Dobry kredyt gotówkowy w banku

Dobry kredyt gotówkowy w banku? Ale czy można wybrać taki kredyt zwracając uwagę tylko na jeden parametr? Np. na oprocentowanie? I czy jest możliwe szybkie wyszukanie korzystnego kredytu? Przeczytaj: na co KONIECZNIE należy zwrócić uwagę, jeżeli chcesz taniej pożyczyć pieniądze.

dobry kredyt gotówkowy w banku

Sprawa jest bardzo prosta i łatwa… Czy, aby na pewno? Nie ważny jest powód, dla którego szukamy kredytu lub pożyczki gotówkowej. Istotne jest to, aby wybór banku był jak najlepszy, a kredyt jak najtańszy. W przeciwnym razie już za kilka miesięcy będziemy szukać kredytu konsolidacyjnego, aby połączyć posiadane zobowiązania i obniżyć ratę.

Na początku warto jest zatem zapoznać się z propozycjami kredytów, również tymi przez internet. Ze względu jednak na  podwyżki stóp procentowych dokonanych przez RPP w 2021 i 2022 r. i nową sytuację finansową, w jakiej znalazło się wiele gospodarstw domowych w ostatnich miesiącach, banki musiały dostosowywać na bieżąco swoje propozycje kredytowe.

Obecnie sytuacja w segmencie kredytów i pożyczek gotówkowych jest dość dynamiczna i w każdym miesiącu pojawiają się nowe propozycje kredytowe przez internet i w promocji.

Nominalne oprocentowanie kredytu gotówkowego

Propozycję kredytu gotówkowego, podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu, możemy (a nawet i powinniśmy) sprawdzić pod względem kosztów całkowitych. Oznacza to, że musimy wiedzieć, ile będzie nas kosztować pożyczenie pieniędzy na określony czas.

Nie powinniśmy jednak kierować się wyłącznie oprocentowaniem nominalnym kredytu, ponieważ jest to tylko jeden z czynników, który wpływa na koszt kredytu. Od niego zależy wysokość zapłaconych odsetek od kredytu. Nie mniej jednak banki lubią eksponować oprocentowanie w reklamach: oprocentowanie tylko 9,49%, oprocentowanie promocyjne 9,99%, itp.

Swoją drogą, należałoby zwracać uwagę na promocyjne oprocentowania, bo można się… „wrobić” w mało atrakcyjny kredyt. I to nie będzie tani kredyt gotówkowy. Promocja można obowiązywać tylko przez 3 lub 6 miesięcy, a później jest normalne i okazuje się, że kredyt gotówkowy po przeanalizowaniu całkowitych kosztów jest znacznie droższy niż u konkurencji.

No właśnie, może lepiej popatrzyć na całkowity koszt kredytu?

Oczywiście, że tak. Spójrzmy na to, jak wygląda przykład kredytu gotówkowego, a następnie spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie: jak znaleźć dobry kredyt gotówkowy.

  • Kredyt gotówkowy 20000 zł na 48 miesięcy.
  • RRSO 9,47%.
  • Oprocentowanie nominalne 7,20%.
  • Prowizja za udzielenie kredytu 2000 zł.

Na całkowity koszt kredytu w wysokości 3786,39 zł składa się prowizja w kwocie 2000 zł, odsetki za cały okres kredytowania 3078,39 zł, ubezpieczenie 308 zł. Całkowita kwota do zapłaty wyniesie 23786,39 zł. Rata kredytowa 480,80 zł.

Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy, czyli całkowity koszt kredytu gotówkowego

Poza oprocentowaniem na koszt kredytu wpływają inne koszty, takie jak:

  • prowizja,
  • ubezpieczenie,
  • opłaty administracyjne,
  • za rozpatrzenie wniosku, itp.

Jak widać przy wyborze oferty i banku, nie możemy się ograniczać się tylko i wyłącznie do oprocentowania nominalnego, ale jest ono bardzo istotne ze względu na wysokie już oprocentowanie kredytów i pożyczek (obecnie nie może przekraczać 20,00 proc. w skali roku – lipiec 2022).

Banki doliczają często do kredytu gotówkowego prowizje lub inne opłaty. Takie działania są najczęściej podejmowane w sytuacji, kiedy pożyczamy na krótki czas, np. do 12 miesięcy. Jest to charakterystyczne zwłaszcza w przypadku pożyczek gotówkowych udzielanych przez firmy pożyczkowe (przeczytaj również: czy pożyczka niebankowa, to dobry wybór).

Na przykład w jednym z banków oprocentowanie nominale wynosi tylko 7,25%, ale prowizja wynosi ponad 10% wartości kredytu. Prowizja to ponad 50% wysokości zapłaconych kosztów!

Nie możemy zatem wybierać kredytu na podstawie wyłącznie oprocentowania nominalnego, ale należy porównać Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO) lub całkowity koszt kredytu. Różnica może być znaczna: od kilku procent do nawet i 20 proc. i więcej.

Kredyt gotówkowy dodatkowe informacje

Wiedząc już, że poza oprocentowaniem musimy zwrócić uwagę na inne parametry kredytu, możemy stosunkowo łatwo porównać kredyty. Najważniejsze jest jednak pożyczyć tylko tyle, ile faktycznie potrzebujemy. Bo co przepłacać i brać pieniądze na zapas?

Zanim zatem zdecydujemy się na konkretny bank i jego ofertę, ustalamy, ile pieniędzy dokładnie potrzebujemy. Kredyt gotówkowy nie jest kredytem odnawialnym w koncie i odsetki są naliczają od całej wypłaconej kwoty, bez względu na to jaką część kredytu wykorzystamy.

Przy wyszukiwaniu kredytów gotówkowych oraz przy szacowaniu rat kredytowych, możemy skorzystać z porównywarki kredytów gotówkowych i sprawdzić oferty. Nie jest to ranking kredytów gotówkowych, ale dodatkowa informacja o propozycjach banków.

Wiemy już jak wybrać dobry kredyt gotówkowy i na co zwracać uwagę przy jego wyborze. Możemy również zastanowić się nad innymi rozwiązaniami niż tylko kredyt gotówkowy. Jeżeli wydatki nie są zbyt duże możemy zastanowić się nad kartą kredytową lub limitem kredytowym.

Dobry kredyt gotówkowy w banku – aktualizacja lipiec 2022 r. Przeczytaj również: Kredyt konsolidacyjny 25 tys zł. Pożyczka konsolidacyjna – gdzie i po co skonsolidować kredyty i pożyczki bankowe. Pożyczka gotówkowa pozabankowa TAKTO – bez zaświadczeń przez internet. Do 10 tys. zł do 40 miesięcy.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok