Co to jest scoring kredytowy?

Klient, który wnioskuje o kredyt musi wypełnić wniosek kredytowy. Dane z takiego wniosku są wprowadzane do systemu informatycznego, a następnie specjalna karta scoringowa przydziela poszczególnym zmiennym odpowiednie wagi. Liczba zsumowanych punktów stanowią ocenę zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.

co to jest scoring kredytowy

Scoring punktowy, to najbardziej popularna i najczęściej stosowana odmiana scoringu. Co więcej, taki wnioskodawca jest dodatkowo porównywany do stworzonego przez bank idealnego klienta. Im bliższy jest tego wzorca, tym większą dostaje liczbę punktów scoringowych.

Zdolność kredytowa. Co wpływa i jak poprawić?

Dlaczego w jednym banku mamy zdolność kredytową, a w drugim już nie? Ponieważ banki stosują własne, często mocno subiektywne oceny i dlatego jedne zaakceptują wniosek, a inne odrzucą. Dlatego również ta sama oferta kredytowa dla jednego klienta będzie miała lepsze parametry, niż dla drugiego.

Więcej na temat scoringu przeczytasz tutaj: Kredyt Konsolidacyjny i Scoring Kredytowy – scoring kredytowy i bankowy. W przypadku pożyczek pozabankowych ważne informacje dotyczące oceny kredytowej zostały zamieszczone w artykule: Firmy pożyczkowe w Internecie Współpracują z BIK.

Tagi: scoring kredytowy, scoring kredyt hipoteczny, scoring bankowy, metody oceny zdolności kredytowej.

1 komentarz do “Co to jest scoring kredytowy?”

  1. Jedno jest pewne: im wyższy, tym lepsza ocena kredytowa i lepsze warunki na jakich może być udzielony kredyt. I tutaj nie ma znaczenia czy jest to kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok