Klient, który wnioskuje o kredyt musi wypełnić wniosek kredytowy. Dane z takiego wniosku są wprowadzane do systemu informatycznego, a następnie specjalna karta scoringowa przydziela poszczególnym zmiennym odpowiednie wagi. Liczba zsumowanych punktów stanowią ocenę zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.
Scoring punktowy, to najbardziej popularna i najczęściej stosowana odmiana scoringu. Co więcej, taki wnioskodawca jest dodatkowo porównywany do stworzonego przez bank idealnego klienta. Im bliższy jest tego wzorca, tym większą dostaje liczbę punktów scoringowych.
Dlaczego w jednym banku mamy zdolność kredytową, a w drugim już nie? Ponieważ banki stosują własne, często mocno subiektywne oceny i dlatego jedne zaakceptują wniosek, a inne odrzucą. Dlatego również ta sama oferta kredytowa dla jednego klienta będzie miała lepsze parametry, niż dla drugiego.
Więcej na temat scoringu przeczytasz tutaj: Kredyt Konsolidacyjny i Scoring Kredytowy – scoring kredytowy i bankowy. W przypadku pożyczek pozabankowych ważne informacje dotyczące oceny kredytowej zostały zamieszczone w artykule: Firmy pożyczkowe w Internecie Współpracują z BIK.
Tagi: scoring kredytowy, scoring kredyt hipoteczny, scoring bankowy, metody oceny zdolności kredytowej.
Jedno jest pewne: im wyższy, tym lepsza ocena kredytowa i lepsze warunki na jakich może być udzielony kredyt. I tutaj nie ma znaczenia czy jest to kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy.