2018 Wyłącz

Oferty kredytów samochodowychOferty kredytów samochodowych i pożyczek samochodowych.

Kredyty i pożyczki samochodowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Wiąże się to między innymi z tym, że stosunkowo niewiele osób ma możliwość zakupu samochodu za oszczędzone pieniądze.

Jednocześnie kredyty na samochód są tańsze, z reguły o kilka punków procentowych, od dostępnych kredytów gotówkowych. Banki mają pewność, że cel kredytu to zakup ruchomości, jednocześnie posiadają zabezpieczenie w postaci przedmiotu zakupu.

Kredyt pożyczka samochodowa

Jest to rodzaj kredytu celowego, to nie tylko kredyt zakupu ruchomości jaką jest samochód, ale również za jego pomocą możemy skredytować kupno, np.: przyczepy, skutera czy też łodzi z silnikiem motorowym. Pożyczka bądź kredyt może być zarówno udzielony celem zakup samochodu nowego, jak i używanego. Trzeba jednak brać pod uwagę, że przy starszych autach, koszta kredytu są z reguły większe. Maksymalny okres kredytowania wynosi około 6-8 lat.

Gdzie uzyskać kredyt samochodowy?

O kredyt możemy starać się w każdym banku uniwersalnym, jak i w tzw. bankach samochodowych, wspierające sprzedaż danego koncernu samochodowego. Jednakże poszukiwania powinniśmy rozpocząć od banku, który prowadzi nasz rachunek i z którego usług korzystamy. Wówczas możemy liczyć się z preferencyjnym traktowaniem, gdyż bank ma wgląd do historii kredytowej. Można również oczekiwać od banku niższej prowizji, jak również rezygnacji z konieczności wniesienia wkładu własnego.

Gdzie obecnie najkorzystniej otrzymamy kredyt samochodowy? Jest to już sprawa indywidualna, gdyż pewne parametry kredytu są lepsze dla innych, i niekoniecznie muszą odpowiadać pozostałym.

Dokumenty potrzebne do kredytu samochodowego

Jak przy każdym udzielanym kredycie bank będzie wymagał zaświadczenia o zarobkach, jednakże często odchodzi od tego wymagania, jeżeli zaciągamy pożyczkę w banku, prowadzącym rachunek osobisty lub jeżeli wnosimy duży wkład własny. W takim przypadku powinno wystarczyć tylko oświadczenie o uzyskiwanych dochodach.

Dodatkowo przy zakupie samochodu używanego musimy dostarczyć poświadczenie z rejestru zastawów, o braku ustanowienia zastawu na kupowanej ruchomości. W przypadku kupna samochodu na raty, dochodzi również wykupienie autocasco (Przeczytaj dodatkowo: Jakie są korzyści z ubezpieczenia OC). Dla zabezpieczenia samego kredytu, banki stosują zwykle zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie. Istnieją również, mniej popularne zabezpieczenia, takie jak: depozyt karty pojazdu, weksel in blanco, przewłaszczenie częściowe lub warunkowe.

Zastaw oraz przewłaszczenie

Do ustanowienia zastawu rejestrowego potrzebna jest pisemna umowa między osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu a bankiem oraz wpis do rejestru zastawu. Musi to być również odnotowane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Przewłaszczenie jako zabezpieczenie kredytu samochodowego oznacza, że kredytobiorca przenosi własność pojazdu na rzecz banku. W takiej umowie bank jednocześnie zobowiązuje się do zwrotu tytułu własności w przypadku spłaty kredytu samochodowego. Oznacza to również, że danego pojazdu nie możemy sprzedać, jak i również dokonywać jakichkolwiek poważnych przeróbek technicznych.

Alternatywą dla kredytów samochodowych jest: leasing, kredyt gotówkowy oraz pożyczka hipoteczna.

Pamiętajmy: wybierając jakikolwiek kredyt lub pożyczkę musimy zwracać baczną uwagę na wszelkiego rodzaju promocje, koszta dodatkowe, np. związane ze wcześniejszą spłatą kredytu bądź czy istnieje możliwość odroczenia spłaty kredytu, itp.

4.2
08