Co to jest faktoring i kto może skorzystać?

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-03-18 – ostatnia aktualizacja

Co to jest faktoring? Jest to z pewnością coraz bardziej popularna odpowiedź na zatory płatnicze. Faktoring zapewnia firmie finansowanie bieżącej działalności oraz jednocześnie wpływa na polepszenie i poprawę płynności finansowej. Dzięki skorzystaniu z usługi faktoringu przedsiębiorca (firma) może terminowo, a nawet i przed wymaganym terminem uregulować swoje zobowiązania.
co to jest faktoring i kto może skorzystać
Co to jest faktoring i kto może skorzystać? Źródło: kredytyporownywarka.pl

Faktoring świadczony jest przez FAKTORA i polega na wykupieniu faktur od klienta, który jest wykonawcą usług lub dostawcą towarów na rzecz innych podmiotów.

Jak działa faktoring

W jaki sposób działa faktoring? Zasada działania faktoringu polega na zamianie wierzytelności na gotówkę, czyli przekazania przez klienta FAKTOROWI wybranych faktury przed terminem ich płatności. W takiej sytuacji FAKTOR finansuje przedstawione faktury klienta, polegające na wypłaceniu środków za faktury bezpośrednio na rachunek firmowy klienta. Kontrahent natomiast jest zobowiązany dokonać płatności za wystawioną fakturę na konto FAKTORA.

Do kogo jest skierowany faktoring?

Dla kogo jest kierowana usługa faktoringu? Jest to rozwiązanie dla firm, które w danym momencie poszukują szybkich źródeł finansowania. W praktyce pieniądze za faktury firma otrzymuje bardzo szybko, ponieważ FAKTOR płaci za fakturę w momencie kiedy została przekazana ona przez klienta.

Jaka jest cena faktoringu?

Ile kosztuje faktoring? Koszt faktoringu uzależniony jest nie tylko od wyboru firmy świadczącej tego rodzaju usługi, ale i od produktu. Może to być stała, miesięczna opłatę za limit faktoringowy, stała opłata abonamentowa, ale może i to być również dzienna prowizja od sfinansowanej faktury.

Innymi kosztami, które mogą być zawarte w umowie faktoringowej, to np. odsetki od udzielonej zaliczki czy dziennie oprocentowanie oparte na stawce referencyjnej WIBOR (plus marża FAKTORA).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok