2021-08-11 – ostatnia aktualizacja
Biuro Informacji Kredytowej BIK – baza utworzona przez banki, obejmująca wszystkie zobowiązania klientów banków, SKOK-ów oraz niektórych firm pożyczkowych, pozwalająca na lepszą ocenę wiarygodności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy.
Podmioty, które udzielają kredyty i pożyczki konsumentom, i współpracują z BIK, przekazują informacje związane z historią kredytową swoich klientów. W bazie danych znajdują się zatem dane dotyczące pozytywnej, jak i negatywnej historii kredytowej. Informacja do BIK jest wysyłana przez bank w momencie składania wniosku kredytowego przez klienta. Następnie po zaciągnięciu kredytu oraz raz w miesiącu i dotyczy obsługi zadłużenia. Informacje dotyczące regulowania zadłużenia są wysyłane aż do całkowitej spłaty zobowiązania.
Wiarygodność kredytowa, obok zdolności kredytowej, ma decydujące znaczenie o tym, czy klient otrzyma kredyt. KAŻDY bank sprawdza potencjalnego kredytobiorcę, dlatego nie takiego produktu jak kredyt gotówkowy bez BIK (bez sprawdzania historii kredytowej). Firmy pożyczkowe lub osoby prywatne mogą oferować pożyczki gotówkowe bez sprawdzania takiej historii.
Pożyczki gotówkowe w bankach i firmach pożyczkowych
Pożyczka gotówkowa przyznawana jest na dowolny cel. Kredyt natomiast musi być przeznaczony dokładnie na cel zapisany w umowie. Podstawą do udzielenia kredytu jest ocena zdolności i wiarygodności kredytowej wnioskującego o kredyt lub pożyczkę. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej brane są pod uwagę wiele czynników, a do najważniejszych należą:
- wysokość dochodów,
- wysokość zobowiązań,
- rodzaj umowy o pracę,
- sytuacja rodzinna.
Przy ocenie wiarygodności kredytowej sprawdzana jest historia kredytowa w BIK. Kredyty i pożyczki gotówkowe w bankach zawierane są przeważnie od kilku miesięcy do maksymalnie 8-10 lat. Należą one do najdroższych na rynku. Kredyty konsolidacyjne gotówkowe nie przekraczają 10 lat, a produkty hipoteczne charakteryzują się najdłuższym okresem kredytowania.
Szybka pożyczka jest to krótkoterminowa pożyczka gotówkowa udzielana przez firmy pożyczkowe. Banki nie udzielają pożyczek na kilka dni. Pożyczkę taką można zaciągnąć na dowolny cel z minimum formalności, ale koszty takich pożyczek (oprocentowanie, prowizja, opłaty dodatkowe) są bardzo wysokie.
Firmy pożyczkowe coraz częściej udzielają również pożyczek ratalnych przez internet, nie rzadko nawet i na 48 miesięcy. Należy pamiętać o tym, że koszt takiej pożyczki będzie znacznie większy niż takiej samej pożyczki w banku.
Porównanie kredytów i pożyczek. Najtańszy kredyt…
Bez dwóch zdań najważniejsze jest porównanie kredytów i pożyczek gotówkowych pod względem kosztów całkowitych i ich RRSO, jeżeli zależy nam na cenie takiego zobowiązania. Banki (podobnie jak i firmy pożyczkowe) zobowiązane są do podawania RRSO w reklamie oraz na formularzu informacyjnym przekazywanym klientowi. Oba wyliczenia ułatwiają porównanie produktów pod względem ceny.
Koszt całkowity – jest sumą kosztów, które pobierane jest przez podmiot oferujący kredyt lub pożyczkę i prezentowany jest w walucie, w której finansowanie jest udzielana. Najczęściej jest to zatem PLN.
RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – zawiera nominalne oprocentowanie kredytu oraz pozostałe koszty kredytu, np. prowizje, opłaty administracyjne i ubezpieczenie. Podawane jest w procentach w skali roku.
Oprocentowanie nominalne (RSO) to nie jest to samo co oprocentowanie rzeczywiste (RRSO)
Stopy procentowe: stałe i zmienne. W przypadku kredytu ze zmienną stopą oprocentowania, wysokość odsetek zmienia się w zależności od zmiany stóp oprocentowania ustalanych przez NBP. Zmienna stopa procentowa najczęściej stosowana jest w przypadku długoterminowych kredytów i pożyczek. Stała stopa procentowa oznacza, że wysokość raty nie zmieni się w przypadku zmiany wysokości stóp procentowych NBP. Stałe stopy procentowe ustalane są przeważnie w przypadku krótkoterminowych kredytów i pożyczek.
Dodatkowy element, który jest często uwzględniany w propozycjach kredytowych, to wakacje kredytowe.
Wakacje kredytowe to częściowe zawieszenie obowiązku spłacania rat kredytowych. W niektórych bankach zawieszona może być spłata całej raty, w innych jedynie spłata kapitału, a część odsetkowa jest spłacana. Skorzystanie z wakacji kredytowych powoduje wydłużenie okresu spłaty kredytu, a tym samym wzrost kosztów kredytowania.