Gdzie jest najlepszy kredyt konsolidacyjny w banku? Tutaj!

2023-05-04 – ostatnia aktualizacja

Gdzie jest najlepszy kredyt konsolidacyjny w banku na skonsolidowanie różnych zobowiązań kredytowych? Żaden z rankingów czy innych porównywarek nie wskaże najlepszego wyboru, ale można to zrobić samodzielnie.

gdzie jest najlepszy kredyt konsolidacyjny w banku

Szukając odpowiedzi na pytanie: Gdzie jest najlepszy kredyt konsolidacyjny w banku okazuje się, że znajdziemy wiele różnych odpowiedzi i każda… może być inna.

Jest to pytanie zbyt ogóle, ponieważ dla każdego z potencjalnych kredytobiorców, najlepszy kredyt konsolidacyjny, możne oznaczać coś innego. Oczywiście, że z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że kryterium ceny będzie najważniejsze, ale niekoniecznie tak musi być.

Kredyt konsolidacyjny? Co to za kredyt?

Krótko należy wyjaśnić co to jest kredyt konsolidacyjny i na czym polega konsolidacja kredytów. Więcej informacji można znaleźć w osobnym wpisie Konsolidacja kredytu na czym polega?

Posiadanie w portfelu kredytowym kilku zobowiązań bankowych i konieczność płacenia kilku rat kredytowych, może być znaczącym obciążeniem domowego budżetu. Jeżeli ten problem dotyczy również Ciebie, to warto zastanowić się nad ich wcześniejszą spłatą i zmniejszeniu raty nowego zobowiązania. Skorzystać można wówczas z kredytu konsolidacyjnego. Jest to kredyt celowy przeznaczany tylko na spłatę wybranych zobowiązań bankowych.

Najczęściej zamykane są w ten sposób umowy o pożyczki gotówkowe, ale zakres konsolidacji może obejmować również i inne kredyty, np. limity w kartach i na kontach bankowych.

Spłata w konsolidacji wysoko oprocentowanych limitów została szczegółowo wyjaśniona na przykładzie w artykule Czy konsolidacja jest opłacalna?

Efektem przeprowadzonej konsolidacji jest najczęściej jedna niższa rata (w stosunku do sumy rat miesięcznych płaconych dotychczas), która jest osiągana poprzez wydłużenie czasu kredytowania.

Ponieważ jest to nowy kredyt, to należy liczyć się z tym, że wystąpi koszt kredytowy. Najczęściej jest on związany z odsetkami i który jest tym większy, im dłużej jest spłacany kredyt i im większa jest wysokość kredytu.

Kryteria wyboru kredytu konsolidacyjnego

Oczywistym jest, że będąc świadomym kredytobiorcą, chcemy wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny. Co to oznacza? Konieczne jest jasne sprecyzowanie co kryje się pod przymiotnikiem „najlepszy”.

Każda konsolidacja jest indywidualna i motywy do jej przeprowadzenia, niekoniecznie istotne dla jednej osoby, będą również ważne dla innej.

Najczęściej poza samym zredukowaniem liczby spłacanych kredytów, chodzi o kwestie, które mają wpływ na stan domowego budżetu:

  • poprawienie płynności finansowej poprzez zmniejszenie wysokości raty,
  • zwiększenie zdolności kredytowej,
  • oszczędności w spłacie kredytów.

Jeżeli zostaną osiągnięte wszystkie zakładane cele, to wówczas taki kredyt konsolidacyjny będzie najlepszy.

Najlepszy kredyt konsolidacyjny. Kryterium: cena

Jeżeli najlepszy kredyt konsolidacyjny, to kredyt najtańszy, to obowiązkowo należy porównać koszty kredytowe z przynajmniej dwóch ofert przedstawionych przez banki.

Uwaga!

1. Musisz to zrobić samodzielnie i nie na podstawie propozycji kredytowych, rankingów czy wyszukiwarek. Może się zdarzyć, że informacje z których chcesz skorzystać będą już nieaktualne.

gdzie jest najlepszy kredyt konsolidacyjny w wyszukiwarce google

Wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce google.com na zapytanie: Gdzie jest najlepszy kredyt konsolidacyjny. Źródło: google.com
W Banku Citi Handlowy jest oferowana pożyczka konsolidacyjna. Rata pożyczki, według przykładu reprezentatywnego z 28 marca 2023 r. wyniesie 1 098 zł. Prowizji nie ma, oprocentowanie zmienne 13,49%, RRSO 14,34%. Pozostałe parametry: całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 54 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 79 057,85 zł. 72. raty kredytowe.

2. Rankingi, listy banków czy wyszukiwarki nie uwzględniają (bo nie mogą) Twojej indywidualnej oceny kredytowej – zdolności i wiarygodności kredytowej. Oferta przedstawiona przez bank może się znacznie różnić od obliczeń we wspomnianych narzędziach.

Kredyt konsolidacyjny. Kryterium: kanał dystrybucji

W przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych możliwe jest wnioskowanie o kredyt w sposób tradycyjny i przez internet (online).

Ale nawet wówczas, kiedy jest to konsolidacja internetowa, to i tak nastąpi kontakt telefoniczny z pracownikiem banku, a cała procedura zostanie przeprowadzona podczas rozmowy oraz mailowo. Podpisanie umowy może nastąpić elektronicznie, w placówce banku lub zostanie dostarczona przez kuriera i dopiero kiedy podpisana trafi do banku, następuje realizacja kredytu.

Kredyt konsolidacyjny. Kryterium: dodatkowa gotówka

Istotna kwestia dla osób, które nie przeprowadzają konsolidacji z powodów stricte ekonomicznych, ale zamierzają zwiększyć zdolność kredytową i skorzystać z możliwości uzyskania dodatkowych środków.

Zmniejszenie kwoty przeznaczanej na obsługę zadłużenia, to mniejsze domowe wydatki, a to jest czynnik, który brany jest przy analizie zdolności kredytowej.

Dodatkowe środki mogą zostać przeznaczone na dowolny cel, a maksymalna kwota zależy od oferty banku i uzyskanej zdolności.

Kredyt konsolidacyjny. Kryterium: maksimum

Maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego zależy od:

  • rodzaju kredytu konsolidacyjnego,
  • propozycji banku,
  • zdolności kredytowej.

Są dwa zasadnicze rodzaje kredytów konsolidacyjnych: gotówkowe i hipoteczne.

Pierwszy z nich nie obejmuje kredytów hipotecznych i udzielany jest najczęściej bez dodatkowego zabezpieczenia (przy wysokich kwotach kredytu lub słabej ocenie scoringowej, bank może wymagać wykupienia ubezpieczenia bądź przedstawienia poręczyciela kredytu). Kredyt konsolidacyjny gotówkowy udzielany jest maksymalnie na 10 lat.

Maksymalna kwota takiego kredytu jest ograniczona przez Ustawę o kredycie konsumenckim: 255 500 zł.1

Natomiast kredyt konsolidacyjny hipoteczny wymaga już zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości należącej do kredytobiorcy. Udzielany jest nawet i na 25 lat, a jego maksymalna kwota jest przeważnie ograniczona do 60-70% wartości zabezpieczenia hipotecznego.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny nie wymaga wniesienia wkładu własnego.

Kredyt konsolidacyjny w bankach, to głównie kredyty konsolidacyjne gotówkowe. Minimalna kwota to ok. 1000 zł, a maksymalna ok. 200-250 tys. zł. Wysokość kredytu w indywidualnej ofercie uzależniona jest od oceny zdolności kredytowej.

Jak mogą się kształtować raty kredytowe dla kredytu konsolidacyjnego gotówkowego i hipotecznego? Oczywiście zależy to wysokości oferty banku, wysokości kredytu i okresu kredytowania. Poniżej znajduje się symulacja rat kredytowych.

oszacowanie rat kredyt konsolidacyjny 100 tys. zł gotówkowy i hipoteczny

Oszacowanie wysokości rat dla kredytu konsolidacyjnego na 100 tys. zł. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Gdzie jest najlepszy kredyt konsolidacyjny w banku?

Znając kryteria, którymi można posługiwać się przy wyborze banku oraz kredytu konsolidacyjnego, czas najwyższy zapoznać się z propozycjami kredytów.

Poniżej znajduje się lista banków, kredytów i pożyczek konsolidacyjnych. Kontakt z instytucją jest naturalnie darmowy i nie zobowiązuje do skorzystania z kredytu. Wystarczy wysłać formularz, aby umożliwić kontakt telefoniczny z pracownikiem banku.

NA KONIEC

Dla każdego potencjalnego kredytobiorcy wybór, czy konsolidować czy nie, jest autonomiczną decyzją. Kredyt konsolidacyjny ułatwia życie, ale nie należy robić niczego na na siłę.

Decyzja o konsolidacji, powinna być podjęta świadomie i dokładnie przemyślana. Zwłaszcza wówczas kiedy decydujemy się jeszcze na dodatkową gotówkę w ramach takiego kredytu – zwiększa to wysokość spłacanego zadłużenia. Szukanie najlepszego kredytu konsolidacyjnego z pewnością zajmie trochę czasu, ale ważne jest, aby był dopasowanym do Twoich możliwości.

Pamiętaj również, aby przed konsolidacją nie tylko dokonać szczegółowo analizy obecnej sytuacji finansowej, ale także postarać się przewidzieć, jak może wyglądać za te kilka miesięcy.

I na koniec: zawsze porównaj przynajmniej dwie oferty kredytowe. (Kredyt konsolidacyjny porównanie ofert – rzecz najważniejsza!) Jeżeli tym kryterium będzie cena, to zwracaj uwagę na koszt całkowity. Nawet wówczas, kiedy nie będzie to najlepszy kredyt konsolidacyjny w banku nr 1, to na pewno będzie korzystniejszy wybór niż gdybyś takiego porównania nie zrobił.


1 Ustawa o kredycie konsumenckim https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20111260715

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok