Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

2023-05-05 – ostatnia aktualizacja

Chcesz wiedzieć gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny? W każdym banku jest to możliwe przy dobrej ocenie kredytowej. Wówczas nie powinno być z konsolidacją problemów. Ale który z banków będzie najlepszy, o tym zadecydują przedstawione oferty.

gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny

Kilka kredytów i pożyczek gotówkowych, bardzo często w różnych bankach, limit kredytowy w koncie i karty kredytowe. Tak wygląda sytuacja finansowa wielu Polaków. A jeżeli dojdą jeszcze inne kredyty bankowe, a czasami także pożyczki pozabankowe w firmach pożyczkowych, to sytuacja nie jest szczególnie ciekawa.

Najczęściej problemem jest to, że suma płaconych rat zajmuje znaczącą cześć domowego budżetu. Czy jest jakieś wyjście z nadmiernego zadłużenia?

Konsolidacja kredytów

Najlepiej byłoby oczywiście pozbyć się części długów, co nie zawsze jest możliwe. Należałoby wówczas np. zwiększyć dochody lub ograniczyć inne wydatki. Dodatkowe środki zostałyby przeznaczone na szybszą spłatę zobowiązań i w ten sposób Twoje zadłużenie mogłoby być znacznie mniejsze.

Jeżeli nie jest to możliwe, a mimo wszystko chciałbyś zmniejszyć wysokość raty, to innym rozwiązaniem jest konsolidacja kredytów.

Słowo „konsolidacja” oznacza oznacza łączenie, połączenie, skomasowanie, zespolenie, itp. Jest bardzo często używane w terminologii bankowej. Konsolidacja powiązana jest z kredytem konsolidacyjnym – kredytem celowym przeznaczanym na spłatę zobowiązań bankowych, wyszczególnionych we wniosku kredytowym.

Dlatego też często mówi się o konsolidacji, jako właśnie o łączeniu kilku kredytów w jeden nowy. Ostatecznie sprowadza się to do tego, że po przeprowadzonej konsolidacji płacimy tylko jedną ratę zamiast kilku. Dodatkowo może być ona znacząco niższa od sumy rat płaconych przed konsolidacją, o ile zostanie wydłużony czas kredytowania.

Banki: gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

Tego rodzaju kredyt mogą udzielać wyłącznie banki (zarówno komercyjne i spółdzielcze) oraz SKOK-i. Podmioty niebędące bankami nie mogą zaoferować kredytu, ale co najwyżej pożyczkę gotówkową.

Oferta kredytowa jest bardzo zróżnicowana w tym zakresie, dlatego warto zapoznać się z najnowszymi i aktualnymi propozycjami. Tylko w ten sposób zwiększyć można szanse na dokonanie korzystniejszego wyboru.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny? Pamiętaj, że przedstawione propozycje w rankingach kredytów konsolidacyjnych lub w kalkulatorach, to jednak tylko propozycje.

Natomiast każda oferta którą przedstawia bank, jest indywidualna i musi wziąć pod uwagę Twoją zdolność kredytową i historię BIK. W związku z czym, jeżeli ocena kredytowa wypadnie pozytywnie, to z uzyskaniem kredytu nie powinno być kłopotów w żadnym banku. Pozostanie tylko wybór tego najlepszego.

Opłaca się brać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny czy się opłaca? Jest kilka różnych spojrzeń na konsolidację kredytów.

Część specjalistów uważa, że z punktu ekonomicznego nie powinno mówić się o opłacalności, ponieważ jest to nowy kredyt i wystąpią koszty kredytowe. W tym przypadku najważniejsze jest zmniejszenie rat i poprawa płynności finansowej domowego budżetu.

Mając na uwadze powyższe założenia konsolidacyjne, następuje:

 • ograniczenie wydatków miesięcznych związanych z obsługą zadłużenia (rat kredytowych),
 • zmniejszenie ryzyka nieterminowego spłacenia należności,
 • zwiększenie zdolności kredytowej i uzyskanie dodatkowej gotówki, np. na zamknięcie pożyczek w firmach pożyczkowych, a to jest w szczególności opłacalne.
Spoglądając w szerszym zarysie na kredyty i pożyczki konsumenckie, to żadne z nich nie są opłacalne, ponieważ należy oddać więcej, niż tylko pożyczony kapitał.

Inni z kolei wskazują, że są możliwe uzyskania oszczędności w spłacie zadłużenia, jeżeli droższe kredyty zostaną zastąpione tańszym. Na przykład taka sytuacja może mieć miejsce w konsolidacji zadłużenia limitów w kartach i na kontach bankowych.

Rodzaje kredytów kredyt konsolidacyjny

Kredyty konsolidacyjne najczęściej dzieli się ze względu na formę zabezpieczenia jego spłaty. Jeżeli nie występuje zabezpieczenie na nieruchomości, to mamy do czynienia z kredytem konsolidacyjnym gotówkowym. I kredyt konsolidacyjny bez hipoteki jest najbardziej popularny i powszechny.

Przy zabezpieczeniu na hipotece nieruchomości mówimy o kredycie konsolidacyjnym hipotecznym. Taki kredyt charakteryzuje się niższym oprocentowaniem, ponieważ jest mniej ryzykowny dla banku.

A w związku z powyższym podziałem, to i zakres konsolidowanych zobowiązań jest również inny. Jakie kredyty można spłacić kredytem konsolidacyjnym? W teorii wszystkie kredyty i pożyczki:

 • gotówkowe,
 • ratalne,
 • samochodowe,
 • odnawialne,
 • studenckie,
 • konsolidacyjne,
 • hipoteczne (konsolidacja hipoteczna),
 • limity na rachunkach bankowych oraz karty kredytowe.

W praktyce to banki samodzielnie ustalają warunki kredytowe: ostateczną INDYWIDUALNĄ ofertę, minimalną i maksymalną kwotę konsolidacji, czas spłaty i rodzaje produktów kredytowych.

Gdzie będzie najtańszy kredyt konsolidacyjny?

W przypadku, kiedy szukasz jakiegokolwiek kredytu i zależy Tobie na jego cenie, to należy zwracać uwagę na oprocentowanie rzeczywiste RRSO oraz całkowity koszt kredytu.

RRSO jest parametrem procentowym, przedstawiającym wszystkie koszty kredytowe w ujęciu rocznym do całkowitej wysokości kredytu.

Im mniejsze są obie wartości, to kredyt jest tańszy. Jakie elementy wpływają na koszt całkowity? Przede wszystkim są to:

1. Odsetki – zależą od wysokości oprocentowania nominalnego kredytu, wysokości kredytu, czasu kredytowania i rodzaju rat (stałe lub malejące).
2. Prowizja od wysokości udzielonego kredytu – naliczana najczęściej jako pewien procent od kredytu. Niezależenie czy pożyczasz 80 tys. zł na 10 lat czy na 5 lat, to prowizja w wysokości 5% od 80 tys. zł wyniesie 4000 zł.
3. Koszty dodatkowe, np. opłata za rozpatrzenie wniosku, ubezpieczenie, itp.

Wydłużenie okresu spłaty zobowiązania, to oczywiście niższa rata miesięczna, ale następuje wzrost kosztów odsetkowych. Ubezpieczeniem zwiększa całkowity koszt kredytu, chyba że obniżka oprocentowania lub prowizji (w zamian za jego wykupienie) zrekompensuje koszty wykupienia polisy.

Konsolidacja kredytów nie ma samych plusów

O zaletach konsolidacji mówi się najchętniej, a mniej o wadach. I o nich również należy wspomnieć. Wady konsolidacji:

 • bardzo często zwiększa wysokość zadłużenia.
 • przy wysokich kwotach i długim okresie kredytowania, bank może wymagać dodatkowego zabezpieczenia kredytu.
 • konsolidacja hipoteczna wymaga zabezpieczenia spłaty kredytu na hipotece nieruchomości.
 • jeżeli korzystasz z dodatkowych środków w ramach kredytu konsolidacyjnego, a znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej, to raczej nie poprawisz sytuacji domowego budżetu. Niespodziewany wzrost wydatków, może spowodować znaczne pogorszenie sytuacji finansowej i powrót do problemów ze spłatą zadłużenia.
 • wydłużenie okresu kredytowania zawsze zwiększa koszt odsetkowy i wysokość zobowiązania do uregulowania.

KOŃCOWE UWAGI

Konsolidacja kredytów wydaje się być najlepszą opcją, jeśli obawiamy się, że za kilka miesięcy nie poradzimy sobie ze spłatą wszystkich zobowiązań, a suma domowych wydatków zaczyna się niebezpiecznie zbliżać do uzyskiwanych dochodów.

Skonsolidowanie kredytów i zmniejszenie raty kredytowej pozwala poprawić płynność finansową i lepiej zarządzać domowym budżetem.

Osoby, które dysponują odpowiednio wysoką zdolnością kredytową, mogą liczyć również na dodatkową gotówkę w ramach przeprowadzanej konsolidacji.

Na podstawie tego wszystkiego co zostało napisane powyżej, pytaniem zasadniczym nie jest to, gdzie najłatwiej uzyskamy kredyt na konsolidację, ale czy decyzja o konsolidacji została przemyślana. Czy podjęta została na podstawie racjonalnych argumentów, czy pod wpływem emocji i krótkoterminowych napięć w domowym budżecie.

Podpisując umowę kredytowa, należy liczyć się z tym, że finansowanie zostanie udzielone na określonych warunkach i powstaje obowiązek regulowania rat zgodnie z zaakceptowanym harmonogramem.

O konsolidacji dodatkowo:

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok