co to jest scoring kredytowyKlient, który wnioskuje o kredyt musi wypełnić wniosek kredytowy. Dane z takiego wniosku są wprowadzane do systemu informatycznego, a następnie specjalna karta scoringowa przydziela poszczególnym zmiennym odpowiednie wagi. Liczba zsumowanych punktów stanowią ocenę zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.

Scoring punktowy, to najbardziej popularna i najczęściej stosowana odmiana scoringu. Co więcej, taki wnioskodawca jest dodatkowo porównywany do stworzonego przez bank idealnego klienta. Im bliższy jest tego wzorca, tym większą dostaje liczbę punktów scoringowych.

Co wpływa i jak poprawić zdolność kredytową

Dlaczego w jednym banku mamy zdolność kredytową, a w drugim już nie? Ponieważ banki stosują własne, często mocno subiektywne oceny i dlatego jedne zaakceptują wniosek, a inne odrzucą. Dlatego również ta sama oferta kredytowa dla jednego klienta będzie miała lepsze parametry, niż dla drugiego.

Więcej na temat scoringu przeczytasz tutaj: Kredyt Konsolidacyjny i Scoring Kredytowy – scoring kredytowy i bankowy. W przypadku pożyczek pozabankowych ważne informacje dotyczące oceny kredytowej zostały zamieszczone w artykule: Firmy pożyczkowe w Internecie Współpracują z BIK.

Tagi: scoring kredytowy, scoring kredyt hipoteczny, scoring bankowy, metody oceny zdolności kredytowej.

Pozostałe: Pożyczki Pozabankowe: Pożyczki Krótkoterminowe - Pożyczki Na Raty | Konta bankowe: Konta Osobiste - Konta Firmowe.