Szukam kredytu hipotecznego

2024-03-19 – ostatnia aktualizacja

Szukam kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu, działki budowlanej lub rekreacyjnej. W związku z tym, gdzie po taki kredyt? Sprawdź, porównaj i wybierz.
szukam kredytu hipotecznego
Szukam kredyt hipoteczny. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Szukam kredytu hipotecznego i gdzie po taki kredyt? Przed podjęciem decyzji o wyborze banku i tym samym kredytu na zakup mieszkania lub innej nieruchomości, należy przeanalizować bardzo dokładnie swoją sytuację finansową. Oczywiście należy podjąć decyzję o wysokości kredytu, okresie kredytowania, w jakich ratach i w jakim banku będziemy się o ten kredyt hipoteczny starać. Jeżeli samodzielnie nie chcemy szukać banku i kredytu hipotecznego, to warto skorzystać z pomocy pośrednika finansowego.

To nie tylko pomoc w analizie i porównaniu kredytów hipotecznych w bankach, ale także dowiemy się m.in.:

  • czy mamy zdolność kredytową i w jaki sposób ją poprawić?
  • w jakiej wysokości i na jak długi okres czasu taki kredyt powinien zostać zaciągnięty?
  • stała czy zmienna stopa oprocentowania?
  • jaki system rat wybrać: raty równe czy malejące?

Jak widać pytań jest bardzo dużo, a będzie z pewnością jeszcze więcej. Jeżeli zadajesz sobie wciąż pytanie: Szukam kredytu hipotecznego, gdzie po taki kredyt?, to poniżej możesz się zapoznać z bankami i listą najbardziej popularnych i sprawdzonych pośredników finansowych.

Szukam kredyt hipoteczny z pośrednikiem finansowym

Pośrednik ma dostęp do ponad 20 propozycji kredytowych! Ale nie obawiaj się, że zacznie nagle wszystkie po kolei prezentować. Przygotuje zapewne 2-3 propozycje. Jeżeli zdecydujesz się na konkretną ofertę, od doradcy otrzymasz listę dokumentów, które należy sobie przygotować i dołączyć do wniosku kredytowego.

Taka lista może być dość obszerna i zależy od różnych czynników: jakiego typu nieruchomość jest kupowana, w przypadku kredyty hipotecznego na budowę domu wymaganych jest więcej dokumentów, niż w przypadku zakupu gotowego mieszkania.

Nie martw się jednak tym, że sobie nie poradzisz. Pośrednik poprowadzi ciebie od samego początku, aż po wypłatę środków z kredytu hipotecznego.

Jak zacząć szukanie kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie finansowe, które może być pomocne w zakupie mieszkania lub domu. Jednak przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i porównać oferty z różnych banków.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. Można to zrobić za pomocą kalkulatora kredytowego dostępnego na stronie internetowej banku lub u pośrednika finansowego. Kalkulator pozwoli Ci obliczyć maksymalną kwotę kredytu, jaką możesz uzyskać.

Pamiętajmy jednak o jednym:

Wszelkiego rodzaju ogólnodostępne kalkulatory zdolności kredytowej szacują tylko jej wysokość. Tylko bank ma możliwość ją wyliczyć i w każdym banku będzie one inna.

Jakie czynniki wpływają na maksymalną wysokość kredytu hipotecznego?

Na wysokość kredytu hipotecznego wpływają następujące czynniki:

Uzyskiwane dochody. Wysokość dochodów (oraz ich źródło) jest najważniejszym czynnikiem determinującym maksymalną wysokość kredytu hipotecznego. Banki zazwyczaj wymagają, aby miesięczna rata kredytu nie przekraczała 50% Twoich dochodów netto. Jeżeli np. szukasz kredytu hipotecznego 250 tys. zł na 30 lat, ale dochody będą zbyt małe, to oczywiście kredytu hipotecznego nie otrzymasz.

Wydatki. Strona wydatkowa domowego budżetu jest brana pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej. Twoje miesięczne wydatki, takie jak czynsz, rachunki, media, ale i również inne kredyty i pożyczki, zmniejszają zdolność kredytową.

Wkład własny. Banki preferują klientów, którzy mają wyższy wkład własny niż 20% wartości nieruchomości. Im wyższy jest wkład własny, tym nie tylko większy kredyt hipoteczny jest możliwy do pozyskania, ale i na lepszych warunkach.

Jak porównać oferty kredytów hipotecznych?

Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego należy porównać oferty z różnych banków. I dlatego warto jest zwrócić się do sprawdzonego pośrednika finansowego. Jeżeli szukasz kredytu hipotecznego i chcesz to zrobić samodzielnie, to zwróć uwagę między innymi na następujące czynniki:

Oprocentowanie nominalne roczne (składa się ze stałej marży oraz zmiennego WIBOR). Podstawa do wyliczania odsetek. Oprocentowanie może być okresowo stałe, z reguły przez 5 lat oraz zmienne.

Prowizja. Jest to jednorazowa opłata, najczęściej, jako procent od wysokości kredytu, która jest naliczana za udzielenie kredytu hipotecznego. Wysokość prowizji, podobnie zresztą jak i oprocentowanie, jest różna w zależności od banku.

Ubezpieczenia. Występują dwa rodzaje: obligatoryjne i fakultatywne.

Koszty pozabankowe. Wszelkiego rodzaju opłaty sądowe, notarialne czy związane z wyceną nieruchomości.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny?

Jeżeli szukasz kredytu hipotecznego, to przede wszystkim należy skontaktować się z bankiem lub pośrednikiem finansowym, a finalnym efektem jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny w banku.

Wniosek powinien zawierać następujące dokumenty:

  • potwierdzające Twoją tożsamość i adres zamieszkania,
  • potwierdzające źródła uzyskiwanych dochodów oraz ich wysokość,
  • związane z nieruchomością.

Po złożeniu wniosku wraz z kompletem wymaganych dokumentów, bank przeprowadzi ocenę zdolności kredytowej oraz wiarygodności kredytowej. Jeśli Twoja całościowa ocena kredytowa zostanie oceniona pozytywnie, to nastąpi podpisania umowy kredytowej. Umowa kredytowa określa warunki kredytu, takie jak wysokość kredytu, oprocentowanie, prowizja, okres kredytowania i inne.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok