Czy pożyczka pozabankowa to lichwa?

czy pożyczka pozabankowa to lichwa

Czy pożyczka pozabankowa to lichwa? Z pewnością nie, bo pożyczki udzielane przez firmy pożyczkowe są kredytem konsumenckim. Ustawa o kredycie konsumenckim dokładnie precyzuj co to jest kredyt konsumencki i jakie są prawa i obowiązki obu stron.

Godząc się na pożyczkę gotówkową w firmie pożyczkowej, wiemy, że jest to świadczenie pieniężne, które musimy zwrócić w przyszłości, najczęściej w kwocie większej niż udzielona pożyczka. Podpisując umowę o pożyczkę, zgadzamy się z warunkami jej udzielania. Pamiętajmy, że konieczne jest porównanie oferty pożyczkowych, aby wybrać najbardziej korzystną. Przy okazji możemy zapytać:

Dlaczego pożyczki pozabankowe są tak drogie

Fakt, pożyczki pozabankowe nie należą do najtańszych, ale wpływ na jej cenę ma kilka istotnych elementów.

1) Główny powód jest taki, że średnie pożyczki udzielane przez firmy pożyczkowe są znacznie mniejsze niż pożyczki udzielane przez banki. Dotyczy to również okresu kredytowania.

2) Firmy pożyczkowe są to również znacznie mniejsze podmioty niż instytucje bankowe i prowadzą działalność na znacznie mniejszą skalę.


Jeżeli mieszkasz w Dzierżoniowie: Chwilówki Dzierżoniów


3) Zwróćmy uwagę również na fakt, komu pożyczają pieniądze. Zdecydowana większość klientów firm pożyczkowych, to osoby, które nie otrzymają kredytu w banku. Tym samym większe jest ryzyko udzielenia pożyczki takiej osobie.

4) Firmy pożyczkowe nie tylko, że nie mogą pozyskiwać depozytów od konsumentów (a tym samym pożyczki mogą udzielać tylko z własnego kapitału), to jednocześnie ponoszą wyższy koszt jego pozyskania. Firmy pożyczkowe istnieją na rynku dlatego, że udzielają pożyczek na takich zasadach jak obecnie. Jeżeliby zbliżyłyby się do standardów bankowych, to. przestałyby istnieć.

Mity na temat pożyczek pozabankowych

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów (obok tego, że pożyczki pozabankowe to lichwa) jest ten, który dotyczy tego, że pożyczki są udzielane biednym ludziom. I do tego takim, które nie uzyskują dochodu. Trzeba to sobie jasno powiedzieć, że nie uzyskując żadnego dochodu, nie mamy szans na uzyskanie pożyczki. Mówi się, że tylko bogaty bierze kredyty i pożyczki. I coś w tym jest, bo jak inaczej można byłoby ją spłacić w terminie?


Co to jest i na czym polega konsolidacja kredytów i pożyczek w bankach?


Z firm pożyczkowych korzystają głównie ludzie młodzi, z przeciętnym wynagrodzeniem, a także emeryci i renciści. Dlaczego korzystają? W przypadku emerytów i rencistów, sprawa jest dość prosta: nie wystarczające świadczenia. W przypadku młodych ludzi? Lenistwo? Wygodnictwo? Pożyczki pozabankowe zaciągane są na stosunkowo niewielkie kwoty. Być może lepiej jest zapytać w banku o limit w koncie lub złożyć wniosek o kartę kredytową? Wyjdzie z pewnością taniej i na lepszych warunkach spłaty. Kolejny mit jest taki, że firmy pożyczkowe udzielają pożyczek każdemu, kto złoży wniosek o pożyczkę. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ tylko 1/3 nowych wniosków jest rozpatrywanych pozytywnie.

Pożyczka pozabankowa bez sprawdzania w BIK. Zła sytuacja kredytowa, to główny powód odrzucenia wniosku. Firmy pożyczkowe nie tylko coraz częściej sprawdzają potencjalnego klienta w BIK czy w BIG, ale również w Credit-Check (branżowa baza prowadzona przez CRIF). Analiza pozwala odrzucić wnioski tych klientów, którzy mogliby mieć problemy z uregulowaniem zadłużenia.

Pożyczka pozabankowa przez internet

Obecnie blisko 50 proc. pożyczek pozabankowych udzielanych jest przez internet. Możemy korzystać z wyszukiwarek firm pożyczkowych i pożyczek gotówkowych. Mamy wyszukiwarki chwilówek oraz wyszukiwarki pożyczek ratalnych. Firmy pożyczkowe online, zwłaszcza te zrzeszone w ZFP bardzo rzetelne badają zdolność kredytową klientów i nie udzielą pożyczki osobie w trudnej sytuacji finansowej. Żadna z firm pożyczkowych nie ma interesu w zbyt dużym ryzykowaniu swojego kapitału, udzielając pożyczki osobom z problemami finansowymi, które dodatkowo mogą wpaść w spiralę zadłużenia. Zbyt duże jest prawdopodobieństwo, że pożyczka nie zostanie zwrócona, a klient i tak nie wróci w przyszłości.

To może Ciebie również zainteresować: Połączenie kredytów i pożyczek bankowych w jeden kredyt, czyli wszystko o kredycie konsolidacyjnym.

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok