Rodzaje kredytów i pożyczek w bankach. Z czego korzystać?

2024-03-16 – ostatnia aktualizacja

Rodzaje kredytów i pożyczek w bankach, czyli krótko o tym JAKI WYBRAĆ KREDYT?

W zależności od tego co zamierzamy kupić, możemy wyróżnić następujące rodzaje kredytów i pożyczek:

rodzaje kredytów i pożyczek w bankach
Rodzaje kredytów i pożyczek w bankach. Źródło: kredytyporownywarka.pl


RATALNY bardzo popularny, głównie korzystamy przy zakupie produktów na raty, np. sprzęt AGD lub RTV. Ale jak czytamy, że raty są na 0%, to zapytajmy dlaczego? Może będzie trzeba wykupić ubezpieczenie…

GOTÓWKOWY lub pożyczka gotówkowa. Kredyt gotówkowy może być udzielony zarówno na 500 zł na 3 miesiące, jak i na 150 tys. zł na 10 lat. Jest to kredyt, w przeciwieństwie do pożyczek gotówkowych, na określony cel, czyli zgodnie z zapisami w umowie. Może on być, w zależności od wysokości okresu spłaty, udzielony bez dodatkowego zabezpieczenia (wystarczy zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach), jak i z zabezpieczeniem (np. weksel lub poręczenie osób trzecich.

OFERTY KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH

KONSOLIDACYJNY pozwala na skonsolidowanie zadłużenia bankowego. W przypadku kiedy mamy kilka kredytów i pożyczek bankowych (wystarczą dwa zobowiązania) możemy połączyć te kredyty w jeden kredyt, właśnie w kredyt konsolidacyjny. Dzięki temu mamy tylko jeden kredyt, w jednym banku, a poza tym rata kredytowa jest mniejsza niż suma kredytów i pożyczek, które dotychczas spłacaliśmy.

OFERTY KREDYTÓW KONSOLIDACYJNYCH

HIPOTECZNY. Zwany również kredytem mieszkaniowym. Jest to kredyt długoterminowy, okres spłaty może wynieść nawet i 35 lat. Udzielany jest najczęściej w bardzo dużej wysokości (przeważnie przekracza kwotę większe niż 50000 zł). Przeznaczony jest na zakup nieruchomości, a zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na tej nieruchomości.

SAMOCHODOWY. Najczęściej jest przeznaczany na zakupu nowego lub używanego samochodu. Kredytem tym również można sfinansować zakup innej ruchomość, np. motor lub motorower. Zabezpieczeniem tego kredytu jest wpisanie do dowodu rejestracyjnego banku, jako współwłaściciela / właściciela pojazdu. Drugą możliwością jest przygotowanie cesji z ubezpieczenia OC i AC na podmiot finansujący zakup.

Pozostałe popularne produkty kredytowe

Podobnym kredytem do hipotecznego jest POŻYCZKA HIPOTECZNA. Zabezpieczona również nieruchomością (najczęściej pożyczkobiorcy), ale pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel (kredyt hipoteczny tylko na zakup nieruchomości). Przy jej pomocy można np. sfinansować remont generalny domu lub mieszkania. A potem spłacać go przez 20 lat…

ODNAWIALNY Zwany kredytem w koncie czy debetem w rachunku. Uruchamiany jest w momencie, kiedy skończą się środki na rachunku. Odsetki naliczane są od kwoty wykorzystanego limitu i tylko za okres, w którym korzystamy z limitu. Każdy wpływ na konto zmniejsza zadłużenie. Niekiedy, zwłaszcza przy niewielkim limicie, będzie to zdecydowanie lepsza opcja niż pożyczka gotówkowa. A nie mówiąc już o niebankowej.

KARTA KREDYTOWA Podobnie jak w kredycie odnawialnym bank przyznaje limit kredytowy do którego można zadłużyć się na karcie. Jeżeli spłata zadłużenia nastąpi w okresie bezodsetkowym, to bank nie naliczy odsetek za korzystanie z kredytu. Zazwyczaj okres bezodsetkowy wynosi 50-60 dni. Oferta kart „plastikowych” jest bardzo duża! Warto zatem bardzo dokładnie przejrzeć oferty i sprawdzić, która opcja jest dla nas najbardziej atrakcyjna i korzystna.

Powyżej zostały przedstawione najważniejsze i najbardziej popularne produkty finansowo-kredytowe dla konsumentów. Pamiętaj o tym, aby z głową z nich korzystać. Bardzo często nieumiejętne obchodzenie posługiwanie się kartą kredytową lub nadmierne zadłużenia się, prowadzi do poważnych kłopotów finansowych. Najlepszą opcją byłoby się nie zadłużać. Ale czy to jest możliwe w obecnych czasach?

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok