Czy można przenieść kredyty do innego banku?

Czy można przenieść kredyty do innego banku? Oczywiście, że można – nie tylko kredyty, ale i pożyczki bankowe. Na czym polega to „przenoszenie” kredytów i po co to właściwie robić? Z kilku zasadniczych powodów. Jeżeli nie spotkałeś się jeszcze z konsolidacją kredytową, to poniżej znajdziesz podstawowe informacje, jak i przegląd banków, w których możesz zapytać o kredyt konsolidacyjny.

czy można przenieść kredyty do innego banku

Być może korzystasz obecnie z kilku różnych produktów kredytowych, np. pożyczek gotówkowych lub ratalnych. Niestety, coraz częściej zdarzają się sytuacje, że ich łączna wysokość jest zbyt duża i sytuacja w domowym budżecie staje napięta i grozi utrata płynności finansowej.

Konsolidacja kredytów i kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja kredytów i dostępny w bankach kredyt konsolidacyjny ma na celu zapobiec wystąpieniu takiej sytuacji. Okoliczności jej wystąpienia mogą być różne, np. przekredytowanie, utrata częściowa dochodów, wzrost domowych wydatków.

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym — może być przeznaczany tylko na spłatę posiadanych kredytów i pożyczek bankowych. Co więcej, takiego kredytu nie otrzymasz „do ręki”. Bank samodzielnie spłaca wyszczególnione we wniosku kredytowym zobowiązania, a następnie udziela Tobie kredyt i do regulowania pozostaje jedna rata kredytowa.

Nie ma przymusu, aby skonsolidować wszystkie kredyty i pożyczki – samodzielnie decydujesz, które przeniesiesz, „połączysz” – a które będziesz spłacać na starych zasadach. Należy jednak uwzględnić fakt, że to bank ustala indywidualnie zakres konsolidacji i warunki oferty kredytowej.

Jakie rodzaje zobowiązań można skonsolidować?

W teorii można skonsolidować wszystkie produkty kredytowe, które obecnie spłacasz. Począwszy od kredytów i pożyczek gotówkowych – najczęściej podlegające konsolidacji – a kończąc na kredytach mieszkaniowych i kartach kredytowych oraz limitach w kontach bankowych.

Praktyka pokazuje, że o ile z konsolidacją kredytów i pożyczek gotówkowych nie ma żadnego kłopotu i można je połączyć w każdym banku, to z kredytami hipotecznymi, ratalnymi czy konsolidacyjnymi bywa już różnie.

Najlepiej jest zatem skontaktować się z bankiem i zapytać o warunki konsolidacji.

Czy opłaca się przenosić kredyty?

Konsolidację kredytową można rozpatrywać w kilku aspektach, ale raczej nie w kategorii jej opłacalności. Temu zagadnieniu przyjrzymy się nieco bliżej poniżej.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę główne założenia przeprowadzanego procesu, to odpowiedź będzie jednoznaczna.

Konsolidacja kredytowa to przede wszystkim:

  • Poprawa płynności finansowej dzięki wydłużeniu czasu spłaty i zmniejszenia rat kredytowych,
  • Zmniejszenie liczby posiadanych zobowiązań oraz
  • Zwiększenie zdolności kredytowej.

Odpowiadając teraz na pytanie: czy można przenieść kredyty do innego banku? Tak, można. A czy konsolidacja kredytów jest opłacalna?

  • Dzięki zmniejszeniu wysokości raty lepiej poradzisz sobie z regulowaniem zobowiązania, ale wydłużenie czasu spłaty powoduje wzrost całkowitych kosztów kredytowych.
  • Mniej rat kredytowych, to ograniczenie ryzyka przeoczenia terminu płatności.
  • Większa zdolność kredytowa jest konsekwencją zmniejszenia wydatków. Umożliwia to uzyskanie np. dodatkowej gotówki w ramach konsolidacji.

Z punktu widzenia oszczędności na kredycie, to w zasadzie nie ma żadnych, a następuje tylko wzrost wysokości zadłużenia. Z drugiej strony jednak, decydując się na konsolidację, można w zauważalny sposób zmniejszyć wielkość comiesięcznych zobowiązań i ograniczyć ryzyko utraty płynności finansowej.

Jak sprawdzić, czy konsolidacja kredytów jest opłacalna?

Czy konsolidując kredyty i pożyczki, można popełnić błąd? Ależ oczywiście! Nie jest to kredyt dla każdego. Nie tylko należy porównać kredyty konsolidacyjne, ale i zastanowić się, czy faktycznie warto z konsolidacji skorzystać i kiedy jest ona wskazana. O podstawowych założeniach konsolidacji kredytowych wspomniane zostało powyżej. Teraz sprawdźmy, kiedy OPŁACA się wziąć kredyt konsolidacyjny.

W przypadku każdego kredytu, również przy wybieraniu kredytu konsolidacyjnego, należy porównać oferty kredytów i zwrócić uwagę na koszt całkowity nowego zobowiązania. Im mniejsza jest liczba konsolidowanych zobowiązań, na mniejszą kwotę i na krótszy czas, tym taniej wyjdzie zaciągnięcie nowego kredytu.

Zanim zdecydujesz się na konsolidację kredytową. Podstawowa analiza

1. Sprawdź, ile kapitału i odsetek z kredytów i pożyczek zostało do oddania.

Tego typu informacje znajdziesz w harmonogramach spłat – w rubryce z saldem kredytowym. Jest ono wyliczone przy każdej racie. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skontaktuj się z bankiem i poproś o taką analizę.

Odsetki i pozostałe opłaty, które zostały zapłacone, nie uwzględniasz w wyliczeniach.

Wszystkie przeprowadzone działania mają na celu sprawdzenie, czy zamierzona konsolidacja kredytowa będzie dla Ciebie korzystna.

2. Jeżeli dysponujesz przygotowaną ofertę kredytu konsolidacyjnego, porównaj sumę odsetek z punktu 1. do łącznych kosztów w nowym kredycie.

Łączny koszt kredytowy uwzględnia wszystkie koszty: odsetki, prowizję i pozostałe opłaty dodatkowe. Jeżeli jest to kredyt konsolidacyjny hipoteczny, to będą to również opłaty niebankowe, np.: notarialne, wycena nieruchomości, itp.

Ważne: wyliczenia kosztów musi obejmować wyłącznie sam kredyt konsolidacyjny – bez uwzględniania ewentualnej dodatkowej gotówki.

3. Jeżeli porównanie kosztów wyjdzie na plus dla kredytu konsolidacyjnego, to na przeprowadzonej konsolidacji zaoszczędzisz. Jeżeli będzie odwrotnie, to oznacza to zwiększenie kosztów zadłużenia.

Takie oszczędności z tytułu konsolidacji kredytów są możliwe tylko, jeżeli masz odpowiednio dobrą sytuację finansową i poradzisz sobie ze spłatą kredytu, nawet przy nieco większej racie.

Kredyt konsolidacyjny i dodatkowa gotówka

konsolidacja kredytowa + dodatkowa gotówkaW zdecydowanej większości przeprowadzanych konsolidacji, głównym zamierzeniem jest przede wszystkim poprawa płynności finansowej, dzięki zmniejszeniu nowej raty. To w konsekwencji jednak zawsze prowadzi do zwiększenia ogólnego poziomu zadłużenia.

Ale spójrzmy również na to, że wraz ze zmniejszeniem raty następuje poprawa zdolności kredytowej. Nierzadko można zetknąć się ze sytuacją, że przed konsolidacją potencjalny kredytobiorca nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej, aby uzyskać nowe finansowanie, a po przeprowadzonej konsolidacji kredytowej wszystko się zmienia. To dodatkowy plus połączenia kredytów i zmniejszenia raty – po prostu zwiększa się rozporządzalny budżet.

Korzystają z tego banki, które oferują swoim klientom kredyt konsolidacyjny i dodatkową gotówkę. Oznacza to, że poza spłaceniem zobowiązań, bank może zaproponować kredytobiorcy środki z przeznaczeniem na dowolny cel.

Czy warto skorzystać z dodatkowej gotówki w ramach kredytu konsolidacyjnego?

Jest to oferta kusząca, ale należy mieć świadomość, że dodatkowe środki zwiększają koszt kredytowy i wysokość raty.

Taką możliwość można wziąć pod uwagę w określonych przypadkach:

  • Sytuacja finansowa jest pozytywna, a konsolidacja nie jest wynikiem utraty płynności finansowej. Np. dodatkowe środki są potrzebne na remontowanie mieszkania lub kupno samochodu w komisie.
  • Z dodatkowej gotówki zamierzasz spłacić drogie pożyczki zaciągnięte w firmach pożyczkowych.

Podsumowując, konsolidacja kredytowa jest jedyną słuszną decyzja w ściśle określonych sytuacjach. Warto pamiętać o tym, że podobnie jak i w przypadku innych kredytów i pożyczek, bank sprawdzi zdolność kredytową i zweryfikuje historię kredytową.

Co poza konsolidacją kredytów? Przeczytaj również

konto bankowe dla firm Kiedy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub dopiero co ją założyłeś, to być może chciałbyś założyć rachunek firmowy. Gdzie to zrobić? Oczywiście, że w banku. Ale w jakim? Wybór banków jest bardzo duży, z licznymi promocjami i bonusami. Sprawdź zatem propozycje rachunków firmowych, które możesz założyć przez internet – bez wychodzenia z domu. Wybierz konto firmowe najlepsze dla Twojego profilu działalności: Konto bankowe dla firm jednoosobowych. Z korzyścią dla Ciebie i rodziny.

kredyt gotówkowy 26000 zł Nie musisz konsolidować kredytów i pożyczek gotówkowych w jeden kredyt. Potrzebujesz dodatkowej gotówki na dowolny cel? Na przykład na remont mieszkania? Zakup samochodu z komisu? A może na zakup ogródka działkowego? Zapoznaj się z zatem z propozycjami banków w segmencie kredytów i pożyczek gotówkowych – online – tradycyjnie – w promocji – nie tylko na 26 tys. zł, ale na każdy inny dowolny kredyt. Zapytaj się o wysokość raty. Kredyt gotówkowy 26000 zł.

pozabankowe pożyczki przez internet Finansowanie spoza sektora bankowego jest wciąż popularne, pomimo, że jest ona zdecydowanie droższe. Do wyboru są zarówno pożyczki gotówkowe krótkoterminowe oraz na raty (miesięczne). Jeżeli nie masz czasu szukać firmy stacjonarnej, możesz taką znaleźć przez internet. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze sprawdzić jaki będzie koszt takiej pożyczki. Jeżeli masz czas, to porównaj co najmniej dwie oferty. Pozabankowe pożyczki przez internet.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok