Alior Bank – Cyfrowy Buntownik

Alior Bank jest jednym z najbardziej popularnych banków w Polsce oferujących bardzo szerokie spektrum produktów finansowych, począwszy od kont bankowych, aż po kredyty hipoteczny i produkty dla przedsiębiorców. Był pierwszym bankiem w kraju, który już na starcie swojej działalności zaoferował klientom m.in. konta osobiste z bezpłatnym dostępem do bankomatów w Polsce i na świecie oraz lokatami overnight.
historia Alior Bank 2008-2020
Alior Bank – Cyfrowy Buntownik. Źródlo: Alior Bank
Ciekawostka: Alior Bank – w momencie powstania – był największą od 30 lat inwestycją greenfield w Europie oraz jedną z największych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce.

Idea Alior Banku powstała w 2007 r. Jego pomysłodawcą i jednocześnie założycielem był Wojciech Sobieraj, który kierował instytucją od początku istnienia, aż do czerwca 2017 r.1

Pozyskano inwestora, Grupę Carlo Tassara, która wniosła kapitał w wysokości 1,5 mld zł. Początek działalności sięga 18 kwietnia 2008 r., wówczas GCT uzyskała zezwolenie KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) na utworzenie banku. Kilka miesięcy później – 1 września 2008 r. KNF wydała zezwolenie na rozpoczęcie działalności. 17 listopada 2008 r. Alior Bank dysponował już 40 oddziałami i tysiącem pracowników.

Ciekawostka: Co symbolizuje logo Alior Banku?logo Alior BankW logotypie bank umieścił anioła – symbol ochrony i bezpieczeństwa. Kompozycja składająca się z dwóch kwadratów (w kolorach złoto-żółtywym oraz w burgundzie), odzwierciedla zarówno doskonałość i zaufanie, ale i solidność oraz partnerskie relacje pomiędzy klientami i bankiem. Anioła stylizowany jest na tradycyjny miedzioryt i nawiązuje do grafiki banknotów, papierów wartościowych, komunikując wiarygodność.

Kolorystyka loga – złoto-żółta – symbolizuje słońce i dobrobyt, natomiast burgund doświadczenie i pewność.1

Kalendarium:

Oficjalny start Alior Banku: 17 listopada 2008 roku.

Ciekawostka: Dwie pierwsze reklamy telewizyjne „Bankowców w melonikach”. Melonik ma symbolizować klasę i wysoki poziom świadczonych usług. W drugim spocie reklamowym po raz pierwszy pojawiło się hasło „Wyższa kultura bankowości”, zmienione w 2017 roku na: „Wyższa Kultura. Bank Nowości”.1

Wrzesień 2009 r. – bank zawarł umowę zakupu portfela pożyczek, kredytów ratalnych i kart kredytowych od banku HSBC.

W 2009 r. Alior Bank otworzył pierwsze placówki partnerskie, których powstało ponad 40.

Alior Bank otrzymał trzy z czterech głównych nagród w rankingu „Przyjazny Bank Newsweeka 2009” w kategoriach: „Najlepszy bank detaliczny„, „Najlepszy bank w internecie” i „Najlepszy bank dla emerytów„. W kategorii „Najlepszy bank dla osób niepełnosprawnych” Alior Bank zajął drugie miejsce. Ponadto miesięcznik „Forbes” przyznał Alior Bankowi tytuł „Najlepszy bank dla firm” i „Najlepszy broker inwestorów indywidualnych„.4

2010 – 150 oddziałów

Na początku stycznia 2010 roku bank posiadał 150 oddziałów i 8 centr biznesowych.

W Alior Bank pracuje ponad 2250 osób. Obsługuje ponad 550 tys. klientów, z czego 32 tys. to klienci biznesowi. W styczniu 2010 r. wolumen depozytów przekroczył 4 miliardy złotych, a bank udzielił w tym samym czasie kredytów w wysokości 2,7 mld zł.

Do 2012 roku Alior Bank zamierzał pozyskać około miliona klientów, od 2 do 4% udziałów w rynku oraz osiągnąć rentowność w 2011 r.

„Lamparty 2009”, „Lamparty 2010” – nagrody za najbardziej podziwianą kreację marki w segmentach detalicznym i mikroprzedsiębiorstw. Wyróżnienie jest przyznawane przez Pentor Research International oraz środowisko bankowe.

2011 – Najlepszy bank detaliczny

Alior Bank uzyskał rentowność operacyjną w 22. miesiącu działalności (7 miesięcy wcześniej niż zakładano w biznes planie). W 2011 roku Alior Bank zamierzał wypracować zysk na poziomie 100 mln złotych.

Wprowadzenie do oferty usługę Rachunki bez Opłat pozwalająca na regulowanie opłat za comiesięczne rachunki w oddziałach banku bez prowizji. Inicjatywa ta znacząco przyczyniła się do pozyskania nowych klientów. Na koniec 2011 Alior Banku obsługuje już ponad 960 000 klientów w 208 oddziałach własnych oraz w 200 placówkach Alior Partner. Blisko 10% z klientów, to klienci biznesowi.

Wolumen depozytów przekracza 9,2 mld złotych (ponad dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym). W tym samym czasie bank udzielił 8,7 mld zł kredytów.

Alior Bank zwyciężył w trzech z czterech kategorii rankingu „Przyjazny Bank Newsweeka„, oceniającego jakość usług w polskich bankach.

Bank zatrudnia ponad 3 600 osób.

2012 – Internetowy Proces Kredytowy

W lipcu 2012 r. Alior Bank udostępnił Klientom pierwszy na polskim rynku, bankowy kantor internetowy.

Ciekawostka: W sierpniu 2012 r. Alior Bank wdrożył Internetowy Proces Kredytowy. Było to pierwsze rozwiązanie na świecie, które umożliwiało uzyskanie kredytu całkowicie online w kilkadziesiąt sekund od złożenia wniosku, bez konieczności dostarczania czy podpisywania dokumentów w formie papierowej.

W 2012 r. Alior Bank wypracował zysk netto w wysokości 332 mln zł (bez uwzględnienia kosztów programu motywacyjnego oraz kosztów IPO). Liczba klientów wzrosła do około 1,38 mln, z czego 104 tys. stanowili klienci biznesowi.

liczba klientów w Alior Bank 2008-2012

W czerwcu 2012 r. został uruchomiony Alior Sync, pierwszy w Polsce bank internetowy nowej generacji. Klienci otrzymali do dyspozycji bankowość online, centra obsługi telefonicznej i bankowość mobilną, a także Wirtualny Oddział Alior Sync. Klientom zostały zaoferowane wsparcie w dziedzinie porad prawnych (Alior Doradztwo Prawne), usług na rynku nieruchomości (Alior Nieruchomości) oraz dostępu do wiedzy i szkoleń (Alior Instytut Szkoleń).

alior sync 2012

Na koniec września 2012 roku bank obsługiwał klientów w ponad 680 placówkach, w tym 209 oddziałach własnych, 410 placówkach partnerskich oraz w 65 mini oddziałach pod marką Alior Bank Express. Produkty banku oferowane były również w sieci 3 228 placówek pośredników finansowych.

alior bank placówki bankowe pod koniec 2012 r.

W grudniu 2012 r. akcje Alior Banku zadebiutowały na GPW – kurs akcji banku wzrósł na otwarciu o 4,39%, do 59,5 zł.2 Giełdowy debiut poprzedziła oferta publiczna o łącznej wartości 2,1 mld zł. Była to wówczas największa oferta publiczna prywatnej spółki w ponad 21-letniej historii Giełdy Papierów Wartościowych.

W październiku 2012 r. Alior Bank po raz kolejny zwycięża w rankingu magazynu Forbes „Najlepszy Bank dla Firm”. Jako pierwszy bank w Polsce otrzymał prestiżową nagrodę w konkursie „Global Banking Innovation Awards” w kategorii „przełomowe rozwiązanie”, w której wyróżniane są innowacje zmieniające rynek usług bankowych na świecie.

2013 – Alior Bank w indeksie WIG30

Na początku 2013 r. Alior Bank, jako pierwszy bank w Europie Środkowej, uruchomił platformę wymiany walut – FX Trader – dla klientów korporacyjnych.

W pierwszym półroczu 2013 roku skonsolidowany zysk netto Alior Banku przekroczył 171,8 mln zł i był o 29% wyższy, w porównaniu do wyniku wypracowanego w analogicznym okresie w 2012 roku.

Na koniec 2013 roku Alior Bank obsługiwał już 2,12 mln klientów: 2 mln to klienci indywidualni, pozostałe 120 tys. to klienci biznesowi.

Od września 2013 r. Alior Bank wchodzi w skład indeksu WIG30.

Sieć Alior Banku liczyła na koniec 2013 r. 859 placówek i była czwartą największą siecią tradycyjnej dystrybucji w polskim sektorze bankowym. Składała się ona z 209 oddziałów własnych, 444 placówek partnerskich oraz 142 mini oddziałów pod marką Alior Bank Express, zlokalizowanych głównie w centrach handlowych.

W pierwszym półroczu 2013 r. Alior Bank otrzymał od międzynarodowych ekspertów wyróżnienie w konkursie „Retail Banker International 2013” w kategorii „Najlepszy europejski bank detaliczny” oraz nagrodę „Najlepszy Bank w Polsce w 2013 (Best Bank in Poland)” w plebiscycie „Euromoney Awards for Excellence”.

2014 – Nowa marka T-Mobile Usługi Bankowe

21 marca 2014 r. bank zostaje włączony do indeksu WIG20, skupiającego dwadzieścia największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na warszawskim parkiecie.

Ciekawostka: W pierwszej połowie 2014 r. Alior Bank wprowadził do oferty „Konto Wyższej Jakości” – pierwsze na polskim rynku, całkowicie bezpłatne konto osobiste z 5-letnią gwarancją niezmienności warunków.

W maju 2014 r. w ramach strategicznego aliansu Alior Banku z operatorem T-Mobile, na rynku pojawiła się marka T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank. Zastąpiła ona dotychczasową markę Alior Sync.

alior bank t-mobile usługi bankowe

Był to pierwszy, realizowany na taką skalę w Europie, projekt współpracy banku i firmy telekomunikacyjnej. Założeniem aliansu było zaoferowanie nowoczesnej obsługi bankowej klientom T-Mobile Polska oraz zapewnienie im oraz klientom dawnego Alior Sync, nowatorskich rozwiązań z zakresu technologii internetowej i mobilnej oraz produktów i usług.

W III kwartale 2014 r. Alior Bank zdecydował się na zakup 97,9 proc. akcji Meritum Banku.

Magazyn Global Finance nagrodził Alior Bank tytułem „Najlepszego Banku w Polsce”. W międzynarodowym konkursie „Retail Banker International” Alior Bank uzyskał tytuł „Najlepszy europejski bank detaliczny 2014”. Bank był pierwszą w historii konkursu polską instytucją finansową, która otrzymała ten tytuł.

2015 – Alians z Meritum Bank

19 lutego 2015 r. nastąpiło zamknięcie transakcji zakupu akcji Meritum Bank. Integracja zakończyła się 26 października 2015 r. (połączenie procesów, systemów i infrastruktury IT obu banków oraz przygotowanie jednolitej oferty produktów i usług).

Grupa PZU zakupiła 25% kapitału zakładowego banku.

Na koniec marca 2015 r. z usług Grupy Alior Banku korzystało 2,94 mln klientów – 2,64 mln stanowili klienci Alior Banku i T-Mobile Usługi Bankowe (w tym 123 tys. firm), zaś 295 tys. klienci Meritum Banku.

Na koniec 2015 r. Alior Bank dysponował blisko 2 tys. placówek(oddziały własne, placówki partnerskie, mini oddziały Alior Bank Express). Dedykowane produkty Alior Banku oferowane były w 783 punktach sprzedaży T-Mobile.

Drugi rok z rzędu Alior Bank otrzymał tytuł: „Najlepszy europejski bank detaliczny” przyznawany przez jury międzynarodowego konkursu „Retail Banker International”. Gazeta Bankowa przyznała Aliorowi Bank tytuł: „Najlepszy Bank 2015” w kategorii „Najlepszy Bank Komercyjny Średni.

2017 – Połączenie z BPH

27 marca 2017 r. zakończyły się prace związane z połączeniem Alior Banku i Banku BPH.

W maju Alior Bank jako pierwszy w Polsce wprowadza weryfikację wideo w procesie otwierania rachunków osobistych

Ciekawostka: Po blisko 9 latach od rozpoczęcia działalności bank zdecydował się na zmianę hasła przewodniego. Dotychczasowe określenie „Wyższa kultura bankowości” zostaje zastąpione nowym: „Wyższa kultura. Bank nowości”.

Alior Bank. Wyższa kultura. Bank nowości

W październiku Alior Bank i Bank Pekao poinformowały o rozpoczęciu wstępnych rozmów dotyczących współpracy oraz podpisaniu listu intencyjnego.

Alior Bank we współpracy z Telekom Romania uruchamia Telekom Banking. Produkty bankowe dostępne są w kanale internetowym i mobilnym, przez telefon, w całej stacjonarnej sieci sprzedaży Telekom Romania oraz oferowane są także za pośrednictwem brokerów.

W grudniu 2017 r. Alior Bank uruchamia BANCOVO. – innowacyjnego pośrednika finansowego online.

Podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy Alior Bank otrzymał tytuł „Firmy Roku”. W plebiscycie zorganizowanym przez „Gazetę Bankową” – „Najlepszy bank 2017” – Alior Bank zwyciężył w kategorii „Duże Banki Komercyjne”.

2018 – Pierwsza edycja RBL_START

Grupa Alior Bank osiągnęła w 2018 r. jeden z najwyższych poziomów rentowności w całym sektorze bankowym (ROE 11,7 proc.). Zysk netto wyniósł 713 mln zł.

Na koniec 2018 r. Alior Bank obsługiwał 4 227 tys. klientów.

Alior Bank zakończył pierwszą edycję RBL_START – programu akceleracyjnego dla ośmiu startupów wybranych spośród stu zgłoszeń z całego świata. Efektem trzymiesięcznej współpracy była inwestycja Alior Banku w PayPo, w firmę specjalizującą się w odroczonych płatnościach za zakupy internetowe.

Zarządy Alior Banku oraz Banku Pekao zdecydowały o zakończeniu analiz i negocjacji dotyczących ich ewentualnego połączenia. Uznano, że korzystniejsza z punktu widzenia akcjonariuszy będzie ich oddzielna działalność i współpraca w ramach Grupy Kapitałowej PZU.

Alior Bank zdobył pierwsze miejsca w rankingach magazynu Forbes jako „Bank przyjazny dla firmy” oraz „Bank rekomendowany firmie”. Tytuł „Najlepszego banku w Polsce” przyznał Alior Bankowi magazyn „Global Finance”.

10 lat Alior Banku

Alior Bank 2019 – wykorzystanie blokchainu

W 2019 roku Alior Bank wypracował 3794 mln zł przychodów i 253 mln zł zysku netto.

1 kwietnia 2019 roku, zgodnie z decyzją Komisji Nadzoru Finansowego Alior Bank przejął Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową Jaworzno (SKOK Jaworzno).

W lipcu bank udostępnił klientom nowy serwis Kantoru Walutowego. Jego użytkownicy otrzymali szereg nowych funkcjonalności oraz kartę wielowalutową obsługującą płatności w blisko 160 walutach.

W 2019 roku bank pozyskał 117 tys. nowych klientów indywidualnych i wynosi 4,15 mln osób. Na koniec 2019 roku liczba klientów z sektora mikroprzedsiębiorstw wyniosła 192,2 tys.

Alior Bank był pierwszym bankiem w Polsce, który wykorzystał blockchain publiczny i w czerwcu wprowadził platformę z dokumentami bankowymi, których autentyczność sprawdza się przy wykorzystaniu technologii Ethereum.

W III kwartale 2019 roku bank otrzymał zgodę KNF na działanie jako TPP (ang. Third Party Providers) dzięki czemu w końcówce roku, Alior Bank zaoferował klientom innych banków tzw. uproszczony proces kredytowy – możliwość ubiegania się o kredyt bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o zarobkach.

Alior Bank zyskał miano „Instytucji Roku 2018”. Wyróżniony został jako najlepszy bank w finansowaniu firm, doceniono go również za najlepszą jakość obsługi klienta biznesowego, najlepszą jakość obsługi w placówce i najlepszą infolinię.
Sprawdź Konsolidacja dużych kredytów konsolidacyjnych, w tym również Alior Bank.

Alior Bank 2020

Alior Bank akcjonariat

Akcjonariusz | Liczba akcji | Udział % w kapitale zakładowym

  • Grupa PZU SA* | 41 658 850** | 31,91%
  • Nationale-Nederlanden OFE | 11 650 000** | 8,92%
  • Aviva OFE Aviva Santander | 9 467 180** | 7,25%
  • Pozostali Akcjonariusze | 67 777 961 | 51,92%

*PZU SA, fundusze zarządzane przez TFI PZU SA oraz Pekao Investment Banking SA.
**Na podstawie liczby akcji zarejestrowanych na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Banku zwołanym na 21 maja 2020 r.3


Źródła wykorzystane w publikacji:
Alior Bank Cyfrowy Buntownik
https://www.aliorbank.pl/aktualnosci/
web.archive.org
1 https://www.aliorbank.pl/aktualnosci/2018-11-20-alior-bank-obchodzi-10-lecie-dzialalnosci.html
2 forbes.pl/gielda/alior-zadebiutowal-na-gpw/e5n05jd
3 https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-informacje/relacje-inwestorskie/akcjonariat.html
4 Wybrane wyróżnienia i nagrody.


Informacje o Alior Bank na stronie Kredyty Porównywarka:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok