Decyzja o pożyczce lub kredycie musi być przemyślana

2023-05-16 – ostatnia aktualizacja

Decyzja o pożyczce  lub o kredycie? Najlepiej szybko, bez zastanawiania się, bo przecież taka oferta może się już nie powtórzyć. A co będzie później? A to się zobaczy…

decyzja o pożyczce lub kredycie

Podjąłeś decyzję, że konieczne trzeba „to coś” kupić. Najlepiej na kredyt. Ale czy faktycznie TA rzecz jest Tobie teraz niezbędnie potrzebna?

Uwzględnij w swoich kalkulacjach fakt, że zamierzasz ją kupić za pieniądze pożyczone w banku lub w firmie pożyczkowej.

Być może warto jest zdecydować się na tańszy produkt lub po prostu odłożyć zakup w czasie, kiedy będziesz miał odłożoną część na jego zakupić.

Na przykład nie można uzyskać kredytu hipotecznego na zakup mieszkania na 100%. Obowiązkowo należy zgromadzić wkład własny na poziomie minimum 10% jego wartości.

Czy na przykład wstrzymanie zakupu o 6 miesięcy będzie miało wpływ na Twoje życie? Bo przecież kredyt to nie tylko obciążenie finansów domowych ratą kredytową, ale również cena, którą musisz zapłacić za udostępnione środki.

Przeczytaj również Porównanie czy ranking kredytów gotówkowych:

1. Czy warto korzystać z wyszukiwarki kredytów i pożyczek gotówkowych?
2. Czy można znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy z wyszukiwarką kredytów?
3. Jak porównać i wybrać kredyt gotówkowy na podstawie RRSO.

No, jeżeli jednak nie możesz czekać i pożyczka musi być na JUŻ, to nigdy nie wybieraj pierwszej lepszej okazji. Nie sugeruj się fajną reklamą banku lub firmy pożyczkowej. Ma ona Ciebie skłonić do wyboru tej konkretnej instytucji bez zastanawiania się i analizy.

To nie miły aktor lub pacynka będzie spłacać za Ciebie zobowiązanie. To Ty każdego miesiąca, z własnej kieszeni, będziesz oddawać Twoje oszczędności za korzystania z cudzych pieniędzy.

Analiza zdolności kredytowej

Decyzja o zaciągnięciu kredytu lub pożyczki, powinna być poprzedzona wyliczeniem zdolności kredytowej. Zrobi to za Ciebie bank lub inna instytucja finansowa. Ale również i Ty musisz rzetelnie obliczyć czy będziesz miał możliwość terminowej spłaty raty i czy nie będzie ona zbyt dużym obciążaniem dla domowego budżetu.

Bank może stwierdzić, że masz wystarczającą zdolność kredytową i według niego poradzisz sobie ze spłatą, ale niekoniecznie musi tak być za kilka miesięcy…

Zestawienie przychodów i kosztów w domowym budżecie pozwala stwierdzić nie tylko, czy „zmieści się” w nim rata kredytowa, ale czy pozostanie również margines gotówki na niespodziewane wydatki. W przeciwnym wypadku możesz wpaść w spiralę zadłużenia, a to oznacza konieczność zaciągania kolejnej pożyczki…

Spłacasz już kilka kredytów gotówkowych? Sytuacja z ratami stała się nieciekawa? To może połączenie zobowiązań i zmniejszenie raty: Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna?
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok