Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy?

Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy lub pożyczkę gotówkową? Zwłaszcza, jeżeli spojrzymy na to w perspektywie wysokich stóp procentowych, co oznacza oczywiście wysokie oprocentowanie pożyczanych środków.

czy warto teraz brać kredyt gotówkowy

Tak naprawdę, to nigdy nie ma dobrego czasu na zaciąganie kredytów konsumenckich, a takim jest przecież kredyt gotówkowy. Bo na co jest on przeznaczany? Oczywiście, że na bieżącą konsumpcję, np. zakup mebli, wakacyjny wyjazd czy remont mieszkania.

W każdym przypadku, bez względu na cel przeznaczenia środków finansowych z kredytu, i tak będzie trzeba oddać więcej pieniędzy niż tylko kwota pożyczonego kapitału.

Zwróć dodatkowo uwagę, że w czasach wysokich stóp procentowych, a mamy z tym do czynienia obecnie, banki również podniosły oprocentowanie nominalne udzielanych kredytów. Pożyczamy zatem drożej niż jeszcze kilka czy kilkanaście miesięcy temu. A przy okazji rosnących stóp procentowych maleje dodatkowo zdolność kredytowa.

Zanim wybierzesz bank, w którym pożyczysz pieniądze

Warto zawsze mieć na uwadze cenę, którą musimy zapłacić za pożyczone pieniądze, a która jest wyrażona przez całkowity koszt kredytu.

Na całkowity koszt kredytu wpływa kilka istotnych czynników. Są to oczywiście parametry samej oferty, takie jak: oprocentowanie nominalne, prowizja i koszty dodatkowe, np. ubezpieczenie. Ale to, ile łącznie zapłacimy za kredyt gotówkowy, zależy od wysokości kredytu, czasu spłaty oraz rodzaj wybranych rat (malejące lub stałe).

W czasach, kiedy maksymalne dopuszczalne oprocentowanie nominalne roczne kredytów sięgnęło 20,50% (oznacza to, że tak wysokie może być oprocentowanie kredytów i pożyczek), propozycje kredytowe w bankach zaczynają się coraz bardziej różnić. Znacznie większy zarobek banki osiągają z tytułu naliczanych odsetek, dlatego coraz częściej obniżają prowizję lub nawet z niej rezygnują.

Kredyt gotówkowy bez prowizji

Kredyt gotówkowy bez prowizji znajdziemy obecnie w coraz większej liczbie banków. Warto jest takiej propozycji się przyjrzeć nieco bliżej, bo brak dodatkowych kosztów, to zawsze większa szansa na to, że pożyczymy taniej niż gdzie indziej.

Należy jednak pamiętać, aby nie tylko dokładnie przeanalizować jedną ofertę, ale kilka różnych (chociażby dwie) i wybrać tę najkorzystniejszą pod względem finansowym.

Kredyt gotówkowy bez prowizji oznacza, że bank nie pobiera opłaty za udzielenie kredytu. Prowizja kredytowa jest najczęściej wyrażana procentowo i naliczana od wysokości kredytu, o który wnioskuje konsument.

Ubiegając się o kredyt gotówkowy w banku należy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i pozytywną historią kredytową w BIK. Zanim bank zdecyduje o tym, czy przyzna środki finansowe, to przeanalizuje bardzo dokładnie nasza sytuację finansową, aby oszacować szansę na uregulowanie powstałego zobowiązania. Im mniejsze będzie ryzyko dla banku, tym większa szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Odpowiadając na koniec krótko na pytanie: czy brać teraz kredyt gotówkowy?, to nie ma jasnej odpowiedzi. Nie tylko, że podnoszone stopy procentowe przez RPP NBP nie skłaniają do brania kredytów, ale i nie wiemy tego, czy za kilka lub kilkanaście miesięcy nasza sytuacja finansowa będzie równie stabilna jak obecnie. Jeżeli już jednak została podjęta decyzja kredytowa, to warto jest szukać aktualnych promocji, porównywać oferty kredytowe i zwracać uwag na koszt kredytu. Tylko takie działania pozwalają właśnie teraz wybrać korzystniejszy kredyt gotówkowy.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok