Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

2022-12-24 – ostatnia aktualizacja

Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny i przeprowadzić konsolidację kredytów? Tak, ale tylko w kilku określonych sytuacjach. Dla części kredytobiorców jest to konieczne, a dla innych niepotrzebne.

czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny

W jakich sytuacjach powinniśmy rozważyć kredyt konsolidacyjny i konsolidację kredytów?

Powód nr 1: obawiasz się utraty płynności finansowej. Taka sytuacja może doprowadzić do przykrych konsekwencji i nie dotyczy to tylko tego, że stracisz wiarygodność kredytową. Wybór czy zapłacić abonament za telefon czy ratę kredytową, powoduje podejmowanie błędnych decyzji, które prowadzą w prostej linii do dużych kłopotów finansowych!

Jedną z takich złych decyzji jest zaciągnięcie pożyczki niebankowej na spłacenie wymaganej raty kredytowej.

Jeżeli przewidujesz, że taka sytuacja MOŻE wystąpić, jak najszybciej skontaktuj się z bankiem.

Rozwiązaniem problemu może być:

  • zrestrukturyzowanie wybranych zobowiązań, np. poprzez podpisanie aneksu do umów i wydłużenie czasu spłaty. Pozytywne rozpatrzenie wniosku może potrwać nawet 30 dni.
  • skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych lub prolongaty w spłacie.
  • skonsolidowanie wybranych zobowiązań, wydłużenie czasu spłaty i zmniejszenie raty kredytowej.

Powód nr 2: zbyt duża liczba spłacanych kredytów i pożyczek. Ograniczenie ich liczby poprzez skonsolidowanie, pozwala lepiej zapanować nad domowymi finansami. Dzięki mniejszej liczbie kredytów, ograniczysz prawdopodobieństwo, że którąś płatność pominiesz.

Powód nr 3: poprawa zdolności kredytowej. Umożliwia to właśnie konsolidacja kredytowa. Po pierwsze ograniczasz liczbę kredytów do niezbędnego minimum, a po drugie dłuższy czas kredytowania to mniejsza rata i mniejsze wydatki w domowym budżecie.

Plus takiego rozwiązania to możliwość wnioskowania o dodatkową gotówkę w ramach konsolidacji, ubieganie się w niedalekiej przyszłości o nowy kredyt lub pożyczkę.

Kiedy nie warto przeprowadzać konsolidacji kredytów?

Jeżeli spłacasz kilka kredytów, ale Twoja sytuacja finansowa jest stabilna i nie obawiasz się, że cokolwiek może ją zburzyć. Wówczas nie ma sensu łączyć wszystkiego w jeden kredyt.

Konsolidacja kredytów może być również ograniczona w zakresie jej przeprowadzania. Jeżeli nie jest konieczne włączania wszystkich kredytów, to należy wybrać te najbardziej uciążliwe. Nie ma uzasadnienia ekonomicznego konsolidowania kredytów i pożyczek, do których zamknięcia pozostaje kilka rat kredytowych.

Ale kredyt konsolidacyjny ma również i swoje wady, tak jak każdy inny kredyt.

Sama konsolidacja kredytów ma kilka zalet, ale kredyt konsolidacyjny to więcej minusów niż zalet, o których należy pamiętać.

Podstawowa wada jest taka, że poza samym pożyczonym kapitałem, należy oddać również koszt kredytowy. I jest to rzecz naturalna, pożyczając pieniądze z banku. Najważniejsze jest to, aby ten koszt kredytowy był jak najmniejszy.

Możliwe koszty kredytowe:

  • odsetki,
  • prowizja,
  • opłaty dodatkowe, np. wykupiona polisa ubezpieczeniowa, koszty zabezpieczenia hipotecznego.

Obniżenie wysokości nowych miesięcznych rat jest skutkiem wydłużenia czasu spłaty zobowiązania. Ogólnie oznacza to, że podniesiemy większe koszty odsetkowe, a tym samym przełoży się to na cenę zobowiązania i wzrost wysokości zadłużenia.

Ostateczna odpowiedź na pytanie Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny? zawsze uzależniona jest od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok