Czym jest kredyt konsolidacyjny i czy można go dostać online

Czym jest kredyt konsolidacyjny w banku? Produktem kredytowym, który w bardzo wygodny sposób pozwala rozwiązać problem kilka aktualnie spłacanych kredytów lub pożyczek. Nawet wówczas, kiedy poszczególne zobowiązania są spłacane w różnych bankach i innych terminach. Można go otrzymać online? Można.

czym jest kredyt konsolidacyjny i czy można go dostać online

Oczywiście „połączenie” kredytów, to nie tylko uporządkowanie domowych finansów, ale i możliwość poprawienia bilansu domowego budżetu.

Taki kredyt, jak konsolidacyjny, jest kredytem celowym. Co to oznacza? Nie przeznaczysz go na nic innego, jak tylko na spłacenie wybranych zobowiązań kredytowych.

Od Ciebie będzie zależeć to, jaki kredyt chcesz spłacić przed terminem, a który będziesz spłacać jak do tej pory.

Ale należy jednak wziąć pod uwagę to, że to bank jednak, w swojej propozycji określa to co podlega konsolidacji i na jakich warunkach.

Czym jest kredyt konsolidacyjny

Czym jest kredyt konsolidacyjny zostało krótko wyjaśnione. A konsolidacja kredytów, to „łączenie” i „zamiana” kredytów w jeden? Tak się właśnie mówi potocznie o konsolidacji. Ale jak już pewnie zauważyłeś, to nie ma w tym przypadku mowy o żadnym „łączeniu”, „zamianie” kredytów, tylko o spłaceniu dwóch, trzech lub więcej zobowiązań, zaciągając nowy kredyt.

Czy kredyt konsolidacyjny i konsolidowanie to konieczne rozwiązanie? Bardzo często powtarza się jak mantrę: nie zaciągaj nowego kredytu lub pożyczki, aby spłacić ratę lub kredyt. I to jest prawda. Czy w takim razie nie ma tutaj jakieś sprzeczności?

Przede wszystkim należy być świadomym z jakiego produktu kredytowego korzystamy, jaki jest cel kredytowania i jak wygląda nasza sytuacja finansowa. Każdy czynnik, który jest włączony do całościowej decyzji kredytowej, pozwala podjąć racjonalną decyzję.

Dlaczego decydujemy się na konsolidację kredytów?

Mogą wystąpić trzy zasadnicze cele: ograniczenie liczby spłacanych zobowiązań, zmniejszenie raty kredytowej oraz zwiększenie zdolności kredytowej.

Wszystkie te elementy mogą być jednakowo ważne, ale jeden z nich może być szczególnie istotny.

1. Mniej kredytów do spłaty, to rzecz jasna, mniej terminów płatności rat do zapamiętania.

2. Mniejsza rata kredytowa (porównując ją do sumy rat kredytów, które zostały skonsolidowane) to odciążenie domowego budżetu. A mniejsze miesięczne wydatki związane z obsługą zadłużenia, powoduje, że rośnie zdolność kredytowa.

Ten element, który dotyczy zmniejszenia raty kredytowej, jest obecnie dla większości kredytobiorców najważniejszy. Biorąc pod uwagę rosnące koszty utrzymania oraz rosnące raty kredytów z oprocentowanie zmiennym, taka konsolidacja może poprawić w znaczący sposób płynność finansową.

Kredyt konsolidacyjny kosztuje, a konsolidacja nie

Nie można uczciwie rozprawiać na temat konsolidacji kredytów i kredytu konsolidacyjnego, bez wskazania również na wady takiego rozwiązania.

Fakt jest taki, że sama konsolidacja ma plusy. A kredyt konsolidacyjny? Nie ma kredytu, który jest opłacalny – każdy z nich generuje koszty.

Inna jest sytuacja z kredytami dla firm na inwestycje, a które nie są kredytami konsumenckimi.

Jak to kredyt nie ma plusów – można zapytać – a niższa rata kredytowa? Tak, oczywiście! Ale od razu należy zadać pytanie, skąd ta niższa rata się bierze? Czy kredyt konsolidacyjny jest aż tak korzystnym kredytem?

No nie. Co prawda, propozycje kredytowe (zwłaszcza w ofertach promocyjnych) są niekiedy dużo korzystniejsze niż podobne kredyty gotówkowe (sprawdź: kredyty i pożyczki gotówkowe w jednym miejscu), ale nie wystarczy to do znaczącego zmniejszenia raty. Jest tylko jedna możliwość: dłuższy okres spłaty.

Dłuższy czas kredytowania – mniejsza rata, dotyczy to każdego zobowiązania bez wyjątków.

Ponieważ kredyty (konsolidacyjne, gotówkowe, hipoteczne) są oprocentowane, to musi być i będzie naliczony koszt odsetkowy. To po pierwsze. Po drugie, im dłuższy jest czas kredytowania, a to oznacza, że pożyczony kapitał dłużej pozostaje do dyspozycji kredytobiorcy, to tym więcej będzie musiał zapłacić odsetek.

I tym samym, za korzyści, które uzyskujemy z niższej raty, należy zapłacić.

Można jeszcze dołożyć po trzecie: im większe jest oprocentowanie nominalne kredytu i im większa kwota kredytu, tym – ależ oczywiście – zapłacimy większe odsetki.

Niekiedy koszt odsetkowy staje się całkowitym kredytu – jego ceną – jeżeli nie występują inne koszty. A niekiedy może być powiększony o koszty dodatkowe, np. prowizję kredytową czy ubezpieczenie.

Czy można kredyt konsolidacyjny dostać online?

W przypadku ubiegania się o kredyt konsolidacyjny gotówkowy, wniosek kredytowy można złożyć przez internet. Nie każdy bank ma taką ofertę internetową, ale jeden czy dwa banki z pewnością znajdziemy.

Drugim rodzajem kredytu jest kredyt hipoteczny konsolidacyjny. Tego kredytu już przez internet nie otrzymamy. Zabezpieczeniem spłaty jest posiadana nieruchomość przez kredytobiorcę lub przez osobą trzecią. Zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości jest niezbędne, ale rzecz jasna, że zdolność i wiarygodność kredytowa jest również niezbędna.

Wymagane dokumenty dla kredytów konsolidacyjnych są podobne do kredytów gotówkowych i hipotecznych – w zależności jaki rodzaj kredytu zostanie wybrany. Z pewnością będzie to dokument tożsamości, zaświadczenie o wysokości zarobków i ich źródle, umowy konsolidowanych zobowiązań, itp.

Kiedy warto zdecydować się na konsolidację kredytu?

O tym kiedy warto zdecydować się na konsolidację kredytu zostało już napisane powyżej. Kredyt konsolidacyjny może być jednym z rozwiązań branych pod uwagę, kiedy chcemy odzyskać lub poprawić płynność finansową.

Terminowe regulowanie rat kredytowych, to pozytywna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej. A wiarygodność kredytowa jest jednym z dwóch czynników, obok zdolności kredytowej, który wpływa na ocenę kredytową, a opóźnienia w spłacie zobowiązań wpłyną na decyzje banku, jeżeli będzie w przyszłości rozpatrywał nasz wniosek kredytowy.

Kredyt konsolidacyjny nie jest udzielany za darmo. Pomimo tego, że można znaleźć dużo korzystnych ofert z dość niskim oprocentowaniem, jak na obecne standardy, to jednak wystąpi koszt kredytowy. Ostatecznie wystąpi koszt kredytowy, a zadłużenie będzie większe od tego przed konsolidacją.

Wybierając konsolidację z oprocentowaniem zmiennym, należy liczyć się z tym, że w przypadku podniesienia stóp procentowych przez RPP NBP, wzrośnie również wysokość raty kredytowej. Sytuacja będzie odwrotna, jeżeli stopa referencyjna banku zostanie obniżona, wówczas raty kredytowe również spadną.

Czym jest kredyt konsolidacyjny i czy można go dostać online – aktualizacja 19 stycznia 2023 r.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok