200 tys kredyt hipoteczny

2022-03-17 – ostatnia aktualizacja

200 tys kredyt hipoteczny w banku na zakup mieszkania? Absolutnie jest to możliwe i co więcej: nie musisz tego robić samodzielnie. Jeżeli nie masz czasu na chodzenie po wielu bankach, to zapoznaj się z najnowszymi propozycjami w serwisie lub spotkaj się z wybranym pośrednikiem finansowym (zestawienie jest dostępne poniżej).

200 tys zł kredyt hipoteczny

Zainteresowanie kredytami hipotecznymi nie słabnie już od wielu lat i tendencja jest wciąż wzrostowa. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Między innymi wpływa na to poprawiająca się z roku na rok sytuacja finansowa Polaków i „głód własnego mieszkania„. To sprawia, że banki wychodzą na przeciw potrzebom klientom i oferują kredyty hipoteczne na korzystnych warunkach.

Zapytanie dotyczące możliwości udzielenia kredytu hipotecznego można wysłać do jednego z wymienionych banków lub do pośrednika finansowego, który takie porównanie kredytowe zrobi bezpłatnie.

200 tys kredyt hipoteczny – przegląd banków

200 tys kredyt hipoteczny? Jest to kredyt hipoteczny nieco poniżej średniej wartości (wynosi ona ok. 240 tys. zł), co nie oznacza, że wymagania będą mniejsze. Będą podobne, czyli przede wszystkim ważna jest zdolność kredytowa, wiarygodność kredytowa (na podstawie raportu BIK) i wysokość wkładu własnego. To wszystko sprawia, że maksymalna wysokość kredytu hipotecznego w poszczególnych bankach może być różna.

Jak bardzo jest to popularny kredyt niech świadczy nie tylko rosnący popyt na ten produkt, ale i to, że pomimo podniesienia minimalnego wkładu własnego i zniesienie programu MDM, wiele młodych osób decydują się z niego skorzystać.

Niskie stopy procentowe utrzymują się na rynku już od wielu lat, a sytuacja finansowa Polaków jest stabilna co sprawia, że coraz chętniej bierzemy pod uwagę zakup mieszkania lub domu na kredyt hipoteczny. I nie odstrasza to nas, że jest to kredyt długoterminowy (kilkanaście lub kilkadziesiąt lat) na setki tysięcy złotych…

Jaka jest różnica pomiędzy kredytem hipoteczny, a kredytem gotówkowym: kredyt gotówkowy a hipoteczny.

Rata: 200 tys kredyt hipoteczny w zależności od okresu kredytowania

Ile wyniesie rata kredytowa, jeżeli zdecydujemy się na kredyt hipoteczny w wysokości 200 tys. zł? Są to tylko oszacowanie rat kredytowych, ponieważ tylko bank po analizie kredytowej może przedstawić konkretną ofertę i obliczyć wysokość rat.

 • 10 lat – 1950 zł,
 • 15 lat – 1401 zł,
 • 20 lat – 1130 zł,
 • 25 lat – 970 zł,
 • 30 lat – 866 zł.

Oczywiście, im dłuższy czas spłaty, to mniejsza rata kredytowa, ale więcej zapłaconych odsetek.

Czy można złożyć wniosek o kolejny kredyt hipoteczny?

Wniosek o drugi, trzeci czy czwarty kredyt hipoteczny można złożyć do każdego banku. O tym czy kredyt otrzymamy zadecyduje analityk kredytowy banku. Najczęściej głównym kryterium będzie zdolność kredytowa, cel kredytowania i posiadany wkład własny.

W przypadku kredytów hipoteczny bank zwraca uwagę na co chcemy przeznaczyć takie finansowanie. Bardziej przychylnie spogląda na zaspakajanie własnych potrzeb mieszkaniowych niż na cele inwestycyjne, np. mieszkanie pod wynajem.

Jeżeli jednak dobrze uzasadnimy inwestycję i otrzymamy dobrą ocenę kredytową, to nie powinno być problemu z kredytem. Może się jednak zdarzyć, że bank zaproponuje mniej atrakcyjne warunki, np. wymagać będą większego wkładu własnego lub podwyższą marże kredytową.

Podejście do tej kwestii jest różne w różnych bankach, ale większości osób to jednak nie dotyczy, ponieważ zasadniczym celem zakupu nieruchomości jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Jeżeli jednak zamierzasz kupić kolejną nieruchomość, to oczywiście należy skontaktować się z bankiem lub doświadczonym pośrednikiem finansowym.

Jeżeli szukasz kredytu hipotecznego konsolidacyjnego, czyli zabezpieczonego na hipotece nieruchomości, to skontaktuj się z wybranym bankiem.

Kredyt 200 tys ile trzeba oddać przy gotówkowym?

Tak naprawdę obecnie tylko kilka banków ma w swojej ofercie kredyt gotówkowy na tak wysoką kwotę. Jak wysoka będzie rata? Jeżeli dodamy, że maksymalny czas kredytowania to 10 lat, a dodatkowo jest to kredyt znacznie wyżej oprocentowany nominalnie (a tym samym i oprocentowanie rzeczywiste będzie dużo wyższe), to i rata kredytowa nie będzie najmniejsza. Oczywistym jest, że liczba osób, które mogą się ubiegać o tak wysokie finansowanie, nawet uwzględniając maksymalny czas spłaty, jest mocno ograniczona. Decyzja kredytowa zależy bowiem między innymi od uzyskiwanych dochodów (uwzględniany jest dochód rozporządzalny oraz zdolność kredytowa, nie wspominając o wiarygodności kredytowej).

Wracając jednak do wysokości raty. Prezentują je poniższe szacunkowe wyliczenia (raty równe), dodatkowo uwzględniając koszt kredytowy (czyli to, co należy oddać dodatkowo, poza pożyczonym kapitałem).

 • 12 miesięcy – 17 323 zł – 7 876 zł
 • 24 miesiące – 8 972 zł – 15 328 zł
 • 36 miesięcy – 6 193 zł – 22 948 zł
 • 48 miesięcy – 4 807 zł – 30 736 zł
 • 60 miesięcy (5 lat) – 3 979 zł – 38 740 zł
 • 72 miesiące – 3 429 zł – 46 888 zł
 • 84 miesiące – 3 038 zł – 55 192 zł
 • 96 miesięcy – 2 746 zł – 63 616 zł
 • 108 miesięcy – 2 521 zł – 72 268 zł
 • 12 miesięcy (10 lat) – 2 342 zł – 81 040 zł

Raty, jak widać, niezależnie od czasu spłaty, są bardzo wysokie. Jednocześnie koszt całkowity kredytu na 200 tys. zł mocno rośnie, z każdym dodatkowym rokiem spłaty (podobnie wydłużając spłatę o każdy dodatkowy miesiąc).

Wpis:
"200 tys. kredyt hipoteczny"
zaktualizowany w marcu 2022 r.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok