Co trzeba mieć żeby wziąć kredyt gotówkowy?

Jakie wymogi należy spełnić, aby móc skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy? A czy pożyczka gotówkowa jest tym samym co kredyt gotówkowy? Krótko i na temat: sprawdź jakie są warunki podstawowe, aby uzyskać finansowanie z banku.
co trzeba mieć żeby wziąć kredyt gotówkowy
Co trzeba mieć żeby wziąć kredyt gotówkowy? Źródło: kredytyporownywarka.pl

Z artykułu dowiesz się między innymi:

Czym się różni pożyczka od kredytu gotówkowego?

Czy pomiędzy kredytem, a pożyczką gotówkową zachodzą jakieś szczególne różnice? W zasadzie oba terminy używane są zamiennie, traktowane jako synonimy, i to nie tylko przez „zwykłych” konsumentów, ale często i przez ekspertów finansowych i bankowców. W rzeczywistości są to dwa różne produkty kredytowe.

Każdy kredyt, w tym kredyt gotówkowy również, udzielany jest na podstawie Prawa bankowego. A pożyczka? Na podstawie Kodeksu cywilnego. Udzielając kredytu bank przekazuje kredytobiorcy (stronie umowy kredytowej) określoną kwotę pieniędzy:

  • na określony cel,
  • określony czas.

Kredytobiorca zobowiązany jest zwrócić pożyczony kapitał wraz z odsetkami w ustalonym terminie. Najczęściej odbywa się to w ratach miesięcznych, zgodnie z harmonogramem spłat dołączonym do zawartej umowy.

W przypadku pożyczki na własność pożyczkobiorcy przenoszą są środki pieniężne lub rzeczy oznaczone co do gatunku. Oczywiście pożyczkobiorca jest również zobowiązany do zwrotu tej samej ilości pieniędzy lub rzeczy – co do tego samego gatunku i jakości. Co jest również istotne, pożyczka może być bezpłatna, a więc nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami.

I takie pożyczki gotówkowe bez kosztów (RRSO 0%) są niekiedy oferowane w firmach pożyczkowych internetowych dla nowych klientów.

Warto również zaznaczyć, że w przypadku pożyczki gotówkowej spłata może się odbywać w ratach tygodniowych, miesięcznych lub w formie jednorazowej spłaty pożyczki.

Kodeks cywilny nie zobowiązuje również pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy do podpisania umowy, jeżeli jej wartość nie przekracza 1000 zł.

Propozycje kredytowe w bankach:

Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe, ze względu na inne regulacje prawne, mogą być udzielane wyłącznie przez banki oraz Spółdzielcze Kasy-Oszczędnościowo Kredytowe (SKOK).

Pożyczki gotówkowe znajdziemy również w ofercie banków i SKOK-ów, ale przede wszystkim kojarzone są z instytucjami finansowymi, takimi jak powszechnie znane firmy pożyczkowe (stacjonarne i i internetowe).

Z tej krótkiej charakterystyki obu produktów wynika, że kryteria i warunki uzyskania pożyczki gotówkowej są mniej restrykcyjne niż kredytu gotówkowego. Tak, to prawda. Udzielenie pożyczki nie jest tak mocno obwarowane regulacjami prawnymi, ale nie oznacza to wcale, że z tej formy finansowania skorzysta absolutnie każda zainteresowana osoba!

Firmy pożyczkowe muszą działać w granicach prawa i się do niego stosować. Ponieważ jednak pożyczki udzielają z własnego kapitału, to kryteria rozpatrywania wniosków mogą być nieco mniej rygorystyczne. Niemniej jednak, każdy taki podmiot jest zobowiązany do sprawdzenia i rzetelnej oceny zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Dotyczy to zarówno firm pożyczkowych, jak i banków oraz SKOK-ów.

Podstawowy warunkiem, aby złożyć wniosek o kredyt jest wymóg pełnoletności oraz pełnej zdolności do czynności prawnych. W związku z czym należy posiadać dowód osobisty oraz numeru PESEL. Dokument tożsamości będzie potrzebny już na etapie pierwszego kontaktu z bankiem.

Jednak samo posiadanie dowodu osobistego nie wystarczy do uzyskania kredytu gotówkowego. Bardzo ważnym elementem oceny kredytowej jest zdolność kredytowa oraz wiarygodność kredytowa w BIK.

Banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe mają obowiązek zweryfikować zdolność kredytową, czyli możliwości uregulowania zadłużenia na określonych warunkach. W tym celu sięgają po dostarczone przez klienta dokumenty z miejsca zatrudnienia, ale również niekiedy sprawdzą historię rachunku bankowego.

Sprawdzenie zdolności kredytowej jest istotne zarówno dla banku – bezpieczeństwo pożyczonych pieniędzy, ale i dla klienta. Decyzja odmowna możne oznacza, że nasza sytuacja finansowanie nie jest najlepsza.

Oczywiście wnioskodawca nie otrzyma dużego Kredyt gotówkowy przy najniższej krajowej, ale jeżeli mamy kilka zobowiązań, to odmowa udzielenia finansowania może uchronić nas przed przekredytowaniem i kłopotami finansowymi.

Nie należy również zapominać o drugim elemencie oceny kredytowej, a jakim jest wiarygodność kredytowa w BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

Co bank sprawdza przy kredycie gotówkowym? Również wiarygodność kredytową

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja zbierająca i udostępniająca informacje dotyczące historii kredytowej konsumentów w Polsce.

Jej głównym zadaniem jest gromadzenie danych o zobowiązaniach finansowych, takich jak kredyty, pożyczki, karty kredytowe czy debetowe, wraz z informacjami o terminowych lub opóźnionych spłatach.

Dlaczego posiadanie pozytywnej historii kredytowej jest istotne? Z kilku powodów:

1. Większa wiarygodność finansowa. Pozytywna historia kredytowa świadczy o rzetelnym podejściu do spłaty zobowiązań finansowych, co z kolei wpływa na postrzeganie kredytobiorcy jako wiarygodnego partnera finansowego.

2. Łatwiejszy dostęp do kredytu. Przede wszystkim banki, ale i coraz częściej firmy pożyczkowe przy ocenie wiarygodności kredytowej korzystają z danych zgromadzonych w BIK. Pozytywna historia kredytowa może zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu czy pożyczki.

3. Lepsze warunki kredytowe. Osoby z dobrą historią kredytową mają zazwyczaj szansę na uzyskanie lepszych warunków finansowych, na przykład niższe oprocentowanie.

Należy oczywiście zawsze pamiętać o terminowej spłacie zaciągniętego zobowiązania, aby utrzymać pozytywną historię kredytową, co w oczywisty sposób będzie miało przełożenie na ocenę kredytową w przyszłości.

Czy warunki uzyskania kredytu gotówkowego są takie same dla każdego?

Nie. Właśnie o to chodzi, że oferta kredytowa czy pożyczkowa jest indywidualna i musi uwzględniać ocenę kredytową osoby składającej wniosek.

Dodatkowo propozycje banków zmieniają się na przestrzeni tygodni, uzależnione od panującej sytuacji gospodarczej, podejmowanych działań marketingowych czy aktualnych potrzeb kredytobiorców.

To wszystko również oznacza, że propozycje nie są uniwersalne i jednakowe. Znajdziemy kredyty gotówkowe tańsze i droższe, a bez porównania indywidualnych ofert nie mamy możliwości wskazania tej najbardziej korzystnej.

Dlatego w każdym przypadku, kiedy tylko podejmujemy decyzję o skorzystaniu z finansowania zewnętrznego (banki, firmy pożyczkowe) należy:

1. Zapoznać się z propozycjami banków.
2. Dokonać wstępnej analizy warunków kredytowania.
3. Skontaktować się z przynajmniej dwoma bankami, aby sprawdzić i porównać koszty całkowite.

Pamiętaj, że każdy wniosek kredytowy/pożyczkowy jest rozpatrywany indywidualnie i przy pozytywnej ocenie można negocjować warunki kredytowania (jeżeli jest to propozycja promocyjna, to będzie trudniej).

Jeśli zatem potrzebujesz funduszy na dowolny cel, to można rozważyć skorzystanie z kredytu gotówkowego, mając jednak na uwadze, że za pożyczenie kapitału należy zapłacić określoną cenę.

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok