Co nowego w lipcu 2020 r.? Kredyty konsolidacyjne i hipoteczne w bankach

Czy łatwo jest otrzymać kredyt gotówkowy w banku? Jeżeli masz odpowiednią zdolność kredytową i pozytywną wiarygodność kredytową, to w żadnym banku nie będzie z tym kłopotu.

Co nowego w lipcu 2020 r.? Kredyty konsolidacyjne i hipoteczne w bankach

Przy ocenie zdolności kredytowej każdy bank bierze pod uwagę:

  • wysokość uzyskiwanych dochodów,
  • źródła dochodów,
  • okres przez jaki są uzyskiwane,
  • wydatki, zarówno związane z gospodarstwem domowym, jak i ze spłatą innych zobowiązań kredytowych,
  • charakterystykę jakościową.

Jest to zaledwie część elementów branych do jej wyliczenia. Przy wyliczaniu scoringu kredytowego, czyli oceny punktowej, brana jest również wiarygodność kredytowa w BIK. Nie decyduje ona o zdolności kredytowej. Im więcej punktów otrzymasz, tym nie tylko większe masz szanse na uzyskanie kredytu, ale i na korzystniejszych warunkach.

Przeczytaj również:


Kredyty konsolidacyjne zamień wysokie raty na jedną niższą

kredyty konsolidacyjne zamień wysokie raty na jedną niższą
Gdzie udać się po kredyt konsolidacyjny? Taki kredyt znajdziesz praktycznie w ofercie każdego banku. Nie zawsze najlepszą ofertą będzie ta, którą otrzymamy z „naszego” banku, który prowadzi nasz rachunek bankowy. Co prawda formalności mogą być mniejsze, ale nie oznacza to, że będzie taniej.

Warto oczywiście sprawdzić zatem kredyty konsolidacyjne dostępne w innych bankach, z tego powodu, że często posiadają promocje dla nowych klientów lub przeznaczone dla określonej grupy zawodowej.

Ubiegając się o kredyt konsolidacyjny, należy działać szybko, kiedy nie mamy zatorów płatniczych i na bieżąco spłacamy raty. Warto wziąć pod uwagę, że im lepsza jest nasza zdolność i wiarygodność kredytową, to tym lepszą ofertę kredytową możemy otrzymać.

Co daje konsolidacja? To przede wszystkim „połączenie” zobowiązań kredytowych w jeden kredyt konsolidacyjny. Dodatkowo pozwala na poprawę płynności finansowej i zdolności kredytowej (stąd możliwość uzyskania dodatkowej gotówki) oraz dzięki wydłużeniu czasu spłaty pozwala znacznie zmniejszyć nową ratę.

Przeczytaj również:


Kredyt hipoteczny? Łatwo nie jest

kredyt hipoteczny łatwo nie będzie

Warunki udzielanie kredytów hipotecznych zostały mocno zaostrzone. Czy liczba udzielanych kredytów hipotecznych jeszcze bardziej spadnie? Zależy to między innymi od tego, czy obecna recesja na rynku się pogłębi i jakie sygnały będą płynąć z gospodarki.

Droga do kupna wymarzonego mieszkania, z pomocą finansowania udzielonego przez bank, nie jest łatwa i szybka. To nie jest kredyt na 20 tys. zł, ale na 200 tys. zł i znacznie więcej. Musisz być przygotowany na wnikliwe zbadanie zdolności kredytowej, dołączenie do wniosku kredytowego wielu dokumentów i być może wielokrotnego spotkania z doradcą bankowym.

Każdy bank „ustala swoje warunki gry” i próbuje je narzucić w 100%. A Ty możesz się tylko do tej gry dostosować. Pamiętaj jednak, że nie występujesz w roli petenta! Jeżeli masz dobrą ocenę kredytową, to masz możliwości, aby wynegocjować lepsze warunki oferty kredytowej. Dodatkowo żaden bank nie ma pozycji monopolistycznej i masz możliwości zapoznania się z wieloma propozycjami.

Jednym z kluczowych parametrów, który jest brany pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowe jest stabilne źródło dochodów. Jeżeli potencjalny kredytobiorca nie ma stałego etatu, pracując na tzw. umowie „śmieciowej”, to możliwość uzyskania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu jest mocno ograniczona.

Część banków w ostatnich miesiącach podniosła wymagany wkład własny oraz marże. Wkład własny jest liczony od wartości nieruchomości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Jeżeli mieszkanie jest wyceniane na 260 tys. zł, to przy wkładzie własnym wynoszącym 10% należy przygotować 26 tys. zł, a przy 20% już 52 tys. zł.

Wkładem własnym oczywiście nie muszą być tylko i wyłącznie oszczędności. Na poczet wkładu własnego może zostać zaliczona inna nieruchomość, np. w sytuacji kiedy wnioskujesz o kredyt na budowę domu i jesteś właścicielem działki (nie obciążonej hipotecznie).

Im wyższy jest Twój wkład własny, to mniejszy kredyt hipoteczny będziesz potrzebować, a jednocześnie bank może zaproponować Tobie lepsze warunki udzielenia kredytu, np. rezygnując z prowizji lub obniżając marżę kredytową.

Więcej informacji:

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok