zdolność kredytową, jak i historię kredytową w BIK.

Gdzie najlatwiej o kredyt konsolidacyjny. Banki

Konsolidacja kredytowa ma wiele zalet, z których można wyróżnić kilka najważniejszych:

 • Redukcja spłacanych zobowiązań do niezbędnego minimum i ograniczenie płatności. Tym samym zmniejszasz ryzyko, że przeoczysz ratę.
 • Następuje wydłużenie czasu spłaty zobowiązania, a tym samym i nowa rata kredytowa będzie niższa od sumy rat konsolidowanych zobowiązań. To pozwala na zdecydowaną poprawę płynności finansowej – w domowym budżecie następuje zmniejszenie strony wydatkowej. To z kolei poprawia:
 • Zdolność kredytową. Dlatego bank może zaproponować tzw. dodatkową gotówkę. Jest to nic innego jak pożyczka gotówkowa, którą możesz przeznaczyć na dowolny cel. Co więcej, pożyczka jest udzielana na takich samych warunkach, jak kredyt konsolidacyjny (co w zdecydowanej większości oznacza lepsze warunki kredytowania, niż w przypadku standardowej pożyczki gotówkowej).

Pieniądze z dodatkowych środków można przeznaczyć np. na spłatę pożyczek pozabankowych. Banki nie konsolidują zobowiązań zaciągniętych w firmach pożyczkowych. Niekiedy środki z pożyczki konsolidacyjnej (nie z kredytu konsolidacyjnego) mogą zostać przeznaczone na zamknięcie takich drogich pożyczek.

Co obejmuje konsolidacja kredytowa?

Jakie zobowiązania można połączyć? Powyżej zostało wspomniane, że zakres konsolidowanych produktów zależy od banku. W teorii skonsolidować można wszystkie kredyty i pożyczki.

 • gotówkowe,
 • ratalne,
 • studenckie,
 • samochodowe,
 • hipoteczne (mieszkaniowe),
 • konsolidacyjne,
 • limity w kartach kredytowych i na rachunkach bankowych.

Najczęściej jednak banki konsolidują kredyty i pożyczki gotówkowe – mowa jest wówczas o kredycie konsolidacyjnym gotówkowym. Rzadziej kredyty i pożyczki hipoteczne, są to kredyty konsolidacyjne hipoteczne – zabezpieczone na hipotece nieruchomości.

Natomiast nie są konsolidowane pożyczki niebankowe, czyli takie, które zostały zaciągnięte w firmach pożyczkowych. W ograniczonym stopniu dotyczy to również spłaty innych kredytów konsolidacyjnych lub kredytów zaciągniętych w SKOK-ach (pamiętajmy, że SKOK-i również oferują szeroką gamę produktów kredytowych).

Kredyt konsolidacyjny rata, a koszt kredytu

Nie jest wcale tak oczywiste, że kredyt konsolidacyjny spowoduje zmniejszenie nowej raty. W przypadku, kiedy znajdziemy zdecydowanie lepszą ofertę kredytową i zdecydujemy się na maksymalne możliwe obniżenie kosztów kredytowych, to może się to łączyć ze skróceniem czasu spłaty i zwiększeniem raty. Jest to jedyna sytuacja, w której można napisać, że na kredycie konsolidacyjnym można zaoszczędzić.

Zmniejszenie raty następuje przede wszystkim poprzez wydłużenie czasu spłaty, a nie dlatego, że oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych ma nieco niższe oprocentowanie niż kredyty gotówkowe.

Przykładowe i szacunkowe wyliczenia rat kredytowych na podstawie kredytu konsolidacyjnego w Alior Bank (Wygodna Konsolidacja).

Gdzie najlatwiej o kredyt konsolidacyjny - Alior Bank oszacowanie rat

W wyniku wydłużenia czasu spłaty następuje zatem zmniejszenia miesięcznych rat, ale należy pamiętać jednocześnie, że im dłuższy jest czas spłaty, to tym droższy będzie kredyt. Spowodowane jest to kosztem odsetkowym – im większy kapitał do spłaty i dłuższy czas kredytowania, to wzrośnie koszt odsetek.

Odpowiadając zatem na pytanie: Gdzie najlatwiej o kredyt konsolidacyjny i który z nich będzie najlepszy należy rozważyć wiele czynników, zaczynając na produktach, które chcielibyśmy skonsolidować, poprzez przegląd propozycji kredytowych, a kończąc na porównaniu ofert kredytowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok