Dla kogo jest konsolidacja kredytów?

2022-12-21 – ostatnia aktualizacja

Dla kogo jest konsolidacja kredytów? Konsolidacja kredytów powinna być brana pod uwagę przez każdego zadłużonego w banku. Jeżeli mamy dwa lub więcej kredytów, a w perspektywie długoterminowej obawiamy się pogorszenia się sytuacji domowego budżetu, to nie ma na co czekać i tylko zapytać o kredyt konsolidacyjny.

dla kogo jest konsolidacja kredytów

W przypadku jednego kredytu możliwa jest restrukturyzacja kredytu. Z bankiem należy skontaktować się niezwłocznie, jak tylko przewidujemy, że pojawią się trudności, a nie kiedy kłopoty finansowe spowodowały niepłacenie rat. Wówczas może być już za późno.

Restrukturyzować można nawet dwa, trzy i więcej zobowiązań. Jednak na to potrzeba czasu. 1. Każda umowa wymaga złożenia wniosku. 2. Podpisanie aneksu do umowy może nastąpić nawet miesiąc od momentu jego złożenia.

Innym sposobem na poprawę sytuacji domowego budżetu może być zwiększenie dochodów lub ograniczenie wydatków. Ta pierwsza możliwość jest całkiem dobra, ale znalezienie dodatkowej pracy wymaga czasu, a i wynagrodzenie nie zostanie wypłacone od razu, ale po pewnym czasie.

Ograniczenie wydatków osobistych jest rozsądnym rozwiązaniem, ale może być niewystarczające. 50-100 zł można „poszukać”, ale kiedy to będzie 200 zł lub więcej?

Konsolidacja kredytów pozwala „hurtem” spłacić wiele różnych zobowiązań bankowych, a jednocześnie, poprzez wydłużenie czasu kredytowania, w mocnym stopniu zmniejszyć ratę kredytową.

Obejmuje ona różne produkty kredytowe bankowe, od najbardziej popularnych kredytów gotówkowych, poprzez kredyty samochodowe, aż po karty kredytowe i limity w kontach (w tych dwóch ostatnich przypadkach warto wziąć pod uwagę pożyczkę konsolidacyjną).

Przed i po konsolidacji kredytowej

W czasach prosperity, kiedy dochody rosną, a inflacja pozostaje na stabilnym i niskim poziomie, bardzo chętnie korzystamy z kredytów konsumpcyjnych. Remontujemy mieszkania z pożyczek gotówkowych, kupujemy samochodowy biorąc kredyty samochodowe, mieszkania na kredyt hipoteczny, a z limitów w ROR-ach i z kart kredytowych finansujemy bieżącą konsumpcję.

Wszystko jest w najlepszym porządku, do czasu, kiedy nie pogorszy się sytuacja gospodarcza. Nie powinno być większego problemu ze spłatą, kiedy racjonalnie podchodziliśmy do zaciąganych zobowiązań. Ale kiedy jesteśmy zadłużeni „po sam czubek głowy”, rosnące domowe wydatki, rosnące raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym, mogą doprowadzić do katastrofy domowych finansów!

Przekredytowanie jest obecnie zmorą wielu Polaków, coraz wyższe ogólne wydatki, stanowiące coraz większą część domowego budżetu, to zdecydowanie mniejszy rozporządzalny budżet. Brak możliwości zaoszczędzenia jakichkolwiek pieniędzy, to niebezpieczeństwo utraty płynności finansowej w razie wystąpienia niespodziewanych wydatków.

Pojawią się jednak zarzuty, że kredyt konsolidacyjny kosztuje i spłata kilku kredytów nowym kredytem prowadzi do spirali zadłużenia.

Każdy kredyt kosztuje, i te wcześniejsze, które zaciągaliśmy, i ten nowy. Za pożyczony kapitał należy zapłacić określoną cenę. Faktycznie, bezmyślne pożyczanie pieniędzy, np. w firmie pożyczkowej, aby zapłacić ratę kredytową, przybliży ryzyko niewypłacalności. Jednak na kredyt konsolidacyjny należy spojrzeć nieco inaczej.

Tania pożyczka gotówkowa w firmie pożyczkowej przez internet jest możliwa do wyszukania, ale należy dokładnie porównać koszty kredytowe.

Konsolidacja kredytów, jako ratunek dla domowych finansów

Kredytu konsolidacyjnego nie przeznaczysz na wydatki konsumpcyjne, np. aby kupić nowy komputer, zapłacić za czynsz lub abonament. Dla kogo jest konsolidacja kredytów?

Środki pozyskane w ten sposób, mogą być przeznaczone tylko na spłatę wybranych kredytów. W ten sposób redukujesz liczbę spłacanych zobowiązań.

Poza tym zyskujesz jeden termin płatności, który możesz ustalić np. kilka dni po wpłynięciu wynagrodzenia na konto. Zamiast kilku przelewów wykonujesz jeden.

Drugi zasadniczy plus konsolidacji i być może najważniejszy, to zmniejszenie raty kredytowej. W zależności od ustalonego okresu kredytowania, rata kredytowa może być dużo mniejsza niż suma rat konsolidowanych kredytów .

Poprawienie płynności finansowej jest niezwykle istotne dla domowego budżetu! Unikasz w ten sposób:

1. ryzyka niewypłacalności,
2. dokonywania wyboru co w danym miesiącu zapłacić, ratę czy może abonament za telefon,
3. pogorszenia wiarygodności kredytowej, wpisania do bazy dłużników.

Zyskujesz możliwość zaoszczędzenia pieniędzy i stworzenia finansowej poduszki bezpieczeństwa.

Może się wydawać to nielogiczne, że z jednej strony mówimy o oszczędnościach, a z drugiej strony o kosztach kredytowych. Tak, to prawda – kredyt kosztuje, ale jednocześnie pojawiają się korzyści związane ze zmniejszeniem kosztów obsługi zadłużenia (mniejsza rata).

Zdolność kredytowa a kredyt konsolidacyjny

Ostatnią istotną rzeczą, którą należy uwzględnić przy konsolidacji, to zwiększenie zdolności kredytowej. Jest to konsekwencją zmniejszenia raty kredytowej. Mniejsze wydatki, to i większe możliwości korzystania z kredytowania.

Powinniśmy jednak z rozwagą podchodzić do tej możliwości, zwłaszcza, jeżeli konsolidujemy po to, aby poprawić stan domowych finansów.

Dlatego banki bardzo często proponują dodatkową gotówkę przy kredycie konsolidacyjnym, a jednocześnie zwiększają się możliwości skorzystania z większego kredytu w przyszłości. Jest to często wykorzystywane, jeżeli brany jest pod uwagę kredyt hipoteczny.

Jak widać konsolidacja kredytów spełnić może wiele różnych zapotrzebowań zgłaszanych przez kredytobiorców. Analiza własnych potrzeb, porównanie kredytów oferowanych przez banki i konsultacje z doradcą bankowym, może pomóc w wyborze najbardziej odpowiedniej formy pozbycia się nadmiernego zadłużenia.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok