2023-11-26 – ostatnia aktualizacja
Odpowiadając zatem na pytanie: Czy można skonsolidować limit w koncie osobistym, limit kredytowy, kredyt w koncie bankowym lub zadłużenie na kartach kredytowych, odpowiedź jest pozytywna.
Zadłużenia w rachunkach i na kartach kredytowych są traktowane przez banki jak kredyty (a właściwie są to pożyczki, ponieważ można je przeznaczyć na dodatkowy cel).
Po spłaceniu takiego zadłużenia można zrezygnować z oferowanych produktów i zmniejszyć w ten sposób koszt obsługi zadłużenia.
Karta kredytowa spłacona z pożyczką konsolidacyjną
Karta kredytowa jest powszechnie używana, ponieważ, spełniając ściśle określone warunki użytkowania, można korzystać z darmowego kredytowania. Jednak w przypadku pogorszenia się sytuacji finansowej w domowym budżecie, może doprowadzić do powstania zadłużenia, które będzie „wisiało” w portfelu.
W razie wystąpienia problemów ze spłatą zadłużenie na karcie, warto zastanowić się nad jego włączeniem do konsolidacji.
Jak działa karta kredytowa?
Warto dobrze zrozumieć „działanie” karty kredytowej. Jest to karta płatnicza z określonym limitem kredytowym. Dokonując transakcji kartą i płacąc nią za zakup towarów lub usług, obciążamy przyznany limit, czyli de facto korzystamy z kredytu przyznanego do wysokości limitu.
Czy takie korzystanie z kredytu jest lepsze od pożyczki gotówkowej? Niekoniecznie. Po pierwsze, wysokość limitu jest stosunkowo mały, a po drugie zadłużenie jest wysoko oprocentowane (zaraz to wyjaśnimy).
Ale z drugiej strony, to gotówkę mamy w zasadzie pod ręką i do tego jeszcze dochodzi tzw. okres bezodsetkowy. Jest to ważne, ponieważ, kiedy spłacimy dług na karcie w określonym terminie, to bank nie naliczy odsetek za wykorzystaną kwotę. Ale jeżeli tak nie będzie, to niestety, będziemy musieli zapłacić koszty odsetkowe. I tu jest bardzo ważna rzecz: oprocentowanie kart kredytowych należy do najwyższych na rynku! Nawet pożyczki gotówkowe mają mniejsze!
Problemy ze spłatą limitu w karcie kredytowej staje się coraz bardziej powszechne. Mając na uwadze właśnie wysoki koszt odsetkowy, to należy jak najszybciej spłacić zadłużenie. Wysokich odsetek wówczas nie unikniemy i które będą naliczane tak długo, aż dług nie zostanie w całości uregulowany.
Limit w koncie ROR spłacona z pożyczką konsolidacyjną
Podobny problem jest z limitami w kontach ROR. Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy nasze środki zostają wykorzystane i „jedziemy” na limicie. Wynagrodzenie wpływa na konto, częściowo zadłużenie zostaje spłacone, a odsetki naliczane.
I taka sytuacja może trwać przez wiele miesięcy. Jeszcze raz należy powtórzyć: stopy procentowe są na wysokich poziomach, oprocentowanie nominalne kredytów i pożyczek również, przede wszystkim limitów i kart kredytowych.
Warto zastanowić się wówczas nad konsolidacją zadłużeń i zamknięciem limitów i zrezygnowania z kart kredytowych. Można to zrobić z pożyczką konsolidacyjną, ponieważ daje ona największe możliwości wyboru produktów kredytowych, które zamierzamy wcześniej spłacić.