Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Dla kogo kredyt konsolidacyjny, czyli jakie kroki powinny zostać podjęte, w sytuacji, kiedy mamy problemy z regularną spłatą kredytu? Zostawić to i nie myśleć o tym – być może się wszystko ułoży – czy skontaktować się z bankiem i wyjaśnić sytuację i przyznać, że terminowa spłata zobowiązań jest niemożliwa? Oczywiście w grę wchodzi wyłącznie opcja druga.

dla kogo kredyt konsolidacyjny w banku

Niezależenie z jakich powodów pojawiły się problemy ze spłatą zobowiązań, to należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem. Podobnie w sytuacji, kiedy wiemy, że w niedalekiej przyszłości takie trudności wystąpią. Odłożenie sprawy „na potem”, będzie skutkować tylko tym, że w momencie pojawienia się trudności finansowych, może być już za późno.

Jeżeli mamy tylko jedną umową kredytową, to działanie jest łatwe: wystarczy skontaktować się z bankiem i porozmawiać na temat restrukturyzacji zadłużenia. Na tym etapie z pewnością uda się wynegocjować nowe warunki kredytowania, np. rozłożenie spłaty zadłużenia na dłuższy czas, a tym samym będziemy płacić mniejsze raty. Być może będzie możliwe również czasowe zawieszenie spłat na kilka miesięcy. Należy wziąć pod uwagę jednak, że zawieszenie spłaty rat lub wydłużenie umowy kredytowej spowoduje zwiększenie całkowitej kwoty do spłaty – zapłacimy więcej odsetek od kredytu.

Niekiedy występują niedogodności związane ze zmianą daty otrzymywania wynagrodzenia, np. rata wypada dzień lub kilka dni przed jego otrzymaniem. Bank z pewnością zgodzi się na zmianę dnia miesiąca, w którym będzie obowiązywać płatność raty, co będzie wymagać podpisania aneksu do umowy. Zmieni się bowiem nie tylko harmonogram spłaty, ale i być może całkowity koszt kredytu (zapewne w niewielkim zakresie).

Co zrobić, jeżeli nie radzimy sobie ze spłatą kilku rat kredytowych?

Duży problem pojawia się, jeżeli trudności wynikają z posiadania kilku (a niekiedy i kilkunastu) zobowiązań. Trudno sobie wyobrazić, że mając 12 różnych kredytów, każdy z nich będziemy osobno restrukturyzować – to przecież może potrwać kilka tygodni. Ponieważ jest to pilna sprawa, to nie można sobie pozwolić na marnowanie czasu!

Nigdy nie należy jednak zwlekać z rozwiązaniem zaistniałego problemu i czekać aż „sprawa sama się rozwiąże” lub ignorować pisma lub wezwania, które wysyła nam bank.

Jeżeli nie jest za późno, to rozwiązaniem pozostaje kredyt konsolidacyjny, czyli zamienienie kilku kredytów w jeden, w jednym banku. Pozwoli to nie tylko zredukować liczbę posiadanych zobowiązań, ale i wydłużyć czas spłaty, co jest jednoznaczne z obniżką wysokości raty.

Spłata nowego kredytu może być nawet o kilka lat dłuższa od konsolidowanych zobowiązań,. Wydłużenie czasu spłaty wiąże się z  koniecznością zapłaty większych odsetek. Na pewno lepszym (tańszym) rozwiązaniem jest spłata zadłużenia na starych warunkach, ale nie zawsze jest to możliwe.

Zmiana warunków umowy czy też udzielenie nowego kredytu, może wiązać się także z dodatkowymi kosztami. Może to być np. prowizja kredytowa (najczęściej jako procent od wysokości udzielonego kredytu), opłata dodatkowa czy ubezpieczenie.

O kredyt konsolidacyjny można zapytać między innymi w poniższych bankach:

Dla kogo kredyt konsolidacyjny? Nie dla każdego

Dla kogo kredyt konsolidacyjny? Nie jest to kredyt dla każdego zadłużonego. Jeżeli jednak mamy odpowiednią zdolność kredytową i dobrą historię kredytową, to z pewnością decyzja kredytowa będzie pozytywna.

Bank przeprowadzi odpowiednie analizy kredytowe, tak jak to ma miejsce w przypadku innych kredytów, badając uzyskiwane dochody i wydatki. Pozwala to nie tylko ograniczyć ryzyko udzielenia „złego kredytu”, ale i lepiej dopasować warunki kredytowe, w zależności od indywidualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy.

Dla KAŻDEGO banku bardziej wiarygodny jest klient, który zgłosi się o pomoc, zanim pojawi się problem z niemożnością regulowania rat. KAŻDY bank rozpatruje sprawę indywidualnie i jeżeli spłaca zobowiązania terminowo, wykazuje dobrą historią kredytową (BIK), to nie tylko skonsoliduje zobowiązania, ale i może zaproponować dodatkową gotówkę. Jest to inaczej pożyczka gotówkowa, która jest automatycznie konsolidowana wraz z pozostałymi zobowiązaniami.

Pamiętaj, że w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) znajdują się informacje zarówno o rzetelnym i terminowym regulowaniu zobowiązań, jak i o wszelkich opóźnieniach. Negatywnie historia kredytowa wpływać na wiarygodność kredytową. Co to oznacza? W sytuacji kiedy złożymy wniosek kredytowy, bank nie zgodzi się na jego udzielenie lub wyda decyzję pozytywną, ale na zdecydowanie gorszych warunkach.

Jakie produkty podlegają konsolidacji?

Na koniec należy wspomnieć o produktach, które podlegają konsolidacji. Ponieważ banki prowadzą własną politykę kredytową, to nie tylko inne warunki kredytowania oferują, ale i inne produkty konsolidują. W teorii konsolidacji podlegają kredyty i pożyczki:

  • gotówkowe,
  • hipoteczne,
  • samochodowe,
  • ratalne,
  • konsolidacyjne,
  • studenckie oraz
  • limity w kartach kredytowych i w kontach bankowych.

Niektóre z banków skonsolidują również pożyczki pozabankowe.

Kredyt konsolidacyjny można uzyskać również przez internet, podobnie jak i kredyt gotówkowy. W jakim banku są dostępne kredyty gotówkowe internetowe przeczytasz TUTAJ.

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok