Debet w koncie czy pożyczka gotówkowa?

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-06-08 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Mając rachunek bankowy i wpływy na konto, to bank z czasem z pewnością zaproponuje nam debet na koncie (niektórzy mówią również debet w koncie, rachunku).
debet w koncie czy pożyczka gotówkowa
Debet w koncie czy pożyczka gotówkowa? Źródło: kredytyporownywarka.pl


Czy warto jest skorzystać z takiej możliwości? Pytanie może być podobne w odniesieniu np. do kart kredytowych. Czy warto jest posiadać kartę kredytową? Czasami się przydaje.

Debet, czyli dług. Co to jest debet na koncie?

Mając rachunek bankowy, bank daje nam do naszej dyspozycji określoną kwotę środków w ramach tego rachunku. Jest to forma kredytu odnawialnego, z którego możemy korzystać do wysokości przyznanego limitu. Każda wpłata dokonana na rachunek bankowy zmniejsz zadłużenie i jednocześnie powoduje jego odnowienie. Plusem takiego rozwiązania jest to, że odsetki naliczane są tylko za ten okres, w którym korzystaliśmy z debetu.

Nie ma żadnych ograniczeń co do wykorzystania środków z przyznanego limitu, zatem pieniądze możemy przeznaczyć zarówno na kosmetyczkę, jak i zakup sprzętu AGD, jedzenie czy opłacenie rachunków.

Brzmi świetnie, prawda? A może jednak zamiast limitu w rachunku, lepszym rozwiązaniem będzie pożyczka gotówkowa? Przecież taką pożyczkę możemy przeznaczyć na dowolny cel i jednocześnie otrzymać w większej wysokości?

Z pewnością pożyczka gotówkowa będzie lepszym rozwiązaniem wówczas kiedy chcemy pożyczyć większą sumę gotówkowy i na dłuższy okres czasu niż tylko 12 miesięcy. Pożyczka gotówkowa w banku będzie z pewnością duża tańsza niż taka sama pożyczka w firmie pożyczkowej.

Kredyt gotówkowy zabezpieczony hipoteką, to inaczej pożyczka hipoteczna z zabezpieczeniem hipotecznym na nieruchomości.

Co jest lepszym rozwiązaniem pożyczka czy debet?

Przypuśćmy, że mamy 3 opcje do wyboru. Potrzebujemy 2000 zł na 12 miesięcy:

– debet w rachunku,
– pożyczka gotówkowa w banku,
– pożyczka gotówkowa w firmie pożyczkowej online.

Debet w rachunku

Większość banków oferuje procentowanie zmienne w wysokości 10,00% (obecnie maksymalnie dopuszczalne oprocentowanie nominalne). Umowa zawarta na okres kredytowania 12 miesięcy. Limit został w pełni wykorzystany przez cały okres kredytowania, odsetki płatne są każdego miesiąca w tym samym dniu oraz spłata kapitału następuje jednorazowo na koniec okresu kredytowania. Całkowity koszt kredytu wynosi 200 zł, przy założeniu, że wszystkie inne koszty wyniosą 0 zł (prowizja za udzielenie limitu, opłata za prowadzenie rachunku, itp.)

Ale jeżeli wykorzystasz tylko część limitu, to bank pobierze odsetki tylko za debet, z którego skorzystałeś. Mając przyznany limit w wysokości 2000 zł, wykorzystasz 1000 zł, to odsetki płacisz tylko od 1000 zł. W następnym miesiącu wpływy będą większe niż 1000 zł, to pokryją limit i wówczas nie masz zadłużenia – bank nie nalicza odsetek.

Pożyczka gotówkowa w banku

Ile będzie nas kosztować pożyczka gotówkowa w banku? W zależności od oferty banku, który wybierzemy. Może to być pożyczka znacznie droższa niż limit debetowy, np. całkowity koszt pożyczki wyniesie ponad 300 zł. Ale może to być również opcja tańsza, np. tylko 140 zł.

Jednakże przy dużo większych kwotach i na dłuższy okres czasu, nie ma innej opcji niż pożyczka lub kredyt gotówkowy.

Pożyczka gotówkowa pozabankowa

Tutaj już tanio nie będzie. W przypadku pożyczki pozabankowej przez internet na raty zapłacimy najdrożej. 2000 zł na 12 miesięcy, to koszt pożyczki ok. 1200 zł. Może być nieznacznie taniej lub tylko dużo drożej.

Zanim złożysz wniosek o pożyczkę w firmie pożyczkowej, to najlepiej jest dokładnie sprawdzić kilka pożyczek ratalnych i zwrócić uwagę na RRSO pożyczki i jaki jest całkowity koszt do zapłaty.

Co zatem należy wybrać?

W zależności od czasu, na jaski chcemy pożyczyć pieniądze, moglibyśmy podzielić pożyczki:

pożyczka do 60 dni – pożyczka gotówkowa pozabankowa chwilówka.
pożyczka na 2 miesiące – pożyczka gotówkowa pozabankowa ratalna.
pożyczka na 12 miesięcy: pożyczka gotówkowa, limit w rachunku.
pożyczka na 24 miesiące – pożyczka gotówkowa.
pożyczka na 3 lata i dłużej – pożyczka gotówkowa.
pożyczka na 10 lat – pożyczka hipoteczna, pożyczka gotówkowa.

Pamiętajmy, że debet w rachunku a pożyczka gotówkowa, to jednak dwa różne produkty finansowe. Z pożyczki gotówkowej korzystamy wówczas, jeżeli potrzebujemy więcej gotówki i spłatę rozkładamy z reguły na więcej niż 12 rat. W przeciwnym wypadku warto uruchomić debet na koncie, a to wiąże się przeważnie tylko z jedną wizytą w oddziale banku i podpisaniem umowy.

Debet w koncie jest z pewnością tańszym rozwiązaniem niż pożyczka, bowiem z reguły nie zapłacimy prowizji lub innych dodatkowych kosztów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok