Dodatkowa gotówka z banku, czyli kredyt gotówkowy na dowolny cel

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

Szykuje się remont mieszkania lub zakup samochodu? A może na horyzoncie pojawią się inne wydatki, które ciężko zrealizować, ponieważ brakuje odpowiednio wysokich oszczędności? Co zrobić w takiej sytuacji? Powinniśmy zastanowić się nad pozyskaniem dodatkowych środków finansowych z banku.

dodatkowa gotówka kredyt gotówkowy

Jest to zdecydowanie tańsza i bezpieczniejsza forma uzyskania dodatkowej gotówki, niż korzystanie z firmy pożyczkowej. Niemniej jednak, decyzja o wyborze banku, jak i produktu kredytowego, powinna być dokładnie przemyślana.

Zastanów się na spokojnie czy taki kredyt, to najlepsze rozwiązanie. Zwróć uwagę, że masz do wyboru nie tylko kredyt gotówkowy, ale także kredyt ratalny, konsolidacyjny czy kartę kredytową. Która z form kredytowania będzie najlepiej odpowiadać Twoim oczekiwaniom?

Kredyt gotówkowy lub pożyczka na dowolny cel

Pożyczka lub kredyt gotówkowy może być wykorzystany na dowolny cel, a wybór banków jest bardzo duży. Pożyczka gotówkowa nie wymaga określenia w umowie sposobu ich wydatkowania. Jedna część może być przeznaczona na remont mieszkania, inna na zakup pralki czy inne dowolne wydatki.

Procedura uzyskania jest również szybka, co prosta, a pieniądze możemy otrzymać nawet w tym samym dniu, co złożony wniosek kredytowy.

Przed podpisaniem umowy o kredyt gotówkowy sprawdź wszystkie jego parametry i przeczytaj dokładnie zapisy umowy. Upewnij się:

  • ile dokładnie pożyczasz i na jaki czas,
  • jaki jest całkowity koszt kredytu (wszystkie opłaty związane z kredytem),
  • ile wynosi rata kredytowa i kiedy należy ją płacić (najlepiej aby było to dzień lub dwa, po wpłynięciu wynagrodzenia na konto),
  • czy wymagane jest poręczenie,
  • kiedy otrzymasz pieniądze na kont.

Jeżeli masz wątpliwości to należy je wszystkie rozwiązać, zanim podpiszesz umowę.

Kredyt gotówkowy oferowany jest przez banki nie tylko osobom pracującym (na podstawie umowy o pracę), ale także emerytom, rencistom czy osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Co więcej, o pożyczkę czy kredyt gotówkowy możemy ubiegać się w banku, mając inne, stałe źródła dochodu. Mogą to być dochody z tytułu umowy najmu czy działalności rolniczej.

Ale kredyt gotówkowy wymaga wielu formalności, przedstawienia wielu zabezpieczeń. Tak może było i jeszcze i kilka lat temu, ale obecnie jest to zdecydowanie o wiele prostsze – kredyt gotówkowy możemy otrzymać nawet przez internet – bez wychodzenia z domu!

Jakie dokumenty należy przygotować, czy mamy odpowiednią zdolność kredytową? – na te pytanie uzyskamy odpowiedź, kontaktując się z wybranym bankiem. Poniżej znajdują się najnowsze propozycje kredytowe w bankach (również przez internet):

A może zamiast kredytu gotówkowego karta kredytowa?

Przy mniejszych wydatkach, wybór karty kredytowej może się okazać zdecydowanie tańszym rozwiązaniem.

Największym plusem kart kredytowych jest okres bezodsetkowy – wydane pieniądze zwrócisz bankowi – bez naliczania odsetek – nawet po 55 dniach. Kartą kredytową można zapłacić za zakupy w sklepie, na stacji benzynowej, przy rezerwacji pokoju w hotelu czy zakupie biletu na samolot w kraju i za granicą. Znakomicie sprawdza się tam, gdzie bezpieczniej jest nie nosić przy sobie gotówki.

Co oznacza ten tajemniczy OKRES BEZODSETKOWY? Jeżeli spłacisz zadłużenie na karcie w trakcie jego trwania, to nie poniesiesz dodatkowych kosztów z tytułu oprocentowania (odsetek). Możesz za tym korzystać z darmowego kredytu, pod warunkiem, że spłacisz w wyznaczonym czasie zadłużenie.

Jest to główna zaleta kart kredytowych, ale nie zapominajmy, że to także duża wygoda – jeżeli będziesz potrzebować dodatkowych środków finansowych, to nie musisz iść do banku, tylko skorzystasz z kredytu na karcie.

Pamiętaj: korzystaj z karty tylko w transakcjach bezgotówkowych – tylko wówczas nie poniesiesz opłaty. Wypłata pieniędzy z bankomatu, to już operacja gotówkowa.

Czy karta kredytowa jest zawsze alternatywą dla kredytu gotówkowego? Nie. Wysokość dostępnego limitu może być niewielki, jest odnawiany z reguły co 12 miesięcy i zależy od naszych dochodów. Jeżeli będziemy potrzebować większej ilości gotówki, lepszym rozwiązaniem (być może i jedynym) będzie pożyczka gotówkowa.

Karta kredytowa nie jest idealnym rozwiązaniem dla tych osób, które łatwo tracą kontrolę nad wydatkami. Jak przy każdym zobowiązaniu, umiejętne zarządzanie ograniczonymi zasobami finansowymi jest najważniejsze.

Pamiętaj:

  • karta kredytowa zmniejsza Twoją zdolność kredytową, nawet wówczas, kiedy z niej nie korzystasz,
  • zanim zdecydujesz się na kartę – porównaj propozycji kilku banków,
  • dowiedz się jak wyglądają opłaty za jej wydanie i opłaty roczne.

Jeżeli przekroczysz nawet o jeden dzień termin bezodsetkowy, to zapłacisz odsetki! Sprawdź w ofercie czy jest możliwość przypomnienia SMS-em o upływającym terminie spłaty kredytu.

Kredyt ratalny w sklepie

Z kredytu ratalnego skorzystasz w sytuacji, kiedy planujesz zakup konkretnego produktu, np. komputera, pralki czy lodówki. Jest to zdecydowanie tańsza alternatywa niż pożyczka gotówkowa.

Oprocentowanie nominalne kredytu ratalnego jest znacznie niższe od oprocentowania kredytu gotówkowego i nie ma konieczności odwiedzania placówki bankowej. Dlaczego taki kredyt jest tańszy? Ponieważ w przypadku, kiedy przestaniemy płacić raty, bank „zabierze” nam zakupiony sprzęt.

Kredyt ratalny możemy otrzymać bardzo szybko (pod warunkiem, że mamy zdolność kredytową), a same formalności nie są skomplikowane.

Jeżeli spłacasz kilka kredytów i potrzebujesz dodatkowej gotówki

Co zrobić natomiast w sytuacji, kiedy spłacamy już kilka kredytów, ale potrzebujemy dodatkowej gotówki? Szukać kolejnej pożyczki gotówkowej lub może wnioskować o kolejną kartę kredytową?

Zastanówmy się, czy nie lepszym rozwiązaniem byłby w takiej sytuacji kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką?

Po pierwsze, możemy połączyć zobowiązania w jeden kredyt, a po drugie, poprzez wydłużenie okresu kredytowania możemy obniżyć wysokość comiesięcznych płatności – jedna niższa rata, spłacana w jednym banku.

Najczęściej kredyt konsolidacyjny jest tańszy od kredytu gotówkowego, ale droższy w ogólnym rozrachunku. Zmniejszenie raty poprzez wydłużenie czasu spłaty, to większe odsetki, a dodatkowa gotówka w ramach konsolidacji, to oczywiście większa ogólna kwota do spłaty. Ponadto mogą wystąpić dodatkowe koszty kredytowe, takie jak prowizja od kredytu czy ubezpieczenie.

Skonsolidować możemy nie tylko kredyty i pożyczki gotówkowe, ale także kredyty ratalne, mieszkaniowe, samochodowe czy posiadane karty kredytowe i limity odnawialne w ROR.

Podobnie jak w przypadku innych kredytów, konieczne jest udokumentowanie stałego źródła dochodu i posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Dodatkowo zawierając umowę kredytową musimy przedstawić dokumenty potwierdzające posiadanie konsolidowanych kredytów.

Zanim wybierzesz produkt kredytowy w banku najlepiej dokładnie określić nasze potrzeby finansowe oraz na co ma on zostać przeznaczony. Porównanie kredytów pozwala jednocześnie na wyszukanie wielu ciekawych ofert promocyjnych, np. z obniżonym oprocentowaniem czy z zerową prowizją. Takie promocje obejmują zarówno kredyty gotówkowe, jak i konsolidacyjne czy karty kredytowe.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok