250 tys kredytu hipotecznego jaka rata?

2023-10-30 – ostatnia aktualizacja

Gdzie po kredyt hipoteczny na zakup mieszkania na 250 000 zł? Zanim podpiszesz umowę kredytową, musisz wiedzieć, że:

250 tys kredytu hipotecznego jaka rata

 • kredyt hipoteczny jest zabezpieczony w postaci hipoteki na nieruchomości (np. zakupionym mieszkaniu).
 • jest to kredyt długoterminowy, którego spłata może „ciągnąć się” nawet i przez 30 lat (360 miesięcy).
 • wymagana jest wysoka zdolność kredytowa (ponieważ są to kredyty udzielane na duże kwoty).
 • pozytywna historia kredytowania w BIK wpływa również na atrakcyjność oferty kredytowej.

Kredyt hipoteczny na 250 tys. zł może zostać przeznaczony nie tylko na zakup mieszkania, ale również i na budowę domu, remont generalny nieruchomości czy adaptację nieruchomości na potrzeby mieszkalne.

250 tys kredytu hipotecznego jaka rata? Kalkulator rat

Poniższa wyszukiwarka kredytów hipotecznych pozwala na oszacowanie rat kredytu hipotecznego na 250 tys. zł, zapoznanie się z propozycją oraz kontakt z doradcą wybranego banku lub pośrednikiem finansowym.

Najpopularniejszych pośredników finansowych w Polsce, którzy pomogą w porównaniu kredytów hipotecznych na 250 tys. zł znajdziesz TUTAJ.

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym zabezpieczonym hipoteką na nieruchomości. Co to jest hipoteka? W skrócie można napisać, że jest to ograniczenie prawem rzeczowym na nieruchomości. Zaciągając kredyt hipoteczny nie tylko na 250 000 zł, bank wymaga ustanowienia hipoteki na jego rzecz, i wpisanie jej do księgi wieczystej nieruchomości.

Dlaczego bank wymaga ustanowienia hipoteki? Zabezpiecza ona wierzytelność banku w przypadku, kiedy zaprzestalibyśmy spłacać raty. Wówczas bank może dochodzić swoich praw, właśnie z nieruchomości, która jest obciążona hipoteką.

Kredyt hipoteczny na 250 000 zł – inny niż pozostałe

Z pewnością kredyty hipoteczne wyróżniają się znacznie spośród innych zobowiązań bankowych z kilku powodów. Najważniejsze czynniki, które można wymienić, to:

 • kredyt bankowy z zabezpieczeniem – wspomniana hipoteka na nieruchomości,
 • długi okres kredytowania – minimalny okres kredytowania wynosi ok. 5 lat, a maksymalny to 35 lat. Im dłużej spłacamy kredyt, to tym mniejsza rata, ale za całkowity koszt kredytu zwiększa się. Natomiast, im krótszy będzie czas spłaty kredytu, tym większą musimy mieć zdolność kredytową (ponieważ rośnie rata kredytowa).
 • wysoka kwota zobowiązania kredytowego. Kredyt hipoteczny na 250 000 zł nie należy do rzadkości i jest to średnia wysokość udzielanych kredytów hipotecznych. Np. w przypadku kredytów gotówkowych maksymalna jego wysokość nie przekracza 100 000 zł. (Jeżeli szukasz kredytu gotówkowego skorzystaj z wyszukiwarki kredytów gotówkowych).
 • wymagany wkład własny wynoszący co najmniej 20%. Oczywiście można znaleźć banki, które mają w swojej ofercie kredyt hipoteczny z mniejszym wkładem własnym, na poziomie 10%, ale pozostałą brakującą część należy ubezpieczyć, co w oczywisty sposób zwiększa koszt kredytu.
 • najczęściej kredyt hipoteczny jest przeznaczany na zakup nieruchomości.
 • kredyty hipoteczne udzielane są głównie w złotówkach. W walucie obcej taki kredyt można również uzyskać – warunkiem jest jednak, że w takiej samej walucie uzyskujemy przeważającą część wynagrodzenia.

Wkład własny i kredyt hipoteczny na 250 tys. zł

Zdecydowana większość banków wymaga od swoich przyszłych klientów posiadania co najmniej 20% wkładu własnego. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że posiadając wkład własny na poziomie 20% wartości mieszkania, które zamierzamy kupić, uzyskamy kredyt hipoteczny stanowiący 80% jego wartości.

Do wkładu własnego wliczane są wszystkie oszczędności nie tylko w gotówce, ale również mogą to być:

 • środki zgromadzone na lokatach bankowych,
 • środki na kontach oszczędnościowych,
 • inwestycje zgromadzone na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (lub w Indywidualnych Kontach Emerytalnych),
 • akcje i obligacje.

Jeżeli nie mamy wystarczającego wkładu własnego, to jego połowę (maksymalnie) można zastąpić ubezpieczeniem niskiego wkładu. Składka ubezpieczeniowa w takim przypadku jest płacona do chwili spłaty części kapitału, odpowiadającemu wymaganemu wkładowi własnemu.

Gdzie szukać kredyt hipoteczny do 250 tys. zł?

Gdzie po kredyt hipoteczny do 250 tys. zł? Oczywiście, należy skontaktować się z jednym z banków, które mają w swojej ofercie kredyty hipoteczne. Ewentualnie można umówić się na spotkanie z pośrednikiem finansowym, który pomoże wybrać najlepszy kredyt hipoteczny z uwzględnieniem naszej obecnej sytuacji finansowej.

Banki i pośrednicy finansowi – kredyt hipoteczny do 250 000 zł:

Pozytywna decyzja kredytowa zależy od wielu czynników, ale najważniejsza jest oczywiście zdolność i wiarygodność kredytowa (poza wymaganym wkładem własnym).

Zdolność kredytowa jest definiowana jako zdolność do spłat rat kapitałowo-odsetkowych nie tylko w momencie składania wniosku kredytowego, ale również w przyszłości przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Jeżeli zamierzamy ubiegać się o kredyt hipoteczny, to naszą zdolność kredytową możemy poprawić podejmując następujące czynności:

 • spłata zobowiązań kredytowych: pożyczek i kredytów bankowych, kart kredytowych (nawet w sytuacji, kiedy ich nie używamy – brany pod uwagę jest limit kredytowy), pożyczek niebankowych.
 • zwiększenie uzyskiwanych dochodów.
 • włączenie do wniosku współkredytobiorcy lub nawet i współkredytobiorców.
 • sprawdzenie historii kredytowej w BIK. Jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie zobowiązań lub co gorsze, takie mamy, to musimy liczyć się z konsekwencją odmówienia udzielenia kredytu hipotecznego przez każdy bank.

Pozostałe:

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok