Dobry kredyt gotówkowy w banku? Ale czy można wybrać taki kredyt zwracając uwagę tylko na jeden parametr? Np. na oprocentowanie? I czy jest możliwe szybkie wyszukanie korzystnego kredytu? Przeczytaj: na co KONIECZNIE należy zwrócić uwagę, jeżeli chcesz taniej pożyczyć pieniądze.

dobry kredyt gotówkowy w banku

Sprawa jest bardzo prosta i łatwa… Czy, aby na pewno? Nie ważny jest powód, dla którego szukamy kredytu lub pożyczki gotówkowej. Istotne jest to, aby wybór banku był jak najlepszy, a kredyt jak najtańszy. W przeciwnym razie już za kilka miesięcy będziemy szukać kredytu konsolidacyjnego, aby połączyć posiadane zobowiązania i obniżyć ratę.

Na początku warto jest zatem zapoznać się z propozycjami kredytów, również tymi przez internet. Ze względu jednak na  obniżki stóp procentowych dokonanych przez RPP w 2020 r. i nową sytuację finansową, w jakiej znalazło się wiele gospodarstw domowych w ostatnich miesiącach, banki musiały dostosowywać na bieżąco swoje propozycje kredytowe.

Obecnie sytuacja w tym segmencie nie jest już tak dynamiczna, jak to miało miejsce w ubiegłym roku (2020) i wszystko wskazuje na to, że rynek kredytowy ulega stabilizacji.

Nominalne oprocentowanie kredytu gotówkowego

Propozycję kredytu gotówkowego, podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu, możemy (a nawet i powinniśmy) sprawdzić pod względem kosztów całkowitych. Oznacza to, że musimy wiedzieć, ile będzie nas kosztować pożyczenie pieniędzy na określony czas.

Nie powinniśmy jednak kierować się wyłącznie oprocentowaniem nominalnym kredytu, ponieważ jest to tylko jeden z czynników, który wpływa na koszt kredytu. Od niego zależy wysokość zapłaconych odsetek od kredytu. Nie mniej jednak banki lubią eksponować oprocentowanie w reklamach: oprocentowanie tylko 4.49%, oprocentowanie promocyjne 0%, itp.

Swoją drogą, należałoby zwracać uwagę na promocyjne oprocentowania, bo można się… „wrobić” w mało atrakcyjny kredyt. I to nie będzie tani kredyt gotówkowy. Promocja można obowiązywać tylko przez 3 lub 6 miesięcy, a później jest normalne i okazuje się, że kredyt gotówkowy po przeanalizowaniu całkowitych kosztów jest znacznie droższy niż u konkurencji.

No właśnie, może lepiej popatrzyć na całkowity koszt kredytu?

Oczywiście, że tak. Spójrzmy na to, jak wygląda przykład kredytu gotówkowego, a następnie spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie: jak znaleźć dobry kredyt gotówkowy.

  • Kredyt gotówkowy 3000 zł na 12 miesięcy.
  • RRSO 28%.
  • Oprocentowanie nominalne 4%.
  • Prowizja za udzielenie kredytu 10%.

Na całkowity koszt kredytu w wysokości 362,85 zł składa się prowizja w kwocie 300 zł, odsetki za cały okres kredytowania 62,85 zł. Całkowita kwota do zapłaty wyniesie 3362,85 zł.

Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy, czyli całkowity koszt kredytu gotówkowego

Poza oprocentowaniem na koszt kredytu wpływają inne koszty, takie jak:

  • prowizja,
  • ubezpieczenie,
  • opłaty administracyjne,
  • za rozpatrzenie wniosku, itp.

Jak widać przy wyborze oferty i banku, nie możemy się ograniczać się tylko i wyłącznie do oprocentowania nominalnego. Niskie oprocentowanie kredytów (obecnie nie może przekraczać 7,20 proc. w skali roku) banki rekompensują sobie stosując np. wysokie prowizje lub inne opłaty. Takie działania są najczęściej podejmowane w sytuacji, kiedy pożyczamy na krótki czas, np. do 12 miesięcy. Jest to charakterystyczne zwłaszcza w przypadku pożyczek gotówkowych udzielanych przez firmy pożyczkowe (przeczytaj również: czy pożyczka niebankowa, to dobry wybór).

Na przykład w jednym z banków oprocentowanie nominale wynosi tylko 4,25%, ale prowizja wynosi ponad 10% wartości kredytu. Prowizja to ponad 50% wysokości zapłaconych kosztów!

Nie możemy zatem wybierać kredytu na podstawie wyłącznie oprocentowania nominalnego, ale należy porównać Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO) lub całkowity koszt kredytu. Różnica może być znaczna: od kilku procent do nawet i 20 proc. i więcej.

Kredyt gotówkowy dodatkowe informacje

Wiedząc już, że poza oprocentowaniem musimy zwrócić uwagę na inne parametry kredytu, możemy stosunkowo łatwo porównać kredyty. Najważniejsze jest jednak pożyczyć tylko tyle, ile faktycznie potrzebujemy. Bo co przepłacać i brać pieniądze na zapas?

Zanim zatem zdecydujemy się na konkretny bank i jego ofertę, ustalamy, ile pieniędzy dokładnie potrzebujemy. Kredyt gotówkowy nie jest kredytem odnawialnym w koncie i odsetki są naliczają od całej wypłaconej kwoty, bez względu na to jaką część kredytu wykorzystamy.

Przy wyszukiwaniu kredytów gotówkowych oraz przy szacowaniu rat kredytowych, możemy skorzystać z porównywarki kredytów gotówkowych i sprawdzić oferty. Nie jest to ranking kredytów gotówkowych, ale dodatkowa informacja o propozycjach banków.

Wiemy już jak wybrać dobry kredyt gotówkowy i na co zwracać uwagę przy jego wyborze. Możemy również zastanowić się nad innymi rozwiązaniami niż tylko kredyt gotówkowy. Jeżeli wydatki nie są zbyt duże możemy zastanowić się nad kartą kredytową lub limitem kredytowym.

Pozostałe: Pożyczki Pozabankowe: Pożyczki Krótkoterminowe - Pożyczki Na Raty | Konta bankowe: Konta Osobiste - Konta Firmowe.