Chcę wziąć kredyt gotówkowy. W jakim banku?

Chcę wziąć kredyt gotówkowy w banku… Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy i w jakim banku? Jeżeli zabrakło Tobie gotówki na bieżące wydatki, remont mieszkania lub zakup samochodu, to aby je zrealizować, bardzo często sięgamy po kredyt lub pożyczkę z banku. Zanim podejmiesz decyzję i dokonasz właściwy wybór, pamiętaj, że oddasz więcej niż pożyczyłeś.

chcę wziąć kredyt gotówkowy

Z pewnością kredyty i pożyczki gotówkowe bankowe, to zdecydowanie lepsze i tańsze finansowanie niż pożyczki ratalne zaciągnięte w instytucjach pożyczkowych. Owszem, zarówno środki finansowe z pożyczki bankowej i niebankowej, można przeznaczyć na dowolny cel, ale w banku taki koszt będzie zdecydowanie niższy.

Najlepszym sposobem na porównanie kredytów oraz pożyczek gotówkowych z uwzględnieniem ceny jest oczywiście całkowity koszt kredytu oraz RRSO. Ale można również przeliczyć całkowity koszt na 1 zł pożyczonego kapitału.

I tak np. pożyczając 5 tys. zł na 40 miesięcy w jednej z firm pożyczkowych (sprawdzone parabanki przegląd firm pożyczkowych online), całkowity koszt wyniesie 6706 zł, co kosztuje nas 1,34 zł za każdą pożyczoną złotówkę!

Pożyczając taką samą kwotę na taki sam czas (5 tys. zł na 40 miesięcy), całkowity koszt wyniesie 1293,20 zł, co oznacza, że każda pożyczona złotówka kosztuje… 0,26 zł. Różnica jest zasadnicza!

W banku, przy obecnie stosowanych procedurach i standardach, gotówkę otrzymamy równie szybko i bez zbędnych formalności, podobnie zresztą jak i w instytucjach pożyczkowych. Jednak wyjdzie znacznie taniej.

Czas oczekiwania na wypłacenie środków z kredytu od momentu złożenia wniosku zależy m.in. od kanału dystrybucji (online czy standardowo), poprawności złożonego wniosku, szybkości jego rozpatrzenia, wysokości i czasu kredytowania czy wymaganych dodatkowych zabezpieczeń.

Bankowa pożyczka na dowolny cel

Kredyty gotówkowe są udzielane wyłącznie przez banki i SKOK-i. W firmach pożyczkowych można co najwyżej wziąć pożyczkę gotówkową.

Instytucje pożyczkowe nie udzielają konsumentom pożyczek hipotecznych – pod zastaw nieruchomości. Wszelkiego rodzaju pożyczki konsolidacyjne, na spłatę komornika, bez sprawdzenia BIK, są to zwykłe pożyczki gotówkowe udzielane z kapitału firmy.
Jeżeli chcesz skonsolidować kredyty i pożyczki bankowe w jeden kredyt i obniżyć wysokość nowej raty, sprawdź konsolidację i kredyty konsolidacyjne: Zalety kredytu konsolidacyjnego.

W przeciwieństwie do innych produktów kredytowych, kredytobiorca nie musi wskazywać celu przeznaczenia środków. Dzięki temu ma pełną swobodę w dysponowaniu przyznanymi pieniędzmi, dlatego jest to produkt finansowym idealny zarówno na bieżące i nieoczekiwane wydatki, jak i zaplanowane domowe inwestycje, jak remont mieszkania, zakup nowych mebli czy sprzętu AGD.

Kredyty gotówkowe, to produkt szeroko oferowany przez banki, a procedura nie jest skomplikowana. Warto jednak wziąć kilka ważnych kwestii, aby był to wybór jak najbardziej korzystny.

Chcę wziąć kredyt gotówkowy. Tani kredyt gotówkowy

To ważne, aby był to tani kredyt gotówkowy – bo po co przepłacać?

1. Na początku należy dokładnie zastanowić się nad kwotą kredytu. Nie ma najmniejszego ekonomicznego uzasadnienia pożyczania pieniędzy w większej kwocie niż jest to potrzebne. Pamiętaj: każda dodatkowa pożyczona złotówka, to dodatkowy koszt kredytu!

Kredyt gotówkowy można zaciągnąć nawet na 200 tys. zł przy odpowiedniej zdolności kredytowej.

2. Zapoznaj się z propozycjami banków. Jest ich bardzo dużo, ponieważ niektóre z banków oferują po 2-3 różne kredyty czy pożyczki gotówkowe. Jeżeli nie masz czasu na przeglądanie stron banków lub chodzenia po placówkach bankowych, skorzystaj ze zbiorczych propozycji kredytowych, takich jak ta, udostępniona powyżej.

Aby wybrać korzystny kredyt gotówkowy wystarczy porównać maksymalnie 2-3 oferty kredytowe.

Propozycje kredytów gotówkowych są kierowane do wszystkich potencjalnych konsumentów, natomiast oferta kredytowa jest zawsze indywidualna, uwzględniająca ocenę kredytową.

3. Zwróć uwagę na poszczególne czynniki, które wchodzą do całkowitego kosztu kredytowego:

 • oprocentowanie nominalne kredytu oznacza cenę za pożyczony kapitał i na jego podstawie wyliczane są odsetki kredytowe. Na ich całkowitą wysokość wpływa, poza wysokością samego oprocentowania, dodatkowo: wysokość kredytu, czas kredytowania, rodzaj rat – malejące lub stałe.
W przypadku kredytów długoterminowych, wysokość odsetek stanowi z reguły największą część kosztów całkowitych.
 • prowizja kredytowa może być wyrażona procentowo lub kwotowo. Najczęściej naliczana jest jako pewien procent od wysokości udzielonego kredytu i jest niezależna od czasu kredytowania. Na przykład prowizja 10% od 5000 zł wynosi 500 zł, a od 40 000 zł wyniesie 4000 zł. Może ona zostać doliczona do kredytu i rozłożona na raty lub zapłacona z góry.
Prowizja stanowi z reguły największą część kosztów całkowitych w przypadku kredytowania krótkoterminowego. Przykład szczególny: pożyczki pozabankowe, tzw. chwilówki (bez wychodzenia z domu pożyczki pozabankowe).
 • koszty dodatkowe, to wszystkie inne opłaty pobierana przez banki, np. opłata administracyjna, za rozpatrzenie wniosku. Z większym prawdopodobieństwem spotkasz się z nimi w przypadku pożyczek w firmach pożyczkowych niż w banku.
 • ubezpieczenie spłaty kredytu zwiększa cenę kredytu, jeżeli nie zostaną obniżone inne parametry kredytu, np. zmniejszenie oprocentowania nominalnego w związku z wykupieniem polisy. Ubezpieczenie w przypadku kredytów gotówkowych jest najczęściej fakultatywne, ale bank może wymagać jego wykupienia, np. przy nie najlepszej ocenie kredytowej, wysokiej wartości kredytu czy długim okresie spłaty.
Jeżeli zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia np. w zamian za obniżenie prowizji lub oprocentowania, zawsze sprawdź całkowity koszt w różnych wariantach spłaty.

Chcę wziąć kredyt gotówkowy i co dalej?

Po zapoznaniu się z propozycjami banków, należy skontaktować się z bankiem w sprawie oferty. Bank sprawdzi wstępną zdolność kredytową i będzie mógł przygotować również wstępną ofertę.

Mając dwie, trzy takie oferty z różnych banków można je nareszcie porównać, zwracając uwagę na całkowity koszt kredytu gotówkowego, który uwzględnia wszystkie elementy kosztowe. Im mniejszy jest koszt całkowity, tym będzie on tańszy.

Porównując kredyty na podstawie kosztów całkowitych lub RRSO, należy pamiętać, aby były to takie same kredyty – co do wysokości, czasu spłaty, systemu płatności rat (malejące lub stałe).

Oczywiście w przypadku kredytu gotówkowego również musimy złożyć wniosek, w którym znajdą się informacje na temat m.in. źródła i wysokości uzyskiwanych dochodów, stałych wydatków i zobowiązań, które obecnie spłacamy, miejsca zamieszkania, itp.

1 komentarz do “Chcę wziąć kredyt gotówkowy. W jakim banku?”

 1. To przede wszystkim należy mądrze wybrać kredyt gotówkowy. Sam wybór kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest trudny, wbrew temu co pisząc różnego rodzaju specjaliści i eksperci od kredytów.

  Bo co jest najważniejsze wybierając kredyt gotówkowy? Cena przede wszystkim.

  To, że kredyt gotówkowy pomaga zrealizować plany i określone wydatki nie jest zaskoczeniem. To co może zaskoczyć obecnie, to dla osób, które nie interesują się finansami, z pewnością jest cena kredytu. A ta rośnie. Być może nie tak bardzo jak mogłoby się spodziewać, ale jednak.

  Oferta kredytów gotówkowych na rynku jest bogata i banki konkurują ze sobą przede wszystkim kosztami. Po ostatnich podwyżkach stóp procentowych podniosły również swoje oprocentowanie, a to powoduje, że cena rośnie – odsetki za pożyczony kapitał są wyższe.

  Racjonalne przesłanki na jakich chcemy wziąć kredyt gotówkowy, to jedno, a drugie to koszt całkowity kredytu, czyli cena takiego kredytu gotówkowego.

  Należy rozważyć dwie kwestie: jak długo chciałbyś spłacać kredyt gotówkowy i jaka wysokość kredytu jest odpowiednia. Oba te czynniki wpływają na całkowity koszt kredytu.

  Czy kanał dystrybucji ma znaczenie? Najbardziej komfortowo będzie złożenie wniosku o kredyt gotówkowy przez internet, ale nie oznacza to, że będzie to najtańsze rozwiązanie. Zgadzam się zawsze z tym, że zanim dokonamy wyboru, zanim wybierzemy bank i podpiszewmy umowę kredytową, to należy obowiązkowo porównać kredyty z uwzględnieniem ceny. Bo tylko tak można pożyczyć taniej. I to jest cały sekret szukania taniego kredytu gotówkowego.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok