Czy pożyczki pozabankowe będą tańsze?

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

UOKiK w ramach tarczy antykryzysowej zaproponował zmniejszenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego, co miałoby pomóc w uniknięciu nadmiernego zadłużenia.

czy już niedługo pożyczka pozabankowa będzie dużo tańsza?

Źródło: Tańsze kredyty konsumenckie – propozycja UOKiK do tarczy antykryzysowej.

Czy faktycznie pomoże to konsumentom, nie tylko w czasie trwającej epidemii, pokażą najbliższe tygodnie i miesiące.

Jak tłumaczy Prezes UOKiK – Tomasz Chróstny – ograniczenia wynikające z epidemii sprawiły, że wiele osób utraciło swoje dochody lub zostały one mocno ograniczone. Konsekwencją tego może być zwiększony popyt na szybkie kredyty konsumenckie, tzw. chwilówki.

Przeczytaj również: Restrukturyzacja kredytu, wakacje kredytowe czy kredyt konsolidacyjny?

Konsument może potrzebować np. 1000 zł na 30 dni nie na potrzeby stricte konsumenckie, ale na to, aby utrzymać płynność finansową. 1000 zł przy nawet maksymalnie dopuszczalnym oprocentowaniu nominalnym (8% w skali) roku, to stosunkowo niewielkie odsetki, co mogłoby wydawać się atrakcyjną propozycją.

Konsument pożyczający 1000 zł na 30 dni zapłaci odsetki w wysokości 6,67 zł.

W rzeczywistości jednak kredytobiorca musi zapłacić znacznie więcej ze względu na koszty pozaodsetkowe, np. prowizje, opłaty manipulacyjne czy administracyjne.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaproponował projekt zmian w przepisach, który w znaczący sposób obniżają te koszty. Jak tłumaczy, istnieje ryzyko, że po ustaniu stanu epidemiologicznego wielu konsumentów pozostanie ze sporym zadłużeniem.

Co proponuje UOKiK w ramach tarczy antykryzysowej?

UOKiK zaproponował, aby tymczasowo wyznaczyć ustawowo niższy, maksymalny poziom kosztów pozaodsetkowych dla kredytów (pożyczek) konsumenckich.

Jak wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, obecnie pożyczając 1000 zł na 7 dni, koszty mogą wynieść ponad 250 zł. W propozycji UOKiK wyniosłyby one ok. 50 zł.

Natomiast w przypadku kredytów konsumenckich udzielanych na dłużej niż jeden miesiąc koszty zostałyby zredukowane o połowę. W praktyce pożyczając 1000 zł na 3 miesiące, poza odsetkami, maksymalnie należałoby zapłacić 165 zł (obecnie jest to 324 zł).

Redukcja kosztów pozaodsetkowych jest absolutnie kluczowa z punktu widzenia obniżenia całkowitych kosztów kredytów konsumenckich czy pożyczek.

W przedstawionej propozycji zmian przepisów w ramach tarczy antykryzysowej koszty pozaodsetkowe dla pożyczek:

  • krótszych niż 30 dni nie będą mogły wynieść więcej niż 5%,
  • trwających 30 dni i dłużej, będą mogły wynosić od 15% plus 6% za każdy rok trwania pożyczki – czyli, przykładowo, nie więcej niż 21% przy pożyczce udzielonej na rok.

Dodatkowo, niezależnie od długości trwania pożyczki, poziom kosztów pozaodsetkowych nie mógłby przekroczyć 45%.

propozycje UOKiK maksymalny koszt pozaodsetkowy

Ile obecnie kosztuje pożyczka pozabankowa przez internet, na jakich warunkach są udzielane? Można to sprawdzić poniżej, zapoznając się z propozycjami firm pożyczkowych.

Przeczytaj również: Co oznacza „dobra historia kredytowa w BIK” i czy ma ona wpływ na zdolność kredytową w sytuacji, kiedy ubiegasz się o kredyt gotówkowy w banku.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok