Gdzie dostać kredyt konsolidacyjny

Gdzie dostać kredyt konsolidacyjny, aby skonsolidować wybrane kredyty i pożyczki bankowe? Najlepiej jest wybrać bank, ale niekoniecznie „swój”, w którym mamy główny rachunek, ponieważ nie oznacza to, że będzie to najlepsza propozycja.

gdzie dostać kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to jeden z kilku produktów kredytowych, które można znaleźć w banku. Oczywiście, że najpopularniejsze są kredyty i pożyczki gotówkowe, które można przeznaczyć na dowolny cel, ale są również:

Każdy z tych kredytów ma określoną charakterystykę oraz cel na jaki może zostać przeznaczony. Na przykład pożyczki gotówkowe mogą być przeznaczone na dowolny cel, ale już kredyt samochodowy tylko na zakup ruchomości, a kredyt hipoteczny na cele związane z zakupem, budową lub remontem nieruchomości.

I podobnie jest z kredytem konsolidacyjnym. Jest to:

kredyt celowy, przeznaczany na skonsolidowanie wybranych i zaakceptowanych przez bank, kredytów i pożyczek (głównie bankowych).

Konsolidacja kredytów potocznie jest nazywana „łączeniem” kredytów w jeden lub „zamianą” kredytów w jeden nowy, o innych parametrach. Tym nowym kredytem jest właśnie kredyt konsolidacyjny.

Po co konsolidować kredyty?

Czy nie lepiej byłoby spłacać kredyty, tak jak jest? W zdecydowanej większości, tak by było lepiej, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Kredyty konsolidacyjne największą popularnością cieszą się wówczas, gdy:

 • Jest dobra koniunktura gospodarcza, rosą dochody i pożyczamy coraz więcej, kredytując w ten sposób zakup towarów i usług. Skonsolidowanie kredytów pozwoli zwiększyć zdolność kredytową i … pożyczyć więcej niż przed konsolidacją.
 • Sytuacja gospodarcza się pogarsza: rośnie inflacja, stopy procentowe oraz raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Wszystkie te czynniki powodują, że rośnie strona wydatkowa w domowym budżecie i spada dochód realny.

Z tą drugą sytuacją mamy obecnie do czynienia. Jedną z możliwości poprawienia płynności finansowej w gospodarstwie domowym jest wówczas:

 • zwiększenie dochodów,
 • zmniejszenie wydatków,
 • restrukturyzacja poszczególnych umów kredytowych,
 • konsolidacja kredytów.

Pierwsza możliwość wymaga czasu; druga jest możliwa do przeprowadzenia natychmiast, ale może być niewystarczająca; trzecia jest czasochłonna; ostatnia jest najszybsza i najlepsza w sytuacji, kiedy tych zobowiązań kredytowych jest dwa lub więcej.

Jaki bank wybrać do konsolidacji kredytowej?

Konsolidację kredytów może przeprowadzić jedynie bank lub SKOK. Skupmy się jednak na propozycjach kredytowych w bankach, ponieważ to one są najbardziej popularne.

Zatem gdzie dostać kredyt konsolidacyjny? Poniżej zestawienie wybranych propozycji kredytów i pożyczek konsolidacyjnych. Ważne! Również i te, które są w promocji!

Konsolidacja kredytowa może dotyczyć każdego kredytu. I mogą to być:

 • kredyty gotówkowe,
 • kredyty hipoteczne,
 • kredyty samochodowe,
 • limity wykorzystane i niespłacane w Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowym,
 • zadłużenie na kartach kredytowych.

Ale praktyka niekiedy pokazuje coś innego, np. że bank nie wyrazi zgody na włączenie do konsolidacji określonego zobowiązania. Może się tak zdarzyć, ponieważ to bank decyduje o warunkach konsolidacji.

Nie tylko o wysokości ustalonego oprocentowania nominalnego decyduje bank, ale i o minimalnej i maksymalnej kwocie, rodzaju i liczba zobowiązań, które mogą zostać włączone do konsolidacji, maksymalnej kwocie dodatkowej gotówki możliwej do otrzymania. 1

W niektórych promocyjnych ofertach kredytowych nie można skonsolidować zobowiązań z banku udzielającego kredytu.

Jak skonsolidować zobowiązania i dostać kredyt konsolidacyjny?

Mechanizm działania jest prosty: należy wypełnić wniosek kredytowy w wybranym banku. Można również skontaktować się z bankiem w sprawie konsolidacji i kredytu/pożyczki konsolidacyjnej, aby poznać szczegóły oferty, dokonać symulacji nowych rat i poznać całkowity koszt nowego kredytu.

Kredyt konsolidacyjny jest produkt kredytowym takim jak każdy inny. Oznacza to w zasadzie jedno: przed podjęciem decyzji, bank musi ocenić ryzyko kredytowe związane z przyznaniem finansowania.

Z pewnością wiesz o tym, ponieważ spłacasz już inne kredyty, że o przyznaniu kredytu decyduje zdolność kredytowa oraz oceną wiarygodności kredytowej w BIK. Jeżeli ocena kredytowa wypadnie pozytywnie, to w zasadzie masz 100% pewność, że kredyt na ustalonych warunkach otrzymasz. W przypadku negatywnej oceny jednego z tych dwóch elementów, kredytu nie otrzymasz.

Konsolidację kredytów należy zatem rozważać nie wówczas, kiedy pojawiły się problemy ze spłatą obowiązkowych rat lub co gorsza, już są opóźnienia, ale kiedy antycypujesz, że takie problemy mogą wystąpić. Każdy kredytobiorca zdaje sobie sprawę z tego, jak radzi sobie z regulowaniem zobowiązań i może ocenić, jak to może wyglądać w przyszłości.

Przeanalizuj sytuację, kiedy np. wydatki domowe zwiększą się o 5, 10 czy 20% Czy poradzisz sobie ze spłatą kredytów? Czy możliwe jest odłożenie pieniędzy na jeszcze gorsze czasy?

Co daje konsolidacja kredytów?

Głównym plusem konsolidacji kredytów jest zmniejszenie obciążeń z tytułu obsługi zadłużenia kredytowego. Jedna niższa rata, która w mniejszy sposób będzie obciążać domowy budżet, to przede wszystkim lepiej zbilansowany budżet z finansową poduszką bezpieczeństwa.

Konsolidacja kredytów jest również wygodnym rozwiązaniem, jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę przelewów. Zamiast kilku lub kilkunastu, wystarczy pamiętać o jednym. Bardzo często termin płatności raty można ustalić na dzień lub dwa dni po wpłynięciu wynagrodzenia na konto.

To również możliwość zwiększenia zdolności kredytowej – mniejsza rata kredytowa, to bowiem mniejszy wydatek w domowym budżecie. Przy czym pamiętajmy o tym, że jeżeli głównym założeniem konsolidacji jest poprawa płynności finansowej, to absolutnie nie ma co myśleć o dodatkowej gotówce czy zadłużaniu się w przyszłości.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja kredytów… nie ma wad! Jeden kredyt? PLUS. Większa zdolność kredytowa? PLUS. Mniejsza rata? Kolejny PLUS! To jakie są wady?

Tu nie chodzi rzecz jasna o konsolidację kredytów, ale o kredyt. Bo każdy kredyt, gotówkowy, mieszkaniowy czy konsolidacyjny, to nie tylko sam pożyczony kapitał, ale i koszt kredytowy.

Kredyty konsolidacyjne są tańsze od kredytów gotówkowych, bo często jedynym kosztem są odsetki. Ale może być również naliczona prowizja lub ubezpieczenie. W przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych dochodzą również koszty pozabankowe, np. wycena nieruchomości, opłata notarialna, sądowa.

I jeżeli zwrócimy uwagę na całkowity koszt kredytu, to okazuje się, że nie tylko oddajemy więcej niż pożyczony kapitał (będący sumą rat konsolidowanych kredytów), ale i nasze zadłużenie wzrośnie!

Zwróć uwagę również na to w jaki sposób uzyskujemy niższą ratę kredytową – głównie dlatego, że zostaje wydłużony czas kredytowania. A im dłuższy czas spłaty danego zobowiązania, to tym większy będzie koszt odsetek, które należy zapłacić.

Gdzie dostać kredyt konsolidacyjny? Podsumowanie

Z kredytu konsolidacyjnego nie korzystamy, aby zaoszczędzić na kredytach, nie po to, aby było taniej, ale przede wszystkim, aby poprawić płynność finansową i nie popaść w jeszcze większe kłopoty finansowe.

Jeżeli równocześnie z przeprowadzaną konsolidacją, dokonamy pewnej korekty w domowych wydatkach, nie będziemy się dalej zadłużać, to nie tylko wrócimy do zadłużenia przed konsolidacją, ale i po kilkunastu lub kilkudziesięciu miesiącach spłacimy kredyt.

Jednocześnie warto pamiętać, że każdy kredyt można nadpłacać i wcześniej pozbyć się balastu, jakim jest niewątpliwie każde zobowiązanie kredytowe.

1 Wysokość maksymalnego oprocentowania kredytów i pożyczek oraz wysokość maksymalnego kredytu konsumenckiego jest ograniczona przepisami Ustawy o kredycie konsumencki.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok