Co to jest kredyt samochodowy?

2024-03-16 – ostatnia aktualizacja

Kredyt samochodowy jest to kredyt celowy, nie tylko z przeznaczeniem na zakupu ruchomości jaką jest samochód, ale również korzystając z takiej formy finansowania, możemy skredytować kupno np.: przyczepy, skutera czy też łodzi z silnikiem motorowym.
co to jest kredyt samochodowy
Co to jest kredyt samochodowy? Źródło: kredytyporownywarka.pl

Kredyt może być udzielony zarówno na zakup samochodu nowego, jak i używanego. Należy jednak wziąć pod uwagę, że przy starszych autach, koszt kredytu jest z reguły większy. Maksymalny okres kredytowania wynosi około 6-8 lat.

Gdzie uzyskać kredyt samochodowy?

O kredyt możemy starać się w każdym banku uniwersalnym, jak i w tzw. bankach samochodowych, wspierające sprzedaż danego koncernu samochodowego.

Poszukiwania powinniśmy rozpocząć od banku, który obsługuje nasz rachunek osobisty i z którego usług korzystamy na co dzień. W takiej sytuacji możemy liczyć na bardziej preferencyjne traktowanie, ponieważ bank ma wgląd do historii naszego rachunku. Można również oczekiwać od banku niższej prowizji, jak również rezygnacji z konieczności wniesienia wkładu własnego.

Gdzie obecnie najkorzystniej otrzymamy kredyt samochodowy? Jest to już sprawa indywidualna, gdyż pewne parametry kredytu są lepsze dla innych, i niekoniecznie muszą odpowiadać pozostałym.

Dokumenty, które są wymagane w ubieganiu się o kredyt samochodowy

Jak w przypadku każdego kredytu bank będzie wymagał zaświadczenia o zarobkach. Odchodzi jednak od tego wymagania w przypadku, kiedy prowadzi nasz rachunek osobisty lub jeżeli wnosimy duży wkład własny. W takim przypadku powinno wystarczyć tylko oświadczenie o uzyskiwanych dochodach.

Dodatkowo przy zakupie samochodu używanego musimy dostarczyć poświadczenie z rejestru zastawów, o braku ustanowienia zastawu na kupowanej ruchomości. W przypadku kupna samochodu na raty, dochodzi również wykupienie autocasco.

Dla zabezpieczenia samego kredytu, banki stosują zwykle zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie. Istnieją również, mniej popularne zabezpieczenia, takie jak: depozyt karty pojazdu, weksel in blanco lub przewłaszczenie częściowe lub warunkowe.

Kredyt samochodowy zastaw oraz przewłaszczenie

Do ustanowienia zastawu rejestrowego potrzebna jest pisemna umowa między osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu a bankiem oraz wpis do rejestru zastawu. Musi to być również odnotowane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Przewłaszczenie jako zabezpieczenie kredytu samochodowego oznacza, że kredytobiorca przenosi własność pojazdu na rzecz banku. W takiej umowie bank jednocześnie zobowiązuje się do zwrotu tytułu własności w przypadku spłaty kredytu samochodowego. Oznacza to również, że danego pojazdu nie możemy sprzedać, jak i również dokonywać jakichkolwiek poważnych przeróbek technicznych.

A może pożyczka lub kredyt gotówkowy na zakup samochodu? Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy?
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok