Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny i przeprowadzić konsolidację kredytów? Tak, ale tylko w kilku określonych sytuacjach. Dla części kredytobiorców jest to konieczne, a dla innych niepotrzebne.
W jakich sytuacjach powinniśmy rozważyć kredyt konsolidacyjny i konsolidację kredytów?
Powód nr 1: obawiasz się utraty płynności finansowej. Taka sytuacja może doprowadzić do przykrych konsekwencji i nie dotyczy to tylko tego, że stracisz wiarygodność kredytową. Wybór czy zapłacić abonament za telefon czy ratę kredytową, powoduje podejmowanie błędnych decyzji, które prowadzą w prostej linii do dużych kłopotów finansowych!
Jeżeli przewidujesz, że taka sytuacja MOŻE wystąpić, jak najszybciej skontaktuj się z bankiem.
Rozwiązaniem problemu może być:
- zrestrukturyzowanie wybranych zobowiązań, np. poprzez podpisanie aneksu do umów i wydłużenie czasu spłaty. Pozytywne rozpatrzenie wniosku może potrwać nawet 30 dni.
- skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych lub prolongaty w spłacie.
- skonsolidowanie wybranych zobowiązań, wydłużenie czasu spłaty i zmniejszenie raty kredytowej.
Powód nr 2: zbyt duża liczba spłacanych kredytów i pożyczek. Ograniczenie ich liczby poprzez skonsolidowanie, pozwala lepiej zapanować nad domowymi finansami. Dzięki mniejszej liczbie kredytów, ograniczysz prawdopodobieństwo, że którąś płatność pominiesz.
Powód nr 3: poprawa zdolności kredytowej. Umożliwia to właśnie konsolidacja kredytowa. Po pierwsze ograniczasz liczbę kredytów do niezbędnego minimum, a po drugie dłuższy czas kredytowania to mniejsza rata i mniejsze wydatki w domowym budżecie.
Plus takiego rozwiązania to możliwość wnioskowania o dodatkową gotówkę w ramach konsolidacji, ubieganie się w niedalekiej przyszłości o nowy kredyt lub pożyczkę.
Kiedy nie warto przeprowadzać konsolidacji kredytów?
Jeżeli spłacasz kilka kredytów, ale Twoja sytuacja finansowa jest stabilna i nie obawiasz się, że cokolwiek może ją zburzyć. Wówczas nie ma sensu łączyć wszystkiego w jeden kredyt.
Konsolidacja kredytów może być również ograniczona w zakresie jej przeprowadzania. Jeżeli nie jest konieczne włączania wszystkich kredytów, to należy wybrać te najbardziej uciążliwe. Nie ma uzasadnienia ekonomicznego konsolidowania kredytów i pożyczek, do których zamknięcia pozostaje kilka rat kredytowych.
Ale kredyt konsolidacyjny ma również i swoje wady, tak jak każdy inny kredyt.
Sama konsolidacja kredytów ma kilka zalet, ale kredyt konsolidacyjny to więcej minusów niż zalet, o których należy pamiętać.
Podstawowa wada jest taka, że poza samym pożyczonym kapitałem, należy oddać również koszt kredytowy. I jest to rzecz naturalna, pożyczając pieniądze z banku. Najważniejsze jest to, aby ten koszt kredytowy był jak najmniejszy.
Możliwe koszty kredytowe:
- odsetki,
- prowizja,
- opłaty dodatkowe, np. wykupiona polisa ubezpieczeniowa, koszty zabezpieczenia hipotecznego.
Obniżenie wysokości nowych miesięcznych rat jest skutkiem wydłużenia czasu spłaty zobowiązania. Ogólnie oznacza to, że podniesiemy większe koszty odsetkowe, a tym samym przełoży się to na cenę zobowiązania i wzrost wysokości zadłużenia.
Ostateczna odpowiedź na pytanie Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny? zawsze uzależniona jest od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.