Co to jest kredyt konsolidacyjny i jakie zobowiązania można skonsolidować?

Nie spotkałeś się wcześniej z kredytem konsolidacyjnym? Nie wiesz co to jest i na czym polega konsolidacja zobowiązań bankowych? Jaki są zasadnicze założenia i cele konsolidacji? Z którymi bankami możesz się skontaktować w sprawie kredytu? Zbyt dużo pytań? Nie przejmuj się, poniżej znajdziesz krótki poradnik w tym temacie.

Decyzję o konsolidacji różnych kredytów i pożyczek bankowych podejmuje się najczęściej w ściśle określonych sytuacjach, i chociaż jest to kredyt konsumencki, to nie jest przeznaczany na bieżącą konsumpcję, tylko na spłatę posiadanych zobowiązań. Jeżeli zdecydujesz się na taki kredyt, to zamiast kilku rat płaconych do różnych banków, będziesz płacić tylko jedną (i przeważnie znacznie niższą) ratę w jednym banku, który przeprowadzi konsolidację wybranych zobowiązań.

Co to jest kredyt konsolidacyjny i jakie zobowiązania można skonsolidować?

Co to jest kredyt konsolidacyjny i jak działa w praktyce?

Kredyt konsolidacyjny może być udzielony tylko przez bank oraz SKOK-i. Kredytu nie otrzymasz zatem w firmie pożyczkowej. Jest to kredyt celowy (najczęściej gotówkowy), udzielony przez bank na spłatę zobowiązań wyszczególnionych we wniosku kredytowym. Co ważne: nie musisz się martwić o spłatę starych zobowiązań, ponieważ to bank spłaca Twoich wierzycieli, a tym samym pieniędzy z kredytu nie otrzymujesz na rachunek bankowy.

Inna jest sytuacja, kiedy korzystasz z pożyczki konsolidacyjnej – wówczas pieniądze są przelewane na Twój rachunek, ale to Ty sam spłacasz wybrane zobowiązania, w terminie wyznaczonym przez bank.
W przypadku, kiedy korzystasz z kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówkową (środki, które możesz przeznaczyć na dowolny cel), to te dodatkowe środki są przeznaczone do Twojej dyspozycji i trafiają na Twoje bankowe konto.

Konsolidacja pozwala zatem płacić tylko jedną ratę i jednocześnie samodzielnie decydujesz, które kredyty chcesz „połączyć„.

Niższa rata kredytowa. Poprawa płynności finansowej

Najważniejszą cechą konsolidacji jest obniżenie raty kapitałowo-odsetkowej w porównaniu do sumy wszystkich spłacanych poprzednio rat. W ten sposób zmniejsza się strona wydatkowa w Twoim domowym budżecie i dzięki temu więcej pieniędzy pozostaje do Twojej dyspozycji – mówimy wówczas, że zwiększa się Twoja płynność finansowa lub zwiększa się Twój rozporządzalny budżet. Nie bierze się to jednak z niczego.

Niższa rata kredytowa jest mniejsza z powodu wydłużenia czasu kredytowania. Ale z drugiej strony, im dłużej spłacasz kredyt, tym większy jest koszt naliczonych odsetek. Ich wysokość zależy przede wszystkim od oprocentowania nominalnego kredytu, wysokości kredytu, czasu kredytowania oraz systemy rat kredytowych (malejące lub równe). Nie można również zapominać o kosztach pozaodsetkowych, np. prowizji (naliczana jako pewien procent od wysokości udzielonego kredytu), ubezpieczeniu czy opłatach dodatkowych.

To wszystko oznacza, że w ostatecznym rozrachunku musisz oddać więcej niż tylko pożyczony kapitał (całkowita kwota do zapłaty = wysokość kredytu + całkowity koszt) oraz to, że wysokość Twojego całkowitego zadłużenia wzrośnie.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny? Dla każdego?

Żaden kredyt nie jest dla każdego. Reklamy kredytów i pożyczek są wyłącznie propozycjami, ale nie ofertami. Zanim jakikolwiek bank podejmie decyzję o udzieleniu kredytu, ma obowiązek zbadania Twojej sytuacji finansowej, zdolności kredytowej oraz historii kredytowej w BIK. Nie wierz w reklamy typu „kredyt bez BIK” – nie ma takiej opcji i możliwości.

W zależności od sposobu i procedury wnioskowania o kredyt, bank może poprosić Ciebie o dostarczenie zaświadczenia o dochodach, formie zatrudnienia (umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony, umowa zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej, renta lub emerytura) czy wykazu aktualnego zadłużenia.

Jakie kredyty mogą podlegać konsolidacji?

Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę innych zobowiązań bankowych. Najczęściej są to kredyty i pożyczki:

  • gotówkowe,
  • ratalne,
  • samochodowe.

Konsolidacji w niektórych bankach podlegają również kredyty i pożyczki:

  • hipoteczne,
  • konsolidacyjne,
  • w rachunku bankowym (ROR),
  • karty kredytowe.

Czy warto jest skorzystać z konsolidacji kredytowej?

Z pewnością konsolidacja kredytowa to rozwiązanie, które ułatwia kontrolować domowy budżet i polepszyć sytuację finansową, bez konieczności zwiększania dochodów lub ograniczania innych wydatków. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu należy pamiętać tylko o jednej racie (jeden termin płatności), a dodatkowo zwiększysz swoją zdolność kredytową.

Jest to jednak sprawa indywidualna i zależy przede wszystkim od aktualnej i przewidywanej sytuacji finansowej.

Co prawda konsolidacja kredytów umożliwia obniżenie raty w porównaniu do sumy spłacanych wcześniej zobowiązań, ale należy wziąć pod uwagę, że odbywa się to kosztem zwiększenia zadłużenia. Jeżeli straciłeś np. jedno ze źródeł dochodu, albo planujesz za jakiś czas większe wydatki, to warto takie rozwiązanie wziąć pod uwagę. Pamiętaj jednak zawsze o tym, aby dokładnie przeanalizować propozycję przedstawioną przez bank (z uwzględnieniem kosztów całkowitych), Twoją sytuację finansową, jak i potrzeby i możliwości.

Autor: Eksperci kredytyporownywarka.pl
Temat: „Co to jest kredyt konsolidacyjny i jakie zobowiązania można skonsolidować?”
Data: 25.08.2021 r.
Tagi: konsolidacja kredytów, kredyty konsolidacyjne, oferty w bankach.
Podziel się artykułem na stronie, fb:
https://kredytyporownywarka.pl/co-to-jest-kredyt-konsolidacyjny-i-jakie-zobowiazania-mozna-skonsolidowac/

3 thoughts on “Co to jest kredyt konsolidacyjny i jakie zobowiązania można skonsolidować?”

  1. Kredyt konsolidacyjny jest o wiele bardziej rozsądniejszym wyjściem, niż zaciąganie pożyczki pozabankowej, aby zapłacić za ratę. Warto jest wziąć pod uwagę takie rozwiązanie, jeżeli mamy dobrą wiarygodność w BIK.

  2. Już od pewnego czasu zastanawiam się czy kredyty konsolidacyjne są opłacalne i co to jest wogóle. Często jest ciężko dowiedzieć się, czy kredyt konsolidacyjny się opłaca. Obawiam się, że jednak, że będę w sumie płacił znacznie więcej (więcej do oddania), i przez dłuższy czas. Stoję przed poważną decyzją i na pewno skorzystam z tego, co to przeczytałem.

  3. Z konsolidacyjnych kredytów nie warto korzystać w sytuacji, kiedy jesteś w stanie spłacać zobowiązania, które już mamy. Po konsolidacji zapłacimy więcej. Ale jeżeli nie można zacisnąć pasa, a raty są jednak zbyt wysokie, to nie ma innej możliwości niż tylko kredyt na skonsolidowanie kredytów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok