10 powodów dlaczego nie jesteś bogaty

2024-03-11 – ostatnia aktualizacja

Kto nie chciałby być bogatym człowiekiem… Kupować to na co mamy ochotę, nie martwić się finansowymi ograniczeniami… Nie ma żadnej magicznej sztuczki lub lekarstwa, które pomoże Tobie stać się taką osobą. „Wszystko to co Ciebie ogranicza, znajduje się w Twojej głowie”. Podstawową zasadą jest zrozumienie, co Ciebie powstrzymuje, aby osiągnąć to, o czym marzysz.

Kiedy już rozpoznasz wszystkie negatywne myśli i nawyki, powstrzymujące Ciebie przed zrealizowaniem swoich marzeń, dopiero wówczas zdasz sobie sprawę, jaką moc posiadasz, aby zacząć przyciągać pieniądze i osiągać swoje cele finansowe. Nie musisz powtarzać codziennie: „Już jestem bogaty„, bo to i tak nie zadziała, kiedy wszystkie znaki na ziemi i nieba wskazują, że bogaty materialnie nie jesteś. Ale co to oznacza być bogatym materialnie? Dla jednych to posiadanie własnego mieszkania, a dla innych to żyć przez cały miesiąc bez konieczności sięgania po pożyczki i kredyty. Ale uważaj, aby pragnienie nie stało się obsesją! Pieniądze są po to, aby realizować cel i zamierzenia, a nie żeby je tylko posiadać!

10 podstawowych prawd, czyli dlaczego większość z nas nie jest jeszcze bogata

1. Oszczędzając ludzie się bogacą Zanim zaczniesz wydawać pieniądze, musisz je posiadać. Jeżeli ich nie masz, to co? skorzystasz z debetu w rachunku, karty kredytowej czy może zaciągniesz pożyczkę? Nie dość, że musisz oddać kapitał, to jeszcze należy oddać odsetki i koszty dodatkowe. „Kredyty są dla ludzi bogatych”. Super sprawą jest możliwość kupowania tego, na co mamy ochotę. Ale jeżeli nie ma pieniędzy, a nasz budżet jest ograniczony, to konieczne jest zrezygnowanie z czegoś na rzecz zakupu w przyszłości. Nie musisz mieć wszystkiego, wiele rzeczy kupujemy niepotrzebnie lub korzystamy nadmiernie z tego, co już mamy. Gdzie można szukać oszczędności? Rozejrzyj się w domu! Światło, gaz, woda, środki transportu, używki, itp. Spłać karty kredytowe i je potnij, zmień rachunek bankowy, jeżeli opłaty są zbyt wysokie. Wszędzie możesz poszukać oszczędności: 2 złote mniej wydane każdego dnia, to 60 zł miesięcznie oszczędzone, w skali roku to ponad 700 zł! A co by było, gdybyś odkładał 5 lub 10 zł dziennie…

2. Dodatkowy dochód Nie musisz od razu zarabiać 2000 zł dodatkowo! Wystarczy nawet 50 zł! Co? Że niby mało? Ale lepiej jest mieć dodatkowe 50 zł czy nie mieć? Nikt nie powie Tobie co mógłbyś robić, aby zarobić dodatkowe pieniądze. Dlaczego? Bo kto zna Ciebie lepiej niż Ty sam. I Ty tylko wiesz, w czym jesteś dobry. Dobrze jest zatem usiąść wziąć kartę papieru i wypisać wszystko za co siebie cenisz i co już umiesz. Potem już będzie łatwiej określić co mógłbyś robić i jak zarabiać pieniądze. Na początku jednak posprzątałbym szafy i pozbył się tego, z czego już nie korzystasz. Są platformy aukcyjne, portale ogłoszeniowe, na których można wystawić niepotrzebne rzeczy. A jak nie sprzedasz? Zastanów się nad tym, kto może ich potrzebować i oddaj za darmo. Poza tym przeglądając oferty na tego typu portalach, można dowiedzieć się na czym inne osoby zarabiają. Kto wie, może znajdziesz pomysł na dodatkowy zarobek?

3. Potrzebny jest plan finansowy Powyższe punkty mają związek z naszymi aktywami i pasywami. W skrócie: aktywa – to są dochody, pasywa – wydatki. Różnica pomiędzy nimi, to nasze oszczędności. Bez jasnych (i zapisanych) celów finansowych, pieniądze będę tylko fantazją i w każdym miesiącu przeciekną przez palce. W internecie można znaleźć wiele informacji na temat, jak sporządzić taki plan. Ogólnie pisząc, można to ująć w ten sposób, że przez kilka miesięcy zapisujesz szczegółowo swoje wydatki (wszystkie!), tak aby móc określić na co wydajesz najwięcej pieniędzy, z czego można zrezygnować, a które wydatki ograniczyć. W ten łatwy sposób znajdziesz możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. Część pieniędzy można przeznaczyć na konkretny cel finansowy, druga część na „czarną godzinę” (nie wolno tego ruszać, tylko w każdym miesiącu zwiększać), a trzecią zainwestować (w zależności od jej wysokości). Cel finansowy powinien być określony co do złotówki. Wiedząc, ile możesz na niego przeznaczyć oszczędności w każdym miesiącu, zaplanujesz to, kiedy go zrealizujesz. Wybieraj na początku takiej, które są stosunkowo łatwe do osiągnięcie.

4. Otaczaj się ludźmi, którzy myślą pozytywnie To jest jeden z najtrudniejszych punktów do spełnienia. Bo każdy z nas zna osoby, które lubią narzekać i nic im nigdy nie pasuje. Cokolwiek pozytywnego się wydarzy, to i tak jest to świetna okazja, aby skrytykować i ponarzekać… Otoczenia, w którym przebywasz kształtuje Ciebie i bardzo często jesteś jego odzwierciedleniem. Im w klasie jest wyższy poziom, tym najmniej wybitni uczniowie równają do najlepszych. Jeżeli Twoim założenie będzie stanie się bogatym, to oczywiście musisz poszukać takie osoby, które są bogate. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to warto uczestniczyć w webinarach w internecie, które są prowadzone przez osoby, który zarobiły niezłe pieniądze lub czytać książki o ludziach sukcesu. Np. zapisując się na webinary o zarabianiu w internecie nie musisz kupować produktów, które są oferowane. Posłuchaj jednak o biznesie, a niejednokrotnie prowadzący opowiada swoją historię, o tym jak zaczynał i jak zarabia obecnie. To może być inspirujące! Oba sposoby są bardzo inspirujące, bo jeżeli im się udało, to dlaczego nie ma się udać Tobie? Stop! Stop! „Bo”, „ale”, itp. – wymówek znajdziesz wiele! Chcesz być bogaty? Musisz zmienić myślenie! Wszystko może się udać. Uda się, jeżeli tylko będziesz do tego konsekwentnie dążyć!

5. Opuść swoją strefę komfortu Zdecydowana większość ludzi bogatych już to wie: aby cokolwiek osiągnąć należy działać! No chyba, że wygrał w lotto (to i tak musiał jednak oddać kupon) lub jest spadkobiercą majątku swojego stryjka… Poświęcenie, wytrzymałość, podejmowanie ryzyka oraz cierpliwości w drodze do celu. Zwycięstwo jest z pewnością słodkie, ale bez wykonania najmniejszego kroku, nie zbliżysz się do tego co zamierzasz osiągnąć. A zwłaszcza, jeżeli tylko myślisz i marzysz o tym i nie podejmujesz żadnych działań. Bo co ma się wydarzyć, jeżeli się nic nie dzieje? Nie znajdziesz na ulicy nawet i 1 grosza, jeżeli nie ruszysz się z domu. Każdy boi się tego co nieznane. Nikt nie może zagwarantować nam, że poruszamy się właściwą drogą. Ale ludzie, którzy odnieśli sukces, pomimo, że oni również się obawiali niepowodzenia, potrafili podjąć ryzyko i zrobili to. Nie spróbowali, ale zrobili to. Twoja motywacja musi pokonać strach, który paraliżuje do działania. Zaczynaj zawsze od małych kroków, tip-top, tip-top, a potem będą słoniowe kroki.

6. Strach przed niepowodzeniem Poprzedni punkt odnosił się częściowo właśnie do strachu przed niepowodzeniem i tym co nieznane. Nie robimy nic, bo tak jak jest obecnie, pomimo, że jest ciężko, to i tak jest lepiej. No bo co, jak się nam nie uda? Pół biedy, jeżeli tylko my o tym wiemy, gorzej, gdy o tym dowiedzą się znajomi… Możesz być pewien, że ten sposób gwarantuje to, że nigdy nic się nie zmieni. Strach jest często demotywujący. Ale jeżelibyś postępował tak przez całe życie, to czy kiedykolwiek przeszedłbyś na drugą stronę ulicy? Często mówi się, że porażka poprzedza sukces. Jeśli chcesz osiągnąć finansowy sukces, to niepowodzenie jest częścią tego planu. To naturalny procesem, który zmusza nas do ponownej próby, przy użyciu innych technik, zaufania nowym grupom ludzi, zmiany kariery itp. Ale najpierw musisz zobaczyć większy obraz i mieć plan działania. Każda osoba, która zajmuje się biznesem, a zdołała się utrzymać na rynku, przechodziła przez falę niepowodzeń. Wiele dużych i znanych przedsiębiorstw było na skraju bankructwa. Wiele dużych firm jest jeszcze większe, ponieważ wówczas, kiedy przyszedł kryzys, potrafili podjąć skuteczne działania naprawcze. Jeżeliby strach przed niepowodzeniem byłby dominujący, to nie tylko wielu firm nie byłoby na rynku, ale i również wiele produktów nigdy by nie powstało.

7. Rodzina przede wszystkim Rodzina to fundament Twojego życia. To przynależność do małej wspólnoty i poczucie bezpieczeństwa. Ale to jednocześnie szereg dużych i mniejszych obowiązków, z podstawowym: zapewnieniem minimum egzystencji. Oczywiście, że pieniądze nie są najważniejsze w życiu. Każdy tak powie. Ale osoby, które je mają odpowiedzą, że są ważne. Dlaczego nie miałbyś zapewnić swoim najbliższym lepszego standardu życia? Z pewnością wytłumaczeniem nie jest fakt, że nie masz czasu, bo masz rodzinę, itp. Nikt nie wymaga od Ciebie, żebyś rzucił wszystko, ruszył w świat i przysyłał pieniądze do domu. Nie o to w tym chodzi. Jeżeli będziesz tylko zainteresowany, to znajdziesz wiele sposobów na to, aby zarobić dodatkowe pieniądze. Nie muszą to być duże pieniądze. Kiedy ich brakuje, to nawet najmniejsze kwoty będą dużą motywacją do dalszego działania. Wielu ludzi zarabia w zaciszu swoich domów. Ty również możesz tak zacząć!

8. Jestem za mało inteligenty, aby mieć więcej pieniędzy Inteligencja nie jest tożsama z bogactwem. Można dużo wiedzieć na temat literatury pięknej, jakie miast jest stolicą Filipin, ile wynosi prędkość światła lub kto jest prezydentem Francji. Co to ma za znaczenie? Przyda się to Tobie w rozmowach towarzyskich i konkursach. Twój kolega, który był marnym uczniem w klasie, przechodząc ledwo-ledwo z klasy do klasy, dzisiaj prowadzi zakład mechaniki samochodowej i zobacz jak mieszka… To jest jego pasja i hobby! A Ty byłeś jednym z najlepszych uczniów i skończyłeś studia… Sekretem zarabiania pieniędzy jest znalezienie różnych sposobów na rozwiązanie danego problemu. Twoje aktywa to Twoje umiejętności, to co wiesz, na czym się znasz i jak to wszystko możesz spożytkować, aby zacząć więcej zarabiać. To co już masz i co już umiesz, to Twój kapitał. Dopiero w następnym kroku musisz określić wszystko to, co Tobie brakuje. Inteligencja w bogaceniu się polega na wyszukiwaniu sposobności do zarobku oraz w umiejętności rozwiązywania problemów, które pojawiają się na drodze do tego celu. Czy uważasz, że prezes firmy jest najmądrzejszy w przedsiębiorstwie? Oj, naprawdę zdziwiłbyś się…

9. Nie zasługujesz na to, by być bogatym Te słowa możesz wypowiedzieć tylko TY. Nikt więcej nie może tego Tobie zabronić. To jaką postawę reprezentujesz, to wszystko w życiu osiągniesz, Pamiętaj, że bogactwo to nie przywilej dla kilku lub kilkunastu osób. Kto powiedział, że nie możesz być bogatym? A może usłyszałeś, że pieniądze są złe lub tylko złodzieje je mają? Bogaty jest nieuczciwy? Pewnie, że lepiej być biednym i chorym niż bogatym i zdrowym… Na świecie jest tyle bogactwa, że każdy mógłby zostać bogatym człowiekiem! Pomyśl o tym, jak fajnie mieć trochę więcej pieniędzy, aby podzielić się z innymi osobami, które je potrzebują! Czy nie jest super sprawą, aby wspomóc innych darowizną, tylko z tego powodu, że masz ich więcej? Jeżeli pieniądz przyciąga pieniądz, to również to o czym myślisz, przyciąga podobne myśli i okoliczności.

10. Już jesteś bogaty To, że żyjesz w wolnym kraju, daleko od wojny i innych kataklizmów jest bezwartościowe. Spójrz o ile jest Tobie łatwiej zacząć realizować marzenia, niż wielu innym osobom na świecie. Dosłownie w każdej chwili możesz „wystartować” i zacząć realizować swoje marzenia. Niezależnie od poziomu edukacji, stylu życia lub zawodu, masz szansę, aby być niezależnym finansowo. Nigdy nie jest za późno, by stać się bogatym, wystarczy dokonać kilku drobnych zmian w sposobie życia i w sposobie myślenia o pieniądzach. Dasz radę zrobić to co zamierzasz i zaskoczyć niedowiarków. Nikt nie wie, również Ty sam, w którym miejscu będziesz za rok i co będziesz wówczas robić. To czy cokolwiek się zmieni w Twoim życiu będzie zależeć w dużej mierze od Ciebie samego.

Powodzenia!

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok