Firmy pożyczkowe online współpracują z BIK. Przegląd firm

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

Coraz więcej firm pożyczkowych w internecie, do oceny ryzyka udzielenia pożyczki, wykorzystywane są dane z BIK. W ten sposób firma pożyczkowa wie, nie tylko gdzie pożyczamy pieniądze, w jakich bankach i innych podmiotach współpracujących w BIK, ale i czy spłacamy te pożyczki w terminie.

firmy pożyczkowe w internecie współpracują z BIK

Klienci banków i firm pożyczkowych, którzy korzystają z pożyczek i kredytów, mogą w ten sposób budować swoją pozytywną historię kredytową. Zwiększa to ich wiarygodność w oczach banków i firm pożyczkowych. W konsekwencji mogą liczyć na bardziej korzystne warunki otrzymania kredytu (bankowego) w przyszłości. A w przypadku firm pożyczkowych, to pozytywna decyzja pożyczkowa.

Dla banków i firm współpracujących z BIK, korzyści są jednoznaczne. A dla klienta? O kliencie bankowym zostało już wspomniane: lepsza ocena w BIK, tym lepsze warunki kredytowania. Dla klientów banków i firm pożyczkowych, to fakt, na który nie chcemy zwracać uwagę, lepszej ochrony przed nadmiernym zadłużeniem.

Scoring pożyczkowy w BIK

O scoringu wspomnieliśmy w artykule Co to jest scoring kredytowy? Jest to tzw. sektorowy model oceny punktowej i w niedalekiej przyszłości w BIK znajdzie się taki scoring dla firm pożyczkowych, na wzór sektora bankowego. Podobnie jak w przypadku scoringu kredytowego, scoring pożyczkowy będzie służyć ograniczeniu ryzyka pożyczkodawcy i będzie brany przy rozpatrywaniu wniosku o pożyczkę.

Klienci, którzy korzystają z usług firm pożyczkowych mają znacznie niższą oceną scoringową w porównaniu z klientami bankowymi. Relacje jest z reguły taka, że im więcej posiadamy zobowiązań kredytowych, to i ta ocena jest niższa. W pewnym momencie możemy przekroczyć punkt, który wyeliminuje nas z możliwości uzyskania kredytu lub pożyczki.

Klienci aktywni w bankach otrzymuje przeciętnie 583 pkt. (75% klientów bankowych ma scoring w przedziale 498 – 677 punktów). Natomiast klienci firm pożyczkowych mają przeciętny scoring na poziomie 423 punkty (75% klientów firm pożyczkowych ma scoring w przedziale (354 – 533 punktów).

Pożyczka pozabankowa do 4000 zł

W firmach pożyczkowych najczęściej pożycza się do 4000 zł. Im bliżej do górnej granicy, tym większy jest udział pożyczek ratalnych. Dużo mniejszą popularnością niż to miało miejsce kilka lat temu, cieszą się pożyczki do 1000 zł. Jest to z pewnością spowodowano częściowo wejściem w życie programu 500+.

Co ciekawe, pożyczki pozabankowe są dla niektórych osób uzupełnieniem oferty pożyczkowej banków. W firmach pożyczkowych nie pożyczają wyłącznie osoby, które nie mają zdolności kredytowej. Możliwość uzyskania szybkiej, dodatkowej i krótkoterminowej gotówki bez zbędnych formalności, stanowi istotny element, nawet w sytuacji, kiedy taka pożyczka jest droższa niż bankowa.

Ale to właśnie szybkość, minimalne formalności i on-line, to główne atuty firm pożyczkowych w internecie. To ceni klient: pozytywnie rozpatrzony wniosek i pieniądze w kilkanaście minut na koncie.

Zaznaczmy jednak, że powinniśmy korzystać wyłączenie ze sprawdzonych firm pożyczkowych. Tylko takim firmom można zaufać.

Pożyczki pozabankowe na raty w internecie

Pożyczki pozabankowe krótkoterminowe

Ale znajdzie się również szerokie grono osób, które nie ufa żadnej firmie pożyczkowej i pożycza wyłącznie w bankach.

Dlaczego korzystamy z pożyczek pozabankowych i kredytów bankowych? Z jednego powodu: nie mamy wystarczających oszczędności, aby zrealizować określony cel. Gorzej, kiedy pożyczamy po to, aby zapłacić ratę lub spłacić inną pożyczkę. Jest to tylko prosta droga do wpadnięci w spiralę zadłużenia.

Pożyczka pozabankowa dla każdego?

Oczywiście, że nie. W banku niewielkie szansę na kredyt lub pożyczkę ma osoba bardzo młoda, której udzielenie zobowiązania jest szczególnie ryzykowne. Większe możliwości daje firma pożyczkowa. Ta grupa najmłodszych pożyczkobiorców jest jednak bardzo aktywna, zwłaszcza w kredytach ratalnych. Średnia wieku klientów firm pożyczkowych jest zdecydowanie mniejsza od średniej klientów sektora bankowego.

Co ciekawe, w firmie pożyczkowej możemy uzyskać pożyczkę mając nawet i osiem aktywnych kredytów, a w banku kolejny kredyt jest już mało prawdopodobny. Ale należy wziąć pod uwagę, że firmy pożyczkowe zakładają większe ryzyko kredytowa, a tym samym, takie pożyczki są odpowiednio droższe.

Artykuły opracowany na podstawie: „Już ponad 55 firm pożyczkowych współpracuje z BIK.” ProMeritum nr 7/2018. www.pzip.pl/promeritum/

1 komentarz do “Firmy pożyczkowe online współpracują z BIK. Przegląd firm”

 1. Firmy pożyczkowe, które współpracują z BIK,to m.in.:

  1. Aasa,
  2. Alfa Kredyt,
  3. Credit.pl,
  4. EuroLoan,
  5. ExtraPortfel,
  6. Halo Pożyczka,
  7. Hapi Pożyczka.
  8. Łatwy Kredyt.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok