Kredyt samochodowy jest to kredyt celowy, nie tylko z przeznaczeniem na zakupu ruchomości jaką jest samochód, ale również korzystając z takiej formy finansowania, możemy skredytować kupno, np.: przyczepy, skutera czy też łodzi z silnikiem motorowym.

Kredyt może być udzielony zarówno na zakup samochodu nowego, jak i używanego. Należy jednak wziąć pod uwagę, że przy starszych autach, koszta kredytu są z reguły większe. Maksymalny okres kredytowania wynosi około 6-8 lat.

Gdzie uzyskać kredyt samochodowy?

O kredyt możemy starać się w każdym banku uniwersalnym, jak i w tzw. bankach samochodowych, wspierające sprzedaż danego koncernu samochodowego. Poszukiwania powinniśmy rozpocząć od banku, który obsługuje nasz rachunek osobisty i z którego usług korzystamy na co dzień. W takiej sytuacji możemy liczyć na bardziej preferencyjne traktowanie, ponieważ bank ma wgląd do historii naszego rachunku. Można również oczekiwać od banku niższej prowizji, jak również rezygnacji z konieczności wniesienia wkładu własnego.

Gdzie obecnie najkorzystniej otrzymamy kredyt samochodowy? Jest to już sprawa indywidualna, gdyż pewne parametry kredytu są lepsze dla innych, i niekoniecznie muszą odpowiadać pozostałym.

Dokumenty, które są wymagane w ubieganiu się o kredyt samochodowy

Jak w przypadku każdego kredytu bank będzie wymagał zaświadczenia o zarobkach. Odchodzi jednak od tego wymagania, w przypadku kiedy prowadzi nasz rachunek osobisty lub jeżeli wnosimy duży wkład własny. W takim przypadku powinno wystarczyć tylko oświadczenie o uzyskiwanych dochodach.

Dodatkowo przy zakupie samochodu używanego musimy dostarczyć poświadczenie z rejestru zastawów, o braku ustanowienia zastawu na kupowanej ruchomości. W przypadku kupna samochodu na raty, dochodzi również wykupienie autocasco (Przeczytaj dodatkowo: Jakie są korzyści z ubezpieczenia OC i czy jest ono wymagane).

Dla zabezpieczenia samego kredytu, banki stosują zwykle zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie. Istnieją również, mniej popularne zabezpieczenia, takie jak: depozyt karty pojazdu, weksel in blanco lub przewłaszczenie częściowe lub warunkowe.

Zastaw oraz przewłaszczenie

Do ustanowienia zastawu rejestrowego potrzebna jest pisemna umowa między osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu a bankiem oraz wpis do rejestru zastawu. Musi to być również odnotowane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Przewłaszczenie jako zabezpieczenie kredytu samochodowego oznacza, że kredytobiorca przenosi własność pojazdu na rzecz banku. W takiej umowie bank jednocześnie zobowiązuje się do zwrotu tytułu własności w przypadku spłaty kredytu samochodowego. Oznacza to również, że danego pojazdu nie możemy sprzedać, jak i również dokonywać jakichkolwiek poważnych przeróbek technicznych.

Pozostałe: Pożyczki Pozabankowe: Pożyczki Krótkoterminowe - Pożyczki Na Raty | Konta bankowe: Konta Osobiste - Konta Firmowe | FAQ.

Jedna odpowiedź

  1. Ja brałam zwykłą pożyczkę gotówkową na samochód, bo kupowałam w komisie.

Komentowanie zostało wyłączone.