Czy jest możliwość konsolidacji 76 tys. zł?

2023-04-27 – ostatnia aktualizacja

Czy jest możliwość konsolidacji 76 tys. zł z kilku różnych kredytów i pożyczek bankowych? Tak. W bankach znajdziesz liczne kredyty i pożyczki konsolidacyjne, które umożliwiają połączenie zobowiązań w jedno nowe.

Czy jest możliwość konsolidacji 76 tys. zł


Szansa na konsolidację dużych kredytów jest możliwe, a niejednokrotnie jest to niezbędne. Spirala zadłużenia bierze się z nadmiernego i często nierozsądnego korzystania z produktów kredytowych. Zaciągając kolejne kredyty oraz pożyczki na regulowanie starych zobowiązań, można szybko doprowadzić do stanu, kiedy domowe finanse nie mogą się zbilansować i powstaje problem ze zbyt dużymi wydatkami.

Przy dobrej ocenie kredytowej – ale należy działać szybko – jest szansa na połączenie kredytów i spłacanie jednej raty.

Kiedy zdecydować się na konsolidację kredytów?

Wszystko jest ok, jeżeli radzisz sobie ze spłatą zobowiązań. Ale zakładając, że:

1. wydatki domowe rosną,
2. raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym są znacznie wyższe niż kilkanaście miesięcy temu,
3. dochody pozostają na tym samym poziomie,

to nietrudno zaobserwować, że płacone raty mogą stać dużym obciążeniem.

Co wówczas można zrobić, aby nie tylko odciążyć domowy budżet, ale i poprawić płynność finansową i jednocześnie zwiększyć finansową poduszkę bezpieczeństwa?

W takim przypadku warto zastanowić się właśnie nad wnioskiem o kredyt konsolidacyjny.

Kredyt konsolidacyjny? Co to takiego?

Każdy kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym. Może być one przeznaczony w jednym celu – na spłacenie (wcześniejsze zamknięcie) wybranych zobowiązań kredytowych.

Jeżeli masz zdolność i wiarygodność kredytową, bank spłaca kredyty przedstawione do konsolidacji – najczęściej zostają one wyszczególnione we wniosku kredytowym.

Kredytem konsolidacyjnym można spłacić kredyty i pożyczki z różnych banków i na różne kwoty.

Co po konsolidacji?

Po konsolidacji jest do regulowania tylko jeden kredyt, o ile wszystkie zobowiązania zostały zamknięte. A zakres tych produktów jest bardzo szeroki, zaczynając od pożyczek i kredytów gotówkowych, a na limitach kredytowych kończąc. Oczywiście to banki ustalają jakie produkty można połączyć, na jaki maksymalny czas i maksymalną kwotę.

Maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego gotówkowego jest ustala odgórnie, przez Ustawę o kredycie konsumenckim1. Nie może przekroczyć kwoty 255 500 zł i 10 letniego czasu spłaty.

A co po konsolidacji, poza jednym kredytem? Z reguły to również i mniejsza rata dzięki wydłużeniu czasu kredytowania, co wpływa na poprawę domowych finansów. A mniejsza rata, to i większa zdolność kredytowa, a tym samym i możliwość uzyskania np. dodatkowej gotówki w ramach takiej konsolidacji.

Konsolidacja kredytów w bankach. Kredyty i pożyczki konsolidacyjne

Propozycje kredytów konsolidacyjnych można znaleźć w zasadzie w każdym z banków komercyjnych i spółdzielczych. Jedne są lepsze, inne gorsze. Są kredyty konsolidacyjne gotówkowe i hipoteczne. Przez internet i w promocji.

Zapoznanie się z propozycjami i następnie porównanie przedstawionych ofert to podstawowe zadanie. Wybór zależy od naszej zdolności kredytowej, wiarygodności, wielkości konsolidacji, czasu jej trwania i formy zabezpieczenia.

Konsolidacja na 76 tys. zł i nie tylko – propozycje kredytów i pożyczek konsolidacyjnych w bankach.

Konsolidacja 76 tys. zł i wysokość raty

Czy jest możliwość konsolidacji 76 tys. zł, to już zostało ustalone, że jest. Wybór banku jest sprawą indywidualną (podobnie, jak i konsolidacja) i nie będziemy wskazywać najlepszego banku. Ale jaka będzie rata?

Można taką ratę wyliczyć, jeżeli zostaną przyjęte określone założenia.

Uwaga! Jeżeli korzystasz z kalkulatorów rat i różnych rankingów, to musisz zdawać sobie sprawę, że otrzymane obliczenia są oszacowane. Wyłącznie podmiot udzielający kredytu może obliczyć dokładnie ratę i całkowity koszt i to po przedstawieniu oferty uwzględniającej ocenę kredytową.

Jaka będzie rata? Dla kredytu konsolidacyjnego na 76 tys. zł z oprocentowanie nominalnym rocznym 11,95% i bez żadnych innych kosztów, poza odsetkami, rata równa i całkowity koszt odsetkowy wyniosą:

  • 5 lat: 1 688,66 zł – 25 319,50 zł.
  • 6 lat: 1 483,84 zł – 30 836,43 zł.
  • 7 lat: 1 339,58 zł – 36 524,41 zł.

Pamiętaj, aby z ołówkiem w ręku oszacować kwotę jaką możesz przeznaczyć maksymalnie na spłatę miesięcznej raty.

Sięgać po konsolidację i kredyt konsolidacyjny?

Czy warto konsolidować kredyty bankowe i przeprowadzić tzw. łączenie kredytów w 1? Jeżeli chcemy zmniejszyć liczbę posiadanych kredytów i zmniejszyć ratę, to warto.

Ale poza tym, to jednak jest to kredyt i oznacza, że całkowity koszt do zapłacenia będzie znacząco większy od pożyczonego kapitału. A to obrazują powyższe wyliczenia. Dlatego zawsze wspominamy, aby porównywać kredyty i szukać najkorzystniejszego.


1 USTAWA o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. Źródło: https://isap.sejm.gov.pl.

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok