Korzystny i tani kredyt gotówkowy. Możliwe?

2022-12-16 – ostatnia aktualizacja

Podjąłeś decyzję w sprawie kredytu gotówkowego. Wiesz już na jaką wysokość potrzebujesz i na jaki okres czasu. Pozostaje wybór banku, w którym można złożyć wniosek. Ale zanim to zrobisz, dobrze byłoby zapoznać się z kilkoma ofertami banków i spośród z nich wybrać korzystny kredyt.

atrakcyjny, korzystny i tani kredyt gotówkowy

Ważne jest, aby zapoznać się poglądowo z najnowszą ofertą kredytową banków. Każdy bank ma przygotowany kredyt gotówkowych, a czasami nawet dwa i więcej. Bardzo często to mocno zróżnicowane warunki, które pozwalałaby nam stworzyć swój własny ranking kredytów gotówkowych.

Dlaczego swój własny ranking kredytów gotówkowych? Ponieważ na cenę kredytu gotówkowego wpływa wiele czynników. Kontaktując się z bankiem w sprawie kredytu, zostanie wyliczona nasza wstępna zdolność kredytowa oraz zostanie sprawdzona w BIK wiarygodność kredytowa. I te składowe decydują o indywidualnej ofercie kredytowej.

Poniżej najnowsze propozycje kredytów gotówkowych:

Sprawdź kredyt gotówkowy w kilku bankach

I to maksymalnie 3. Nie kontaktuj się z większą liczbą banków w sprawie kredytu gotówkowego niż 3 banki. Dlaczego to jest tak ważne? Ponieważ każde Twoje zapytanie o kredyt gotówkowy jest wysyłane przez bank do BIK, czyli do Biura Informacji Kredytowej. Tam jest one odnotowywane, a bank przeglądając raport widzi, że w krótkim okresie czasu kontaktowałeś się z kilkoma bankami w sprawie kredytu. Bank może ostatecznie uznać, że masz kłopoty finansowe i stałeś się mniej atrakcyjnym klientem dla banku. Ryzyko z udzieleniem Tobie kredytu wzrosło, a tym samym oferta kredytowa będzie gorsza (czyt. droższa).

Poszukiwania kredytu gotówkowego w zasadzie powinniśmy zacząć od własnego banku. Ale nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do tej jednej oferty. To nic, że bank prowadzi Twoje konto bankowe i wie, nie tylko gdzie jesteś zatrudniony, ale i jakie wynagrodzenie wpływa i jakie są Twoje wydatki. To wszystko nie oznacza, że kredyt gotówkowy w Twoim banku będzie najtańszy.

Ponieważ nikt nie ma czasu, aby sprawdzać wszystkie propozycje kredytów i pożyczek gotówkowych, to najczęściej wybieramy banki, które już znamy. Z nazwy, z reklamy czy uzyskując taką informację od znajomych. Nie ma znaczenia w jaki sposób szukamy. Najważniejszy jest wybór taniego kredytu gotówkowego – pod warunkiem, że cena kredyty jest dla nas najważniejsza.

Atrakcyjny, tani kredyt gotówkowy

Jak sprawdzić, który z kredytów jest tańszy? Jeżeli chcesz wiedzieć ile będzie kosztować kredyt, to należy zwrócić uwagę na RRSO kredytu (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) oraz całkowity koszt kredytu. Znając parametr RRSO łatwiej dokonasz oceny, która oferta kredytowa będzie korzystniejszą z punktu widzenia ceny.

Wskaźnik prezentuje je w ujęciu procentowy rocznym, uwzględniając czas. Natomiast koszt całkowity kredytu przedstawiany jest zawsze kwotowo i stanowi sumę wszystkich kosztów związanych z udzieleniem kredytu. Wliczone są zarówno odsetki od kredytu, jak i prowizja, koszty dodatkowe (ubezpieczenie, opłaty administracyjne, itp.)

Dzięki takiemu porównaniu będzie mógł sprawdzić np. czy promocyjny kredyt gotówkowy jest faktycznie tańszy w stosunku do standardowej oferty w innym banku.

Ponieważ banki oferują np. niższe oprocentowaniem kredytu lub niższą prowizję w zamian za założenie rachunku, wybrania karty kredytowej lub skorzystania z ubezpieczenia, to mogłoby się wydawać, że taki kredyt gotówkowy zawsze będzie atrakcyjniejszym rozwiązaniem.

Niekoniecznie, bowiem koszt takich dodatków wcale nie oznacza w ogólnym rozrachunku tańszego kredytu. Dlatego warto jest wszystko dokładnie przeliczyć.

A może tani kredyt gotówkowy przez internet?

Jeżeli będzie tańszy niż tradycyjny, to dlaczego nie? Takich propozycji kredytowych jest dość dużo. Głównym plusem takiego rozwiązania jest to, że wniosek kredytowy jest wysyłany przez internet i cała weryfikacja odbywa się telefonicznie, bez konieczności chodzenia do placówki bankowej.

Taką umowę możemy podpisać elektronicznie, przez kuriera lub w oddziale banku. Pieniądze z kredytu są uruchamiane po otrzymaniu podpisanej umowy kredytowej przez bank.

Do zapamiętania: porównanie kredytów gotówkowych

Porównując kredyty gotówkowe pod względem kosztów, zwracaj uwagę na dwa zasadnicze elementy:

RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Współczynnik, który skupia wszystkie koszty kredytu gotówkowego (oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie, opłaty bankowe dodatkowe) i jest prezentowany w ujęciu procentowym. Im wskaźnik RRSO jest niższy to kredyt będzie tańszy. Porównywać w ten sposób można kredyty gotówkowe o taki samych parametrach co do wysokości kredytu oraz okresu kredytowania.

Całkowity koszt kredytu – CKK. Jest to praktycznie to samo co RRSO, tyle, że koszty kredytowe są podliczone i zaprezentowane w walucie, w której bierzemy kredyt. Kwota całkowitego kosztu kredytu oznacza to suma , jaką będziemy musieli zapłacić bankowi za pożyczony kapitał.

Wszystkie parametry kredytu gotówkowego (m.in.: czas obowiązywania umowy, harmonogram spłat, itp.) wraz z wyliczonymi kosztami kredytowymi są zaprezentowane w formularzu informacyjnym. Bank jest zobowiązany przez ustawę do wydania takiego formularz po przedstawieniu oferty oraz dołączyć do umowy kredytowej.

Czy warto korzystać z porównywarki kredytów gotówkowych?

Opinie na ten temat są różne. A co najgorsze, wiele z nich jest ewidentną nieprawdą i wprowadza użytkowników w błąd.

Porównywarka kredytów nie jest tym samym co kalkulator kredytów gotówkowych i nie jest to zestawienie najtańszych kredytów gotówkowych. Zatem nie jest to również żaden ranking kredytowy. Tak naprawdę w internecie, nie znajdziemy żadnego obiektywnego rankingu kredytowe, ponieważ zbyt wiele czynników wpływa na ofertę kredytową. A każda ofert kredytu jest sporządzana dla indywidualnego klienta.

Wracając do porównywarki kredytów gotówkowych. Porównywarka ma za zadanie przede wszystkim zaprezentować propozycje kredytowe w bankach. A przedstawione wyliczenia rat kredytowych mają charakter wyłącznie szacunkowy i pozwalają jedynie oszacować wysokość rat. Nic więcej. Nawet na stronach banków, na których są udostępnione kalkulatory znajduje się taka informacja.

Przykładowe wyliczenia kosztów kredytowych:

Kredyt gotówkowy 25 tys. zł, Oprocentowanie nominalne roczne: 8,99%. Prowizja: 5,99%.

 • 2 lata – miesięczna rata: 1 215 zł. Całkowity koszt kredytu: 4 066,04 zł. RRSO: 15,91%.
 • 3 lata – miesięczna rata: 846 zł. Całkowity koszt kredytu: 5 350,96 zł. RRSO: 13,82%.
 • 4 lata – miesięczna rata: 662 zł. Całkowity koszt kredytu: 6 671,33 zł. RRSO: 12,77%.
 • 5 lat – miesięczna rata: 552 zł. Całkowity koszt kredytu: 8 026,94 zł. RRSO: 12,13%.
 • 6 lat – miesięczna rata: 479 zł. Całkowity koszt kredytu: 9 417,53 zł. RRSO: 11,71%.
 • 7 lat – miesięczna rata: 428 zł. Całkowity koszt kredytu: 10 842,81 zł. RRSO: 11,41%.
 • 8 lat- miesięczna rata: 390 zł. Całkowity koszt kredytu: 12 302,42 zł. RRSO: 11,19%.
 • 9 lat – miesięczna rata: 360 zł. Całkowity koszt kredytu: 13 795,95 zł. RRSO: 11,02%.
 • 10 lat – miesięczna rata: 337 zł. Całkowity koszt kredytu: 15 322,94 zł. RRSO: 10,88%.

Jak widać z powyższego przykładu, rata kredytowa będzie maleć wraz z wydłużaniem okresu spłaty, ale jednocześnie koszt naszego zobowiązania rośnie. Dlatego rata powinna być dopasowana do budżetu tak, aby nie była zbyt dużym obciążeniem, a jednocześnie, aby koszt kredytowy był maksymalnie zminimalizowany.

A jaki rodzaj rat wybrać, przeczytasz w artykule Kredyt Gotówkowy: Raty Równe czy Raty Malejące?. A jeżeli zamierzasz skonsolidować kredyty bankowe: Konsolidacja kredytów w jeden kredyt z małą ratą.

1 komentarz do “Korzystny i tani kredyt gotówkowy. Możliwe?”

 1. Marzec 12 2022 r.

  Oczywiście, że tani kredyt gotówkowy, to korzystny kredyt. Im mniej przecież zapłacimy, tym lepiej.
  Atrakcyjny kredyt gotówkowy jest jeszcze np. w Pekao Banku, ale tylko do końca czerwca 2022 r. i dotyczy Pożyczki Ekspresowej.

  Pekao korzystny i tani kredyt gotówkowy

  – Prowizja 0%
  – Do 200 000 zł
  – Spłata do 10 lat
  – Na dowolny cel – Pożyczka nie może być przeznaczona na spłatę innych zobowiązań kredytowych zaciągniętych w Banku Pekao S.A.

  Z preferencyjnych warunków cenowych mogą skorzystać:
  1. nowi klienci, nie posiadający jakichkolwiek czynnych produktów (umów) z Bankiem Pekao S.A. na dzień złożenia wniosku o pożyczkę oraz
  2. którzy w okresie obowiązywania oferty złożą formularz kontaktowy na stronie internetowej dedykowanej ofercie specjalnej.

  Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) pożyczki wynosi 9,92%. Założenia: całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 8 578 zł, pożyczka zaciągnięta na 36 miesięcy, oprocentowanie zmienne 9,49% w stosunku rocznym, całkowity koszt pożyczki 1 312,58 zł (w tym: odsetki 1 312,58 zł), całkowita kwota do zapłaty 9 890,58 zł płatna w 35 ratach miesięcznych po 274,74 zł, ostatnia rata wyrównująca 274,68 zł. Kwota udostępniana pożyczkobiorcy 8 578 zł. Kalkulacja została podana na podstawie przykładu reprezentatywnego wg stanu na 16.12.2021 r.

  Powyższe informacje nie stanowią oferty w rozumieniu K. c. Bank podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki po dokonaniu oceny zdolności kredytowej.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok