2022-03-09 – ostatnia aktualizacja
Każdy z nas może stać się ofiarą oszustów pożyczkowych. Wyłudzenie pożyczki na inne nazwisko jest tylko jednym ze sposobów stosowanych przez oszustów. Jest ich znacznie więcej. Czy można się przed tym obronić? Z pewnością nie w 100%, ale możemy z pewnością takie zagrożenie znacznie zminimalizować.
Pożyczka pozabankowa na cudze nazwisko
Najczęściej wyłudzane są pożyczki gotówkowe w firmach pożyczkowych na cudze nazwisko. Na czym to polega? Oszust, który składa wniosek o pożyczkę, posługuje się danymi z dowodu osobistego innej osoby.
Oczywiście nie spłaca pożyczki i w konsekwencji prowadzi to działań egzekucyjnych w stosunku do osoby, której dane widnieją na umowie pożyczki. W tym momencie taka poszkodowana osoba najczęściej dowiaduje się, że padła ofiarą oszustwa.
Ważne jest zatem, aby chronić nasze dane osobowe i nie udostępniać ich w sytuacjach, kiedy nie jest to wymagane. Warto dowiedzieć się, w jakich sytuacjach urząd lub inna instytucja ma prawo zeskanować nasz dowód tożsamości.
Opłata za rozpatrzenie wniosku pożyczkowego
Popularne kilka miesięcy temu, jak i obecnie, czyli pobieranie opłat za rozpatrzenie wniosku pożyczkowego. „Firma pożyczkowa„, która stosuje taką zasadę, wie, że i tak nie udzieli żadnej pożyczki, a celem takiego działania jest wyłudzenie jak największej kwoty pieniędzy. Kiedy zaczyna się robić głośno w internecie na jej temat, najczęściej „znika”.
Bardzo często takie pożyczki reklamowane są w internecie jako pożyczki bez BIK, dla bezrobotnych czy pożyczki dla osób bez dochodów.
Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić firmę pożyczkowe (np. na stronie KNF, czy nie widnieje na liście ostrzeżeń publicznych), jakie są opinie na jej temat (chociaż należy pamiętać, że zdecydowana ich większość będzie miała charakter mocno subiektywny).
Pseudo portale z pożyczkami społecznościowymi
Działalność firm działających w tej sferze nie można uznać za oszustwo, ale działalność jest mocno kontrowersyjna. Zarabiają one na drogich połączeniach telefonicznych, a portal sugeruje, że można tutaj uzyskać pożyczkę pozabankową i łączy osoby, które chcą pożyczyć pieniądze i które pożyczają.
O pseudo portalach pożyczkowych pisaliśmy na blogu w artykule „Nie wszystko złoto co się świeci. Przeczytaj regulamin przed rejestracją„.
Weryfikacja potencjalnego klienta przez internet
Firmy pożyczkowe internetowe i banki stosują odpowiednie procedury, aby zweryfikować dane potencjalnego klienta.
Najczęściej jest to wymóg przelania 1 grosza na rachunek pożyczkodawcy. Przelew musi zostać dokonany z rachunku bankowego osoby, która wnioskuje o taką pożyczkę.
Innym sposobem jest przesłanie dokumentów dotyczących umowy pożyczkowej na adres klienta. Dokumenty te są dostarczane przez kuriera. Pożyczkobiorca po zapoznaniu się z dostarczonymi dokumentami, podpisuje je. Dopiero po otrzymaniu kompletu dokumentów, pożyczkodawca przelewa środki na konto pożyczkobiorcy.
Pamiętajmy jednak, że oszuści potrafią sobie jednak poradzić nawet z założeniem konta bankowego. Taki rachunek można dzisiaj założyć online, bez wizyty w oddziale banku.
Korzystają oni ze skradzionych dowodów osobistych lub np. na podstawie danych osobowych uzyskanych z… ogłoszeń o pracę. Polega to na tym, że oszuści umieszczają ogłoszenie o pracę, kandydaci wysyłają swoje CV, zeskanowany dowód tożsamości i potwierdzają dane osobowe przesyłając 1 grosz na konto bankowe. Nieuczciwe osoby w ten sposób wyłudzają dane osobowe i zakładają konto osobiste, które służą im do wyłudzania pożyczek internetowych.
Czy można zabezpieczyć się przed oszustami pożyczkowymi?
Nie można całkowicie, ale można ograniczyć ryzyko – wystarczy przestrzegać kilka zasad.
1. Chronić dokumenty tożsamości, piny do kont bankowych.
2. W przypadku utraty (kradzieży) dokumentu tożsamości, należy ten fakt niezwłocznie zgłosić na policję oraz w swoim banku.
3. Uważać na fałszywe maile od banków. Należy sprawdzić czy faktycznie bank wysłał do nas maila, nie klikać w niesprawdzone linki, nie podawać loginów i haseł do rachunków bankowych.
4. Unikać sytuacji, kiedy firma wymagana zeskanowania dowodu osobistego. Dobrze wiedzieć, w jaki sytuacjach jest to koniecznie.
5. Korzystając z nieznanej firmy pożyczkowej, należy ją dokładnie sprawdzić (KNF, KRS, portale tematyczne).
6. W BIK (Biuro Informacji Kredytowej) można uruchomić usługę Alert BIK – w każdym przypadku, kiedy zostanie złożony wniosek o kredyt lub pożyczkę na nasze nazwisko, otrzymamy wówczas SMS-a. Do BIK nie trafiają jednak wszystkie informacje o zaciąganych pożyczkach, zwłaszcza tych pozabankowych.
Na szczęście pożyczki pozabankowe, które są udzielane przez firmy pożyczkowe, podlegają pod ustawę o kredycie konsumenckim, a firmy nie działające zgodnie z prawem znajdują się na liście ostrzeżeń publicznych KNF. Poza tym nie należy utożsamiać parabanku z firmą pożyczkową.