Czy jest możliwy kredyt gotówkowy na 15 lat?

15-letni okres spłaty kredytu gotówkowego to długi czas, który pozwalałby na znaczną elastyczność w ustaleniu wysokości miesięcznych rat. Jednakże należy pamiętać, że im dłuższy okres spłaty, tym większy całkowity koszt kredytu. Warto zastanowić się jednocześnie, czy taki długi termin spłaty jest korzystny dla naszych finansów.
czy jest możliwy kredyt gotówkowy na 15 lat?
Czy jest możliwy kredyt gotówkowy na 15 lat? Źródło: kredytyporownywarka.pl

Na ile lat można wziąć kredyt gotówkowy?

Czy 15 lat to możliwy okres spłaty kredyt gotówkowego? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Maksymalny okres kredytowania w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych wynosi 10 lat, co równa się 120. miesięcznym ratom. Większość banków oferuje właśnie taki termin spłaty przy dużym finansowaniu.

Niemniej jednak, istnieją instytucje finansowe, które mogą zaproponować nieco krótszy okres spłaty. Warto zbadać o zapoznanie się z kilkoma propozycjami, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb.

A jaki jest minimalny okres na jaki można zaciągnąć kredyt gotówkowy? To zazwyczaj 3 miesiące. Głównie to z tego powodu, że banki mogą zaproponować inne produkty kredytowe z krótkoterminowym kredytowaniem, np. limity w kartach kredytowych i w kontach bankowych.

Sprawdź: Przegląd kredytów gotówkowych:

kredyty i pożyczki gotówkowe w bankach

Czy kredyt gotówkowy może być udzielony na 15 lat?

Banki nie oferują kredytów gotówkowych na okres 15 lat (180 miesięcy). Chociaż mogłoby to być teoretycznie możliwe, ale nie proponują one takich rozwiązań.

Zasadniczy powód to zwiększone niebezpieczeństwo związane z tak długim okresem kredytowania. Im dłużej jest regulowane zobowiązanie, to tym bardziej rośnie ryzyko, że w tym czasie sytuacja finansowa kredytobiorcy ulegnie niekorzystnym zmianom. A w przypadku, gdyby to nastąpiło, to zmniejsza się gwarancja, że kredytobiorca będzie w stanie spłacać swojego zobowiązania.

Bank, nie mając odpowiedniego zabezpieczenia, może napotkać trudności w odzyskaniu pożyczonej kwoty. Dlatego też, długoterminowe kredyty gotówkowe nie są powszechną praktyką w bankowości.

Ale już pożyczka gotówkowa hipoteczna, czyli zabezpieczona na hipotece nieruchomości, może zostać spłacana przez 15 lat, a nawet i więcej.

Kredyt gotówkowy na 15 lat i zabezpieczenie kredytu

Jest już jasne, że kredyty i pożyczki gotówkowe na okres 15 lat nie są dostępne głównie z powodu braku adekwatnego zabezpieczenia dla takiego zobowiązania. Sama pensja nie wystarczy. A jakie środki trwałe mogłyby być ewentualnym zabezpieczeniem?

Samochód, jako zabezpieczenie? Nie stanowią one solidnego zabezpieczenia zobowiązania, ze względu na to, że ich wartość znacząco maleje w ciągu kilkunastu lat od zakupu. Chyba, że jest po pojazd zabytkowy.

A może obligacje, jak zabezpieczenie 15-letniego okresu kredytowania? Z reguły nie są one emitowane na tak długi okres.

Generalnie najlepszym zabezpieczeniem spłaty kredytów długoterminowych są nieruchomości. Kredyty i pożyczki z zabezpieczeniem hipotecznym udzielane są nie tylko na 15 lat, ale i na znacznie dłużej, bo nawet i na lat 30.

Jakie kredyty można zaciągnąć na okres 15 lat?

Pomimo że, kredytów i pożyczek gotówkowych nie można zaciągnąć na 15 lat, to istnieją inne rodzaje produktów kredytowych, które umożliwiają tak długi okres kredytowania.

Są to w większości kredyty celowe z solidnym zabezpieczeniem. W tej kategorii można wymienić przede wszystkim:

  1. Kredyty hipoteczne – przeznaczane głównie na zakup lub budowę nieruchomość. Hipoteka na nieruchomości, na którą zostaje udzielony kredyt pełni rolę zabezpieczenia. Maksymalny czas spłaty: 30-35 lat.
  2. Kredyty refinansowe – spłata starego kredytu hipotecznego nowym kredytem hipotecznym z innego banku. Maksymalny czas spłaty: 30-35 lat.
  3. Kredyty konsolidacyjne hipoteczne – przeznaczane są na skonsolidowanie kredytów, głównie w celu zmniejszenia raty. Maksymalny czas spłaty: 20-25 lat. Uwaga. Kredyty konsolidacyjne gotówkowe udzielane są podobnie jak kredyty gotówkowe maksymalnie na 10 lat.
  4. Pożyczki gotówkowe hipoteczne – można je przeznaczyć na dowolny cel. Tak pożyczka gotówkowa z zabezpieczeniem hipotecznym, jest oferowana wyłącznie przez banki i SKOK-i.

Inną kategorią są kredyty inwestycyjne dla firm, gdzie przedsiębiorstwo lub projekt inwestycyjny stanowią zabezpieczenie dla banku.

Hipoteka na nieruchomości jest rodzajem zabezpieczenia, które znacznie zmniejsza ryzyko kredytodawcy, co może prowadzić do większej dostępności kredytu oraz uzyskania korzystniejszych warunków spłaty.

Porównanie ofert różnych banków przy wyborze kredytu gotówkowego

Zapoznanie się na początku z propozycjami banków, a następnie porównanie ofert kredytów gotówkowych jest kluczowe, aby wybrać korzystniejszy kredyt, który będzie dopasowany do własnych i indywidualnych potrzeb finansowych. Uwzględniając i analizując koszty całkowite – nawet tylko dwóch ofert bankowych – jest szansa, aby wybrać tańsze finansowanie.

Istotne jest uwzględnienie i przeanalizowanie różnych elementów oferty kredytowej. Przede wszystkim:

  • oprocentowanie nominalne, które decyduje o koszcie odsetkowym – im dłużej jest spłacany kredyt, tym więcej odsetek należy zapłacić,
  • opłaty dodatkowe,
  • okres kredytowania,
  • ewentualne promocje.

Nie trzeba być ekspertem finansowym, aby dokonać wyboru najlepszej oferty, ale ostateczna decyzja powinna być starannie przemyślana. Absolutnie musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz możliwości spłaty zobowiązania. Lepiej jest pożyczyć mniej i na krótszy czas, aby zminimalizować ryzyka finansowe związane z zaciągnięciem zobowiązania.

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok