Co to jest bank samochodowy?

2023-11-26 – ostatnia aktualizacja

W Polsce istnieją banki udzielające kredyty i pożyczki na zakup samochodu. Ale czy są banki, które specjalizują się wyłącznie w udzielaniu kredytów na kupno samochodu? Tak. Na rynku bankowym istnieją tzw. banki samochodowe, powołane do życia przez duże koncerny motoryzacyjne.

bank samochodowy

Każdy liczący się koncern motoryzacyjny posiada „swój bank”. Między innymi możemy wyróżnić:

  • Volkswagen Bank (zakup samochodu marki Volkswagen, Audi, SEAT, ŠKODA, Porsche i Volkswagen użytkowe.),
  • Toyota Bank (finansowanie nowych samochodów Toyota i Lexus oraz samochodów wszystkich marek),
  • Fiat Bank (finansowanie zakupu nowych samochodów marki Fiat),
  • Renault Credit International Bank Polska (zakup nowych samochodów Renault w Sieci Autoryzowanych Partnerów Renault),
  • Banque PSA Finance (Peugeot + Citroën).

Banki samochodowe oczywiście najchętniej pożyczą pieniądze na zakup samochodu „własnego” samochodu. Ale są i takie, które udzielą kredytu na zakup samochodu innej marki, pod warunkiem, że jest sprzedawane w sieci dealerskiej koncernu.

Jakie plusy mają banki samochodowe? Przede wszystkim główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że mają one swoje przedstawicielstwa w salonach samochodowych. Wszystkie zatem sprawy, które związane są z uzyskaniem kredytu na zakup samochodu z salonu, zostaną załatwione w jednym miejscu. Może zostać zastosowane również tzw. procedura uproszczona, co oznacza, że jeszcze w tym samym dniu będziemy używać nowy samochód.

Czym jest gospodarka rynkowa? Podstawowe i najważniejsze cechy gospodarki rynkowej.

Jaki bank wybrać? Samochodowy czy tradycyjny?

Ponieważ istnieją zarówno banki tradycyjne, jak i banki samochodowe, to można się zastanawiać, z jakiej opcji kredytowania skorzystać.

Nie ma jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie, ponieważ oferty kredytowe (czy też bardziej precyzyjnie: propozycje kredytowe banków) w każdym miesiącu ulegają zmianą.

Wbrew pozorom, wybór banku jest… najprostszym zadaniem. Różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami kredytowymi mogą być znaczne, ale porównanie kredytów samochodowych jest łatwe. Ważniejsze Bardziej istotną sprawą jest wybór samochodu: marki i modelu, nowy czy używany, do jakiej wysokości będziemy ubiegać się o kredyt.

Zanim wybierzemy kredyt na kupno auta

Kupując kilka samochodowych, np. do firmy lub tylko jeden na własny użytek, koszt zakupu będzie miał duże znaczenie. I z dużym prawdopodobieństwem skorzystamy wówczas z kredytu na zakup samochodu. Nie ma innej możliwości, jak sprawdzenie kilku banków, i to zarówno tych tradycyjnych, jak i standardowych.

Szukać samodzielnie czy może zlecić takie porównanie specjalistycznej firmie pośrednictwa kredytowego? Jeżeli mamy czas i odpowiednią wiedzę finansową, możemy to zrobić sami. W przeciwnym razie warto skontaktować się z niezależnym podmiotem świadczącym takie usługi.

Porównując kredyty i pożyczki samochodowe, należy zwracać uwagę na całkowity koszt oraz rrso kredytu. Tylko porównując kredyty pod względem kosztów można wybrać tańszą ofertę.

Kredyt samochodowy jest najczęściej bezgotówkowy. Co to oznacza? Bank udzielając kredyt samochodowy konsumentowi lub firmie, przelewa pieniądze na rachunek firmy sprzedającej pojazd. Bank, w przypadku kredytów samochodowych (zarówno banki tradycyjne i banki samochodowe) żądają różnego typu zabezpieczeń kredytu. Może to być cesja, poręczenia, weksle czy np. wykupienia polisy AC. Banki bardzo często stawiają warunki co do wieku auta i najczęściej nie udzielają kredytów samochodowych na okres dłuższy niż 6-7 lat.

Zamiast kredytu samochodowego, można wybrać np. pożyczkę gotówkową i przeznaczyć ją na zakup samochodu. Pożyczka gotówkowa w przeciwieństwie do kredytu samochodowego może być przeznaczona na dowolny samochód, np. na 25-letni samochód z komisu w Niemczech.

Największe zalety banków samochodowych

1. Szybkość w załatwianiu formalności związanych z zakupem samochodu.
2. Brak depozytu karty pojazdu.
3. Promocje związane z zakupem auta oraz z udzieleniem kredytu.
4. Kredyt samochodowy jest tańszy, niż kredyt gotówkowy.
5. Możliwość uzyskania kredytu z odroczoną spłatą kapitału (tzw. kredyt samochodowy 50/50 – 50% wpłaty własnej, 50% płacone po roku).

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok