2023-01-06 – ostatnia aktualizacja
Czy warto brać kredyt gotówkowy? Czy to się opłaca? Jeżeli jest to kredyt konsumpcyjny, to oczywiście, że się nie opłaca (inaczej wygląda to z kredytami i pożyczkami gotówkowymi dla firm). Rzeczywistość jest taka, że należy oddać więcej niż tylko to, co zostało pożyczone. Tym samym zapłacisz więcej za zakupiony towar lub usługę, niż one są realnie warte.
Każdy bank zarobi na pożyczeniu pieniędzy i to bez znaczenie czy to będzie kredyt na niewielką kwotę czy kredyt w karcie kredytowej. Tak jest istota pożyczenia pieniędzy, a traktując bank jako podmiot w gospodarczy, to oczywistym jest, że jest on ukierunkowany na osiąganie zysku.
Czyli konsument, który chce pożyczyć pieniądze, stoi na przegranej pozycji i musi „brać” co jest? Siła banków versus słaby konsument? W zasadzie tak, ale konsument (na szczęście!) ma swoje prawa (i obowiązki również) wynikające z przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim, ale i dodatkowo, stosując odpowiednie analizy i możliwości negocjacyjne, może wybrać tańszy kredyt. Nie jest zatem skazany tylko na jeden kredyt, ale dysponuje, pomimo tej całej dysproporcji, całkiem niezłymi możliwościami.
Kredyt gotówkowy nie jest tani
Należy również zwrócić uwagę na to, że kredyty są coraz droższe. Co prawda propozycje kredytowe od kilku tygodni ustabilizowały się na pewnym stałym poziomie, ale wzrost stóp procentowych NBP spowodował, że oprocentowaniem kredytów jest najwyższe od ponad roku.
Co to oznacza w praktyce? Wzrost oprocentowania nominalnego powoduje, że rośnie przede wszystkim koszt odsetkowy. Z drugiej strony, RRSO dla wielu kredytów jest wciąż nieco niższe od inflacji. Warto w tym przypadku zaznaczyć, że nie należy zapominać, że konkurencja w segmencie kredytów i pożyczek gotówkowych jest duża, a banki walczą o nowych klientów przedstawiając liczne propozycje promocyjne.
Czy warto brać kredyt gotówkowy? Jak wybrać mądrze?
Czy warto brać kredyt gotówkowy, zwłaszcza teraz, kiedy jest tak drogo? Jeżeli już zdecydujesz się na kredyt gotówkowy, to nie tylko ważny jest cel kredytowania i wybór banku, ale i kwota jaką potrzebujesz oraz optymalna wysokość raty (w konsekwencji czas spłaty kredytu gotówkowego).
Porównaj oferty kredytów gotówkowych w wytypowanych bankach w oparciu o przekazane Formularze Informacyjne (pamiętając, że mają one swój termin ważności).
Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając kredyt gotówkowy?
Można wymienić kilka istotnych punktów:
1. Porównując oferty kredytowe zwróć uwagę na całkowity koszt kredytu oraz RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania).
2. Oprocentowanie nominalne roczne jest również ważne, ponieważ jest ono podstawą do obliczenia kosztów odsetkowych. Jeżeli mamy dobrą ocenę kredytową, to warto je negocjować.
3. Jeżeli korzystasz z oferty promocyjnej, zapoznaj się z jej warunkami. Nie zapomnij o przejrzeniu Taryfy opłat i prowizji.
4. Zanim zaakceptujesz warunki umowy kredytowej i złożysz na niej swój podpis, konieczne jest, aby ją dokładnie przeczytać. Można poprosić o jej projekt i w domu, na spokojnie z nią się zapoznać.
Umowa o kredyt gotówkowy określa m.in.: strony umowy, wysokość kredytu i czas kredytowania, zasady i terminy spłaty, wysokość całkowitego kosztu kredytu i jego RRSO, sposoby zabezpieczenia spłaty (jeśli takie będą). W umowie zawarte są także informacje o przysługujących prawach kredytobiorcy, m.in. do do przedterminowej spłaty kredytu, jak i odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania.*
5. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, to wyjaśniaj je z doradcą kredytowym lub konsultantem bankowej infolinii.
Kredyt gotówkowy – to również jest ważne!
W umowie kredytowej znajdziesz informację o całkowitej kwocie kredytu udostępnionego kredytobiorcy oraz o całkowitym koszcie kredytu.
Całkowity koszt kredytu jest wyliczany i prezentowany w złotówkach (w walucie udostępnionego kredytu) jak i w ujęciu procentowym (RRSO).
Całkowity koszt kredytu w PLN, to suma poszczególnych kosztów (odsetki, prowizje oraz koszty usług dodatkowych), których poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu.
Natomiast RRSO, również uwzględnia wysokość kosztów (zamiast odsetek wliczane jest oprocentowanie nominalne), ale także wartość pieniądza w czasie (12 miesięcy).
* Dz.U. 2011 nr 126 poz. 715 – Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20111260715.
Czy warto brać kredyt gotówkowy? Teraz, przy wysokim oprocentowaniu? Aktualizacja stycznia 2023 r.