Czy firmy pożyczkowe sprawdzają klientów?

2023-01-03 – ostatnia aktualizacja

Dla klienta firmy pożyczkowej ważne jest to, gdzie pożycza pieniądze. Dla firmy pożyczkowej, istotne jest to, komu te pieniądze pożyczka. Wzajemne relacje firma pożyczkowa-klient i ich budowanie jest bardzo widoczne zwłaszcza w odniesieniu do firm pożyczkowych online. Sprawdzony klient może liczyć na zdecydowane lepsze warunki pożyczki, niż w firmie stacjonarnej.

czy firmy pożyczkowe sprawdzają klientów

Rejestry dłużników i inne bazy

Zanim jednak firma pożyczkowa udzieli pożyczki klientowi, musi zbadać jego zdolność kredytową, między innymi sprawdzając rejestry dłużników i coraz bardzie powszechnie bazę Biura Informacji Kredytowej.

Instytucje pożyczkowe, w odróżnieniu od banków mają inne źródło finansowani. Od sytuacji finansowej pożyczkodawcy, od posiadanego kapitału, zależy na jakich warunkach może pożyczyć pieniądze klientowi. Każda firma pożyczkowa musi na samym początku zweryfikować swojego przyszłego pożyczkobiorcę.

Wiadomości na ich temat szukają między innymi w rejestrach dłużników. Zaliczyć możemy tutaj bazy BIK, BIG InfoMonitor, KRD czy ERIF. Podobnie jak podmiot udzielający pożyczek pozabankowych, tak również konsument może zapoznać się ze swoim statusem w wymienionych rejestrach dłużników i w bazie BIK. Sprawdzenie klienta w bazach, to tylko jeden z elementów oceny jego zdolności kredytowej, mającej na celu oszacowania tego, jakie są jego możliwości uregulowania zobowiązania w wyznaczonym terminie. Firma pożyczkowa musi maksymalnie zredukować ryzyko udzielenia pożyczki osobie niewypłacalnej.

Najlepsza firma pożyczkowa

Podobnie jak to ma miejsce w przypadku wyboru banku i kredytu gotówkowego, również przy wyborze firmy pożyczkowej, zastanawiamy się gdzie pożyczyć. Pierwsza pożyczka za darmo jest nadal skutecznym chwytem reklamowym, ale takich ofert jest całkiem sporo.

Klienci firm pożyczkowych mogą sprawdzić informację dotyczące podmiotu, czy nie widnieje np. na „czarnej liście” KNF, jak również zapoznać się z opiniami na jej temat w internecie. Jak widać nie tylko firmy pożyczkowe dbają o bezpieczeństwo pożyczonych pieniędzy, ale również potencjalni klienci firm pożyczkowych, sprawdzając od kogo pożyczają pieniądze.

Jak sprawdzić firmę pożyczkową?

Przede wszystkim należy pożyczać pieniądze wyłącznie od sprawdzonych firm pożyczkowych. Warto sprawdzić, czy dany podmiot znajduje się w Rejestrze Firm Pożyczkowych (RFP). Jeżeli firma pożyczkowa znajduje się w rejestrze, możemy bezpiecznie pożyczyć. Nie oznacza to jednak, że jeżeli firmy w rejestrze nie ma, to nie korzystamy z oferty pożyczkowej. Należy wówczas podjąć kolejne kroki w celu sprawdzenia i oceny firmy pożyczkowej.

Pierwszym krokiem jest odwiedzenie strony internetowej firmy, w której chcemy skorzystać z pożyczki. Profesjonalny wygląd, konkretna informacja na temat pożyczek, przykład reprezentatywny pożyczki, dane teleadresowe nie są oczywiście wyznacznikiem uczciwości firmy, ale z pewnością wyglądają bardziej wiarygodne.

Następnym krokiem powinno być już wspomniane zapoznanie się z opiniami na temat firmy pożyczkowej. Należy jednak podchodzić do nich z pewnym dystansem, ponieważ wiele z nich będzie skrajnych: od zachwytów, aż po bardzo negatywne opinie. Musimy brać pod uwagę, że wiele z nich jest pisanych przez osoby współpracujących z tymi podmiotami.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy dany podmiot nie znajduje się na „czarnej liście” KNF, czyli czy nie jest prowadzone w stosunku do niej postępowanie prokuratorskie: lista ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Na pewno dobrym źródłem informacji o pożyczkach są porównywarki pożyczek pozabankowych, ale tylko wyłącznie te sprawdzone na rynku! Umożliwiają one wyszukanie konkretnej pożyczki o zadanych parametrach.

Zestawianie firm pożyczkowych ułatwia zapoznanie się ofertą pożyczki oraz ocenę i wybór firmy pożyczkowej. Nie powinniśmy korzystać z dostępnych rankingów chwilówek czy pożyczek ratalnych, bo niekoniecznie wysoka pozycja na takiej liście świadczy o tym, że właśnie ta firma pożyczkowa ma korzystną ofertę.

Na koniec: zawsze czytajmy umowy przed jej podpisaniem. Dopiero dokładna analiza umowy i regulaminu pozwala na bezpieczne podjęcie decyzji. Odstąpić od umowy możemy w ciągu 14 dni od dnia jej podpisania.

O zdrowym rozsądku nie powinniśmy wspominać, ponieważ o niego musimy zadbać sami i nie pomoże nam w tym żadna strona internetowa, opinia lub instytucja kontrolująca.

Pierwsza pożyczka pozabankowa

Biorąc pożyczkę pozabankową przeważnie nie myślimy o kolejnej w przyszłości. Istotne jest jednak, aby mimo wszystko zapoznać się z kosztem pożyczki standardowej, czyli pożyczki niepromocyjnej w konkretnej firmie pożyczkowej. Nie trzeba wspominać o regulowaniu zadłużenia w terminie, aby uniknąć odsetek karnych lub postępowania windykacyjnego.

Dodatkowym pozytywnym aspektem spłaty pożyczki w terminie, jest budowanie pozytywnych relacji z firmą pożyczkową. Firmy pożyczkowe oferują coraz częściej swoim dobrym klientom programy lojalnościowe, co pozwala pożyczać taniej. Jak widać, obu stronom zależy na tam, aby wiedzieć z kim rozpoczynają współpracę.

W przypadku chwilówek internetowych dość łatwo jest zweryfikować podmiot udzielający pożyczek, trudniej, jeżeli chodzi o pożyczki ratalne. Jednakże i w tym przypadku jest kilka firm pożyczkowych internetowych, które się w takich pożyczkach specjalizują i z których usług można skorzystać.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok