Co to jest restrukturyzacja kredytu?

2024-03-16 – ostatnia aktualizacja

Podpisując umowę kredytową, zarówno klient, jak i bank podejmują pewne ryzyko. Żadna ze stron nie jest w stanie przewidzieć przyszłości i zagwarantować, że nie będzie żadnych problemów ze spłaceniem zobowiązania. Może zdarzyć się sytuacja, że przyszłość finansowa kredytobiorcy ulegnie, mniejszemu lub większemu, pogorszeniu. Przeczytaj czym jest restrukturyzacja kredytu.
restrukturyzacja kredytu rodzaje
Co to jest restrukturyzacja kredytu? Źródło: kredytyporownywarka.pl
Restrukturyzacja zadłużenia – zmiana warunków umowy kredytowej (podpisanie aneksu do umowy), możliwa w sytuacji, kiedy zmieniła się sytuacja kredytobiorcy (np. w przypadku utraty pracy) i regulowanie rat nie jest możliwe wg ustalonego harmonogramu. Doradca kredytowy może wówczas zaproponować najlepsze rozwiązanie, akceptowane przez obie stron umowy.

W dużej mierze od nas samych zależy jak szybko i z jakim skutkiem poradzimy sobie z trudnościami. Należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem, i to nie w sytuacji, kiedy JUŻ pojawiły się kłopoty w spłacie zobowiązań, ale w momencie, kiedy takie kłopoty pojawią się na horyzoncie. Tylko wówczas jest szansa, że wspólnie z bankiem znajdziemy najlepsze wyjście z zaistniałej sytuacji.

Brak woli współpracy, unikanie kontaktu i „chowanie głowy w piasek” do niczego dobrego nie doprowadzi. Sprawi tylko, że problemy się pogłębią: zostaną naliczone odsetki karne, koszty upomnień i ostatecznie sprawa trafi do sądu i tym samym utracimy zdolność i wiarygodność kredytową. W takiej sytuacji żadnego kredytu, w żadnym banku nie otrzymamy.

Bankowi również zależy na tym, aby sprawę pozytywnie rozwiązać i uniknąć dodatkowych kosztów (koszty związane z rezerwą obowiązkową wynikającą z nieterminowo regulowanych zobowiązań).

Jakie są możliwe rozwiązania w przypadku restrukturyzacji zadłużenia

Istnieje kilka możliwości, jakie bank może zaproponować kredytobiorcy. Wszystko zależy od sytuacji, w której się znalazł i od jego wiarygodności i zdolności kredytowej.

W ramach restrukturyzacji banki najczęściej podejmują następujące działania.:

  • wydłużają okres spłaty kredytu, w ten sposób rata kredytowa będzie mniejsza,
  • bank może zgodzić się na czasowe zawieszenie spłaty kredytu – od miesiąca do nawet i kilku miesięcy,
  • zmiana harmonogramu spłaty kredytu, który będzie dostosowany do możliwości kredytobiorcy,
  • zmiana parametrów kredytu, np. zmniejszenie oprocentowania nominalnego – ustanawiając jednocześnie dodatkowe zabezpieczenie,
  • zobowiązanie może zostać przeniesione na innego kredytobiorcę, np. kogoś z członków rodziny,
  • jeżeli posiadamy kilka kredytów i pożyczek, bank może zaproponować konsolidację kredytową w jeden kredyt, z mniejszą ratą – jest to kredyt konsolidacyjny,
  • umorzyć część kapitału lub odsetek.

Indywidualne podejście banku do restrukturyzacji kredytów

Każde rozwiązania podjęte wspólnie przez bank i kredytobiorcę powinny być dopasowane do indywidualnego przypadku. Powtórzyć należy jeszcze raz, że tylko niezwłoczne działania, podjęte odpowiednio wcześniej, pomogą zapobiec katastrofie finansowej.

1. Przed wizytą w banku przygotuj propozycję restrukturyzacji zadłużenia.

2. Zapoznaj się z propozycjami doradcy kredytowego w banku.

3. Bank może poprosić o przedstawienia dokumentów potwierdzających pogorszenie się sytuacji finansowej (np. w przypadku utraty pracy – zaświadczenie z Urzędu Pracy).

4. Jeżeli powstały przeterminowane zobowiązania, jeżeli jest to możliwe należy je uregulować.

5. Jeżeli mamy dokumenty, które potwierdzają źródło dochodu, należy zabrać je ze sobą do placówki.

6. W przypadku kiedy spłacasz pożyczki pozabankowe dobrze byłoby je jak najszybciej uregulować – zastanów się nad konsolidacją z dodatkową gotówką, którą możesz przeznaczyć na ten cel.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok